Maduro couvá, chce jednat s USA o zřízení "zájmových misí"

Vláda dosavadního autoritářského venezuelského prezidenta Nicoláse Madura ustoupila od svého středečního požadavku, aby zemi do 72 hodin opustili zaměstnanci americké ambasády. Se Spojenými státy chce během následujících 30 dní vyjednat zřízení "zájmové mise", která by velvyslanectví nahradila, informovala dnes agentura AP.

Přidejte svůj názor 30 komentářů

Maduro, Nicolas
doporučujeme

Maduro přerušil diplomatické styky s USA ve středu poté, co americký prezident Donald Trump uznal za prozatímního prezidenta Venezuely opozičního vůdce a předsedu parlamentu Juana Guaidóa.

Třídenní lhůta na odchod zaměstnanců velvyslanectví Spojených států z Venezuely vypršela v sobotu večer, ale Trumpova vláda odmítla toto nařízení uposlechnout a stáhla pouze méně důležitý diplomatický personál. Argumentovala tím, že levicový vůdce Maduro již není legitimním prezidentem země.

Obavy, že Maduro nechá velvyslanectví nuceně vyklidit, se nakonec nenaplnily a venezuelská vláda svůj postoj zmírnila. Venezuelské ministerstvo zahraničí v sobotu večer vydalo prohlášení, podle něhož chce Maduro se Spojenými státy během následujících 30 dní vyjednat zřízení "americké zájmové mise" ve Venezuele a obdobného venezuelského úřadu v USA.

Podobným způsobem fungovaly desítky let vzájemné vztahy Spojených států a Kuby, než vláda Baracka Obamy diplomatické vztahy USA s komunistickým režimem ostrova obnovila.

Pokud se Venezuela a Spojené státy na vytvoření zájmových misí nedohodnou, budou muset z Venezuely odejít i zbývající američtí diplomaté.

Předseda venezuelského parlamentu Guaidó složil přísahu jako úřadující prezident ve středu při protivládních demonstracích s tím, že hodlá uspořádat nové volby. Učinil tak poté, co parlament minulý týden označil nový Madurův prezidentský mandát za nelegitimní. Ten začal 10. ledna, ale opozice, EU a na dvě desítky amerických zemí ho neuznávají, protože vzešel z loňských nedemokratických voleb.

Loading...
Vstupte do diskuze (30)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Americký tálib byl předčasně propuštěn z vězení

23.05.2019 15:46 Američan John Walker Lindh, odsouzený v USA na 20 let za napomáhání afghánskému hnutí Tálibán, byl…

Blíží se válka na Blízkém východě? Pentagon chce vyslat 10 000 vojáků

23.05.2019 13:22 Americké ministerstvo obrany dnes předloží Bílému domu plán na vyslání 10.000 vojáků na Blízký…

Madurův hon na poslance pokračuje, zvolené zástupce chce dostat k soudu

23.05.2019 09:31 Režim autoritářského venezuelského prezidenta Nicoláse Madura se chystá zbavit imunity a soudně…

Kdy vzlétnou Boeingy 737 MAX? FAA neví a nic není jisté

23.05.2019 04:14 Šéf amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) Dan Elwell nemá žádný harmonogram toho, kdy by…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama