"Imperialistická intervence" proti Venezuele? Dialog není na místě, zní z Washingtonu

Velkou část uplynulých dvou desetiletí se Venezuelané snaží prostřednictvím masových demonstrací, stávek, volební mobilizace a vyjednávání osvobodit od "katastrofálního režimu" založeného Hugem Chávezem, deklaruje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník v něm připomíná, že nic z toho zatím nezafungovalo, a tak je venezuelská vláda stále více autoritářská a zkorumpovaná a vystavuje zemi s 32 miliony obyvatel humanitární krizi.

Nicolás Maduro, venezuelský politik, který se 8. března 2013 stal prozatímním prezidentem země.

Povzbudivé signály

V tomto týdnu vyšly do ulic metropole Caracasu a dalších venezuelských měst desetitisíce lidí v dalším výbuchu nespokojnosti a velkou otázkou zůstává, zda konečně uspějí, uvádí renomovaný deník. Dodává, že odpověď zatím neznáme, ale existují jisté povzbudivé signály.

Stávající nepokoje spustila snaha prezidenta Nicoláse Madura nárokovat si další šestiletý mandát na základě voleb, které vnější svět odsoudil jako zmanipulované, nastiňuje washingtonský server. Poukazuje, že pár dní předtím si venezuelské Národní shromáždění, které ovládá opozice, zvolilo nového, mladého, dynamického lídra Juana Guaidóa, který se okamžitě Madurovi postavil.   

"Jelikož prezidentské volby byly shledány jako nelegitimní, shromáždění považovalo post za uprázdněný a Guaidó se prohlásil dočasným prezidentem," vysvětluje prestižní deník. Doplňuje, že takový krok je sice zakotven ve venezuelské ústavě, ale na skutečné relevanci mu dodal středeční krok Spojených států, které Guaidóa uznaly za prezidenta.

Jako důležitý editorial označuje fakt, že k americkému kroku se přidala také Kanada a množství jihoamerických zemí, včetně Brazílie, Kolumbie, Argentiny, Chile a Peru, což ukázalo absurditu tvrzení Ruska a části levice v USA, že Trumpova administrativa se zapojila do "imperialistické intervence".

Pošetilý vojenský zásah  

Maduro dělá ovšem vše pro to, aby situace takto vypadala, teatrálně přerušil diplomatické vztahy se Spojenými státy a nařídil americkým diplomatům odpustit do soboty zemi, konstatuje Washington Post. Připomíná, že americké ministerstvo zahraničí však s odkazem na Guaidóvo stanovisko rozhodlo zachovat diplomatickou přítomnost ve Venezuele.

To, že se Národní shromáždění pasovalo do role alternativní vlády, spolu s mnohostrannou podporou, které se mu dostalo, vytváří potenciál, aby se aktuální venezuelská krize ubírala odlišným směrem, soudí americký deník. Zdůrazňuje, že bude potřeba šikovné diplomacie Spojených států a Trumpova administrativa nesmí v konfrontaci s Madurovým režimem - například ohledně vyklizení americké ambasády - zůstat osamocena za pouhého přihlížení svých regionálních spojenců a Juana Guaidóa.

"Pokud nebudou v ohrožení životy Američanů a nedojde k žádnému dalšímu zvratu, vojenský zásah (USA) byl pošetilý," varuje editorial. Dodává, že americký bojkot venezuelské ropy by zase ohrozil běžné Venezuelany, kteří se již nyní potýkají s kritickým nedostatkem potravin, elektřiny a léků, a masový exodus zoufalých uprchlíků má potenciál destabilizovat mnohé z venezuelských sousedních států.

Zároveň je třeba odmítnout výzvy Madurových sympatizantů z Evropy i jižní Ameriky k dialogu, protože venezuelský režim ukázal, že rozhovory si pouze kupuje čas, během kterého se snaží rozdělit opozici, míní washingtonský deník. Trumpově administrativě doporučuje, aby spolupracovala se spojenci na iniciativách, které zároveň pomohou Venezuelanům a posílí pozici Guaidóa.

Jednou z možností je mezinárodní operace ve spolupráci s Národním shromážděním s cílem doručit do Venezuely nebo na její hranice humanitární pomoc, naznačuje editorial. Zdůrazňuje, že konec venezuelské "noční můry" musí ovšem přijít zevnitř. Guaidó ostatně nabádá armádu, aby odmítla poslušnost a přidala se na jeho stranu, přičemž USA a jejich spojenci musejí doufat, že venezuelští vojáci poslechnou, konstatuje Washington Post.      

Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která zachytila dopad rakety na…

29.06.2022 09:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která podle něj zachytila…

Zeman chce prověřit možnou sabotáž během své hospitalizace

29.06.2022 21:54 Prezident Miloš Zeman dnes předal ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) podnět k prověření…

Fiala uvedl Balaše do funkce ministra. Má řešit důsledky války na Ukrajině

01.07.2022 13:13 Velkou výzvou pro nového ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) bude úprava rámcových…

Ruský útok raketami u Oděsy. Zemřelo 20 lidí

01.07.2022 16:19 Na dvě desítky stoupl počet obětí ruského nočního raketového útoku ve vsi Serhijivka u Oděsy na…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

USA ohlásily další vojenskou pomoc Ukrajině za stamiliony dolarů

01.07.2022 22:05 Spojené státy dnes oznámily, že poskytnou Ukrajině novou vojenskou pomoc ve výši 820 milionů dolarů…

Biden podpořil úpravu pravidel v zájmu uzákonění práva na potrat

30.06.2022 22:02 Aktualizováno Američtí zákonodárci by měli uzákonit právo na potrat anulované Nejvyšším soudem USA a v případě…

USA podle Bidena chystají vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 800 milionů…

30.06.2022 16:10 USA oznámí další vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 800 milionů dolarů (19 miliard korun). Řekl to…

Trump chtěl podle bývalé pracovnice Bílého domu navzdory varování ke…

28.06.2022 21:49 Aktualizováno Někdejší prezident USA Donald Trump byl informován o přítomnosti zbraní v davu svých podporovatelů,…

USA zavádějí nové sankce vůči Rusku, včetně zákazu dovozu zlata

28.06.2022 20:28 Aktualizováno Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Rusku, jejich terčem je mimo jiné ruský zbrojní průmysl.…

Policie objevila v Texasu v kamionu nejméně 46 mrtvých

28.06.2022 16:52 Aktualizováno Nejméně 46 mrtvých těl nalezla v pondělí večer místního času (v noci na dnešek SELČ) americká…

Představitelé Bílého domu nevěří, že Ukrajina získá zpět území ztracená ve…

28.06.2022 12:13 Představitelé Bílého domu ztrácejí jistotu, že se Ukrajině podaří získat zpět celé území, o něž…

Biden oznámí prodloužení přítomnosti amerických vojáků v Polsku

28.06.2022 05:14 Americký prezident Joe Biden plánuje oznámit prodloužení posílené přítomnosti amerických vojáků v…

V USA vykolejil vlak: Mrtví lidé, nejméně 50 cestujících utrpělo zranění

28.06.2022 05:08 V americkém státě Missouri dnes vykolejil dálkový vlak s více než 240 cestujícími na palubě poté,…

Většina Američanů nesouhlasí s rozhodnutím Nejvyššího soudu o zrušení…

26.06.2022 21:55 Aktualizováno Většina Američanů nesouhlasí s pátečním rozhodnutím Nejvyššího soudu USA, které zrušilo ústavní…

Související:

Právě se děje

reklama