Írán je jediným vítězem americké invaze do Iráku, tvrdí rozsáhlá studie

Detailní studie, kterou si nechala zpracovat americká armáda, zkoumá chyby a úspěchy války v Iráku. V závěru analýzy autoři varují, že vítězem konfliktu se v konečném důsledku stal Írán. Dlouho očekávaný dokument byl původně dokončen v roce 2016, teprve nyní byl však odtajněn.

Přidejte svůj názor

Američané v Iráku
doporučujeme

Autoři studie, kterou zadalo americké armádní vedení již v roce 2013, nyní konečně zveřejnili výsledky své práce. Dvoudílný dokument, který má více než 1300 stran a obsahuje více než 1000 odtajněných materiálů, se zabývá válkou v Iráku v období od invaze v roce 2003 až téměř do současnosti.

„V době dokončování tohoto projektu v roce 2018 se zdá, že povzbuzený a expanzionistický Írán je jediným vítězem (konfliktu),“ stojí v závěrečné kapitole.

Důsledky války podle autorů, kterými byli bývalí vysoce postavení armádní důstojníci, poškodily americkou společnost.

„Irácká válka má potenciál být jedním z nejzávažnějších konfliktů v americké historii. Otřásla dlouhodobou tradicí, která se stavěla proti preempitvním válkám,“ varují. „Bezprostředně po tomto konfliktu se kyvadlo americké politiky vychýlilo na stranu hlubokého skepticismu vůči zahraničním intervencím.“

Jedním z hlavních nedostatků americké armády, který zpráva podle webu Army Times opakovaně zmiňuje, byl dlouhodobý podstav jednotek. Technologická vybavenost podle autorů nemůže vždy nahradit chybějící vojáky.

„V žádném bodě války v Iráku neměli velitelé dostatečný počet jednotek, aby naráz mohli porazit povstání sunnitských i Íránem podporovaných šíitských milicí,“ varují autoři.

V této souvislosti je třeba zdůraznit, že studie byla některými zasvěcenými lidmi již v roce 2016 kritizována. Část odborníků ji vnímala jako snahu ospravedlnit navyšování počtu amerických jednotek v zemi.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán nechce jaderné zbraně, ujišťuje ministr Zaríf. Zaskočil ho výrok…

25.06.2019 15:33 Írán nikdy nebude usilovat o získání jaderné zbraně. Podle íránské agentury IRIB to dnes řekl…

Bolton chce udeřit na Írán ještě víc. Jak to bylo se sestřelením dronu?…

25.06.2019 15:01 Aktualizováno Írán má stále možnost jednat s Washingtonem o svém jaderném programu, a to navzdory novým sankcím.…

Ve Venezuele přistálo ruské armádní letadlo, prý jen kvůli údržbě

25.06.2019 12:59 Do venezuelské metropole Caracasu v pondělí přiletělo další ruské vojenské letadlo. Náměstek…

Bílý dům je retardovaný, prohlásil Ruhání. Napětí mezi USA a Íránem…

25.06.2019 10:32 Íránský prezident Hasan Rúhání dnes nové americké sankce proti Íránu nazval znakem zoufalství a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama