Děsivá zbraň budoucnosti? Američané vyvíjejí superkanón

Americká armáda pracuje na superkanónu, který by mohl zasáhnout cíl na vzdálenost 1850 kilometrů. Potvrdil to vysoce postavený úředník ministerstva obrany. Zatím však není jasné kdy, a zda vůbec, bude takový systém připravený k nasazení.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Americká armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

Mark Esper, tajemník americké armády (Secretary of Army), ve čtvrtek potvrdil, že armáda usiluje o nový „superkanón“. Tato zbraň by měla být schopná dostřelit na vzdálenost tisíce námořních mil, tedy zhruba 1850 kilometrů.

„Chcete přece být mimo dostřel protivníka,“ odpověděl Esper na dotaz, k čemu armáda takovou zbraň potřebuje. Vývoj kanónu je součástí širší snahy americké armády zaměřené na zisk dalekonosných zbraní, informoval server National Interest.

„Představte si situaci, kdy bude naše námořnictvo například vědět, že nemůže vyplout do Jihočínského moře, například kvůli přítomnosti čínských lodí,“ vysvětloval Esper.

„Potom bychom mohli – z připravené pozice na nějakém ostrově nebo z jiného místa – ostřelovat nepřátelské cíle z velké vzdálenosti a přitom si udržet odstup,“ dodal tajemník.

V září minulého roku sdělil generál John Murray před senátní komisí, že nově ustavená armádní instituce „Army Futures Command“ usiluje mimo jiné o vyvinutí dalekonosných děl.

„Zaměřujeme se také na něco, čemu říkáme Strategický dalekonosný kanón (SLRC), který by možná mohl mít dostřel až 1000 námořních mílí,“ cituje server Military.com jeho výpověď.

Nová zbraň by pravděpodobně měla vycházet z již existujících 155 milimetrových houfnic a využívat projektilů s raketovým pohonem, které jsou ve výzbroji již dnes. „Nechtěl bych to příliš zjednodušovat, ale mělo by se jednat o větší verzi těchto kanónů,“ komentoval již v minulém roce plukovník John Rafferty.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odplata za nákup ruských raket S-400? USA zvažují sankce proti Turecku

19.06.2019 08:15 Americká vláda zvažuje zavedení sankcí proti Turecku, pokud se Ankara rozhodne dokončit nákup…

Donald Trump oznámil kandidaturu na prezidenta. Další čtyři roky! křičeli…

19.06.2019 03:47 Šéf Bílého domu Donald Trump dnes na shromáždění svých přívrženců v Orlandu na Floridě ohlásil, že…

Trump musí hledat dál. Shanahan nechce pokračovat jako ministr obrany

18.06.2019 21:05 Aktualizováno Úřadující americký ministr obrany Patrick Shanahan nechce tento rezort trvale převzít, nebude tedy…

Mexický prezident López si přeje referendum o svém setrvání. Za dva roky

18.06.2019 18:58 Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador, který je v úřadu od loňského prosince, oznámil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama