Tlak na Madura se zvyšuje: Bolton hrozí ráznou reakcí, na stranu Guaidóa přešla Austrálie

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa akceptovala spojence venezuelského opozičního vůdce Juana Guaidóa coby diplomatického zástupce jihoamerické země ve Washingtonu. Carlos Alfredo Vecchio je od pátku novým venezuelských chargé d'affaires v USA, oznámil v neděli ministr zahraničí Mike Pompeo. Šéfa parlamentu Guaidóa mezitím uznala jako prozatímního prezidenta Venezuely po několika státech také Austrálie.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Maduro, Nicolas
doporučujeme

Vecchio, člen venezuelské opozice, podle amerických médií už v roce 2014 opustil Venezuelu po zatčení opozičního předáka Leopolda Lópeze. Pompeo ve svém prohlášení uvedl, že Vecchio se setkal s jeho náměstkem pro politické záležitosti Davidem Halem, který potvrdil silnou podporu washingtonské administrativy Guaidóovi.

Trumpův bezpečnostní poradce John Bolton v neděli na twitteru varoval před násilím vůči venezuelské opozici, Guaidóovi, parlamentu nebo americkým diplomatům, což by podle něj představovalo vážný útok na právní stát a mělo by za následek ráznou reakci.

Guaidó složil přísahu jako úřadující prezident ve středu při protivládních demonstracích s tím, že hodlá uspořádat nové volby. Učinil tak poté, co parlament předminulý týden označil nový prezidentský mandát autoritářského Nicoláse Madura za nelegitimní. Ten začal 10. ledna, ale opozice, EU a na dvě desítky amerických zemí ho neuznávají, protože vzešel z loňských nedemokratických voleb.

Guaidóa už uznalo ho několik států, včetně USA, Kanady, Izraele a některých latinskoamerických zemí. Nejnověji se k nim připojila Austrálie. Její ministryně zahraničí Marise Payneová dnes oznámila, že země uznává Guaidóa jako prozatímního prezidenta do příštích voleb. Ministryně se rovněž vyslovila k co nejrychlejšímu přechodu Venezuely k demokracii.

V sobotu odmítl loajalitu dosavadnímu prezidentovi Nicolási Madurovi vojenský atašé venezuelské ambasády ve Spojených státech José Luis Silva.

Loading...
Vstupte do diskuze (22)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zloděj v USA ukradl pohřební vůz i s tělem zemřelého

28.02.2020 08:23 Neznámý zloděj ve Spojených státech ukradl pohřební vůz, v němž se však stále nacházelo mrtvé tělo…

Jak se nenakazit koronavirem? Profesorka, která bojovala s ebolou, má jasno

28.02.2020 00:01 NÁZOR – „Jako lékařka zabývající se infekčními chorobami a lékařská mikrobioložka, která úspěšné…

Vzestup Sanderse děsí demokraty, píše deník New York Times

27.02.2020 21:39 Špičky Demokratické strany stále více znepokojuje současný vzestup senátora Bernieho Sanderse v…

Proces o vydání Assange do USA do května přerušili

27.02.2020 20:57 Po čtyřech dnech líčení dnes soud v Londýně přerušil ostře sledovaný proces kolem žádosti Spojených…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama