Kdo vládne Venezuele? Za Madurem stojí armáda či Kuba, Guaidó má podporu USA i Brazílie

Maduro, někdejší řidič autobusu caracaské MHD, se dostal k moci díky tomu, že si ho před svou smrtí v roce 2013 vybral za svého nástupce oblíbený prezident Hugo Chávez. Mnoho takzvaných chavistů však v posledních letech Madurovu autoritářskou vládu kritizovalo, a proto řada z nich musela emigrovat. V prosinci 2015 ale Madurova socialistická strana prohrála parlamentní volby a ztratila většinu v parlamentu.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Venezuela, ilustrační foto
doporučujeme

Maduro byl zvolen na druhé funkční období loni, a to za velmi nízké volební účasti a bojkotu opozice. Mnoho latinskoamerických států stejně jako Evropská unie a Spojené státy volby nepovažují za demokratické a Madurovu vládu neuznávají.

Maduro se podruhé oficiálně ujal úřadu letos 10. ledna. Opoziční vůdci i disidenti v exilu dříve vyzvali ozbrojené složky, aby Madura z úřadu odstranily. Prezident to označil za navádění ke státnímu převratu. Venezuela čelí hluboké ekonomické krizi, za poslední roky uteklo podle OSN před bídou a represemi na tři miliony jejích občanů. Podle expertů za krizi může dřívější propad světových cen ropy a také řízená hospodářská politika socialistické vlády.

Venezuelské ozbrojené složky uznávají jako prezidenta země Madura. Venezuelský ministr obrany Vladimir Padrino však podle amerických médií v prosinci loňského roku hrozil demisí, pokud se Maduro nevzdá úřadu. Madurova vláda se drží u moci také díky nejvyššímu soudu, který zneplatňuje zákony vydané parlamentem. Vláda s pomocí tohoto soudu též ustavila vlastní zákonodárné shromáždění, jehož legitimitu ale opozice ani řada zemí regionu neuznávají.

Podporu Madurovi vyjádřily země s levicovými vládami v regionu, což jsou Kuba, Bolívie a také Mexiko, které podle mluvčího nového mexického prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora dál uznává "úřady zvolené v souladu s venezuelskou ústavou".

Rusko považuje kroky, které směřují k tomu, aby byl Maduro sesazen, za nezákonné. Agentura AP uvedla, že se Madura zastali ruští zákonodárci, podle nichž se Washington ve Venezuele snaží rozpoutat další barevnou revoluci.

zdroj: YouTube

Za současným venezuelským prezidentem stojí také státní ropná společnost PDVSA, která tvoří většinu exportních příjmů této latinskoamerické země. "Nemáme jiného prezidenta než Madura," prohlásil prezident PDVSA a ministr pro ropný průmysl Manuel Quevedo.

Juan Guaidó (35) je od 5. ledna šéfem parlamentu. Venezuelské Národní shromáždění označilo Madura za nelegitimního prezidenta, což znamená, že by podle ústavy měl prezidentský úřad převzít Guaidó. Parlament také vyzval všechny Venezuelany, včetně vojáků, aby pomohli obnovit v zemi ústavní pořádek. Guaidó se 23. ledna prohlásil úřadujícím prezidentem.

Jako prozatímního šéfa státu uznal předsedu venezuelského parlamentu americký prezident Donald Trump, jehož krok následovala Organizace amerických států (OAS). Ke stejnému kroku Trump vyzval vlády dalších zemí západního světa. Uvedl také, že USA budou "považovat nelegitimní Madurův režim přímo odpovědný za jakékoli ohrožení bezpečnosti venezuelského lidu".

Podle vyjádření českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka bude česká diplomacie k výzvě USA uznat vůdce venezuelské opozice prezidentem své kroky koordinovat v rámci EU. Ministr je pro jednotný unijní postup. Podobně se vyjádřila i Francie.

Venezuelské Národní shromáždění a jejího předsedu podpořil i předseda Evropské rady Donald Tusk. "Doufám, že celá Evropa se sjednotí v podpoře demokratických sil ve Venezuele. Na rozdíl od Madura má parlamentní shromáždění, včetně Juana Guaidóa, demokratický mandát od venezuelských občanů," napsal Tusk na twitteru.

Podporu a uznání prozatímním šéfem státu vůdci venezuelské opozice daly najevo četné latinskoamerické pravicové vlády, jako je Argentina, Brazílie, Guatemala, Chile, Kolumbie, Paraguay, Peru, Kostarika a také severoamerická Kanada.

Nespokojenost se současnou vládou vyjádřili také někteří nižší vojenští důstojníci. Venezuelská vláda v pondělí uvedla, že potlačila vojenskou vzpouru poté, co skupina důstojníků ukradla zbraně a požadovala, aby byl Maduro odstraněn. Několik protestů proti Madurově vládě vypuklo i v chudinských čtvrtích.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další tragédie v rodině slavného fotbalisty: Tři měsíce po úmrtí Saly…

26.04.2019 15:34 Tři měsíce po tragické smrti argentinského fotbalisty Emiliana Saly zemřel jeho otec. Horacio Sala…

loading...

Evropa je nevybuchlá bomba a prezident Trump do ní buší kladivem. Co z…

26.04.2019 15:06 Mnozí dnes bědují nad temnou cestou, kterou se v současné době ubírají euro-atlantické vztahy. Kudy…

Konec odzbrojovací smlouvy START? Trump uvažuje o novém projektu

26.04.2019 12:15 Experti Bílého domu připravují na pokyn prezidenta Donalda Trumpa návrh nové smlouvy o omezení…

Bílý dům narazil. Federální soud zablokoval nařízení vlády proti potratům

26.04.2019 10:55 Federální soud v americkém státě Washington ve čtvrtek zablokoval nařízení vlády, které státním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama