Supermax. Věznice, v níž sedí teroristé z 11. září i atentátník z Bostonu, mění lidi v trosky

Pod pojmem věznice si většina z nás představí například Mírov, Alcatraz, či možná Guantánamo, které ale ve skutečnosti není tak úplně vězním. Oproti tomu věznice ADX Florence, které nikdo neřekne jinak než Supermax, působí nejen neznámým dojmem, ale název ani nenapovídá tomu, co se za jejími zdmi skrývá. Jde přitom o nejmodernější a nejtvrdší věznici ve Spojených státech a o jedno z nejhorších vězeňských zařízení na světě. Trestanci i dozorci jí dokonce přezdívají "moderní verze pekla."

Přidejte svůj názor 76 komentářů

Supermax. Věznice, z níž není úniku
doporučujeme

Ti, kdo se z ní vrátili, popisují věznici Supermax jako pozemské ztělesnění pekla. Absolutně nelidské podmínky z ní dělají to poslední místo na světě, na které byste se chtěli dostat. A pokud tam jednou jste, dali byste cokoliv za to, abyste mohli ven.

To se ale většině nikdy nepodaří. V Supermaxu jsou drženi ti nejtěžší zločinci a teroristé, z nichž mnoho má na rukou lidskou krev. Ve věznici jsou zavřeni například teroristé z 11. září, Džochar Carnajev, kterého porota odsoudila k trestu smrti za podíl na atentátu na bostonský maraton v dubnu 2013, a mnoho dalších.

Supermax se od ostatních federálních věznic odlišuje tím, že byl navržena jako samotka. Většina ze zhruba 450 vězňů tráví 23 hodin denně o samotě ve zvukotěsné cele o velikosti 3,6 x 2,1 metru. S lidmi prakticky nepřijdou do styku, v celá je zima, tma, a nanejvýš postel a toaleta. Sprcha je povolena třikrát týdně.

Přirozené světlo se k nim dostávala pouze přes velmi úzké průzory, kontakt s někým jiným, než jsou stráže a zaměstnanci věznice, prakticky nepřipadá v úvahu. Jídlo dostávají na tácech přes malý otvor na ocelových dveřích. Nemají k dispozici knihy, televizi vidí jen ve výjimečných případech, a možnost psát nebo zavolat rodině je omezena na nutné minimum, vše je přísně monitorováno. Veškerý čas tak trestanci tráví jen v přítomnosti svých myšlenek. A to mnohdy několik let.

Jediným kontaktem s vnějším světem je pro ně hodina denně, kterou tráví "venku". Tedy v malé kleci, která je obklopena vysokými šedými zdmi s výhledem na oblohu zakrytou ostnatým drátem. Výhled nulový, šance na ujití více než 10 kroků také.

Pro tyto trestance je i cesta k soudu tak vítaným zpestřením, že si to nikdo z nás neumí ani představit. Ale i každý transport vězňů doprovází přísná bezpečnostní opatření. Trestanec je spoután několika ocelovými řetězy a doprovází ho konvoj po zuby ozbrojených strážců. 

Atmosféra ve věznici je natolik skličující, že děsí i samotné dozorce. "V Supermaxu je mnohem tvrdší prostředí, než v jakékoli jiné věznici, kterou jsem kdy viděl, a to jsem byl ve všech federálních věznicích. Nazval bych to čistou verzí pekla. Myslím tím, že je naprosto čisté a klidné, protože každý je pod zámkem. Je to velmi neobvyklé místo," tvrdí o věznici bývalý dozorce Robert Hood. V Supermaxu vydržel pouze tři roky.

Věznice ADX Florence vznikla v roce 1994 ve Fremont County na úpatí Skalistých hor na základě myšlenky absolutní separace vězňů. A to nejen od jiných trestanců, ale i od dozorců. Díky tomu je věznice plná nejmodernějších technologií, které mají za cíl co nejvíce zabezpečit celý vězeňský komplex.

Vytvoření věznice podnítilo několik případů nepokojů v jiných trestaneckých zařízeních, v nichž došlo až k vraždám dozorců. Takoví vězni měli být následně převezeni sem, do vězení s nejtvrdším režimem v USA. Nakonec se ale ze Supremaxu stalo vězení plné teroristů, kteří mají na rukou krev desítek až stovek lidí.

Uniknout z věznice, která je trnem v oku ochránců lidských práv, je prakticky nemožné. V celách i na chodbách jsou umístěny kamery, cely jsou monitorovány desítkami laserových paprsků a tlakovými detektory, dveře se otevírají automaticky, celý komplex střeží stovky zaměstnanců a kolem objektu hlídkují ostřelovači.

Navzdory moderním systémům ale dozorci nezapomínají ani na klasické zabezpečení. Věznice je obehnána ostnatým a žiletkovým drátem, speciálně vycvičenými psy a každý pohyb je 24 hodin denně monitorován střediskem, které má dohled nad věznicí na starosti. Ne nadarmo se věznici přezdívá Alcatraz Skalnatých hor.

Loading...
Témata: Věznice | USA | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (76)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Guatemala přiznala výrobu kokainu na svém území

19.09.2019 20:53 Středoamerická Guatemala připustila, že je zemí produkující kokain, a ne jen tranzitním státem.…

Bermudy se ponořily do tmy. Hurikán Humberto strhal elektrické vedení,…

19.09.2019 20:00 Aktualizováno Bermudy zasáhl hurikán Humberto. Na ostrovech poničil elektrické vedení, takže desítky tisíc lidí…

Írán hrozí otevřenou válkou

19.09.2019 18:24 Aktualizováno Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf dnes uvedl, že jeho americký protějšek Mike Pompeo…

Trumpovi právníci chtějí u soudu zablokovat vydání jeho daňových přiznání

19.09.2019 17:56 Advokáti Donalda Trumpa chtějí, aby newyorský federální soud zamezil vydání finanční dokumentace…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama