Zabít Madura? Trump bezpochyby vydal příkaz, tvrdí venezuelský prezident

Venezuelský prezident Nicolás Maduro je připraven vyjednávat s pomocí mezinárodních prostředníků s opozicí. Maduro to řekl v rozhovoru s ruskou agenturou Ria Novosti. O tom, kdo rozhovory zprostředkuje, se podle něj rozhodne za několik hodin. Ve Venezuele se dnes očekávají další protesty proti prezidentovi, který je v úřadu podle mnohých protiprávně. Maduro také prohlásil, že je pro vyhlášení předčasných parlamentních voleb. Armáda podle jeho slov projevuje loajalitu legálním institucím státu.

Přidejte svůj názor 35 komentářů

Maduro, Nicolas
doporučujeme

Podle ruského velvyslance v Caracasu Venezuela nepožádala Rusko o přímé zprostředkování dialogu s opozicí. Rusko považuje Madura za legitimního prezidenta Venezuely, i když se prezidentem prohlásil vůdce opozice a předseda parlamentu Juan Guaidó.

Za ním stojí několik západních států, které stejně jako venezuelská opozice zpochybňují spravedlivost loňských prezidentských voleb. Ruský velvyslanec hodnotí situaci ve Venezuele jako "obecně stabilní", i když Guaidóova snaha vystupňovat protesty je podle něj znepokojivá.

Nejvyšší soud, který je na straně Madura, Guaidóovi nechal obstavit účty, zakázal mu vycestovat a vede vyšetřování, které by mohlo vést k zatčení vůdce opozice. Maduro v rozhovoru řekl, že příkaz k zatčení jeho soka zatím vydán nebyl.

Obvinil také amerického prezidenta Donalda Trumpa z toho, že dal kolumbijské vládě pokyn jej zavraždit. "Donald Trump vydal bezpochyby příkaz zabít mne. Řekl o to kolumbijské vládě a kolumbijské mafii. Jestliže se mi někdy něco stane, pak odpovědnost ponese Donald Trump a kolumbijský prezident Iván Duque," prohlásil Maduro.

Spekulace o možném vojenském plánu Spojených států se šíří od pondělka, kdy se bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton objevil na briefingu s poznámkami, v nichž stálo "5000 vojáků do Kolumbie".

Zatímco Guaidó chce vést Venezuelu k demokracii a novým prezidentským volbám, Maduro řekl, že příští prezidentské volby budou roku 2025, tedy v řádném termínu. "Zvítězil jsem ziskem 68 procent hlasů, legitimně. Přejí-li si imperialisté nové volby, ať počkají do roku 2025," řekl.

Prezident mluvil také o domácí ekonomice, již se prý vláda snaží stabilizovat. Venezuela čelí vážným ekonomickým problémům, avšak Maduro ujistil, že jeho země splní své povinnosti vůči věřitelům. USA tento týden uvalily sankce na venezuelskou státní ropnou společnost PDVSA, což Maduro v rozhovoru označil za nelegální a za "nejšílenější" Boltonovo rozhodnutí.

Rusko Venezuelu ekonomicky podporuje, podle Reuters jí od roku 2006 poskytlo půjčky v hodnotě 17 miliard dolarů (384 miliard korun).

Podle úterních zpráv dorazil do Caracasu boeing ruské společnosti Norwind. Spekulovalo se o tom, že má evakuovat venezuelskou vládu nebo odvézt do Ruska 20 tun zlata. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes řekl, že takovou informaci nemá. Ujistil také, že je Rusko připraveno pomoci situaci ve Venezuele uklidnit.

Guaidó dnes vyzval Evropskou unii, aby proti Madurovu režimu zavedla sankce. "Žijeme v diktatuře a je třeba vyvíjet tlak. Je to zkorumpovaný režim, potřebujeme více sankcí ze strany EU, tak jak se rozhodly Spojené státy," citoval Guaidóa německý Bild.

Maduro také řekl, že navzdory všemu je ochoten setkat se s Trumpem "kdekoli si to bude přát", avšak dodal, že to není pravděpodobné, protože Trumpovi poradci se tomu budou snažit zabránit. Jeho rozhovory s opozicí prý podporuje Mexiko, Uruguay, Bolívie, Rusko, Vatikán a několik evropských zemí, které nejmenoval.

Loading...
Vstupte do diskuze (35)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Případ, který šokoval veřejnost: Mladík si cestou domů spletl dveře,…

24.04.2019 22:58 Aktualizováno Devatenáctiletý Omarian Banks prožil poslední chvíle svého života v ukrutných bolestech. Za vším…

loading...

Ve Venezuele kolabuje školství. Přes 70 procent žáků a učitelů nechodí do…

24.04.2019 22:55 Ve Venezuele, která se potýká s ekonomickou, politickou a humanitární krizí, nekolabuje pouze…

Pracovnice amerického ministerstva se přiznala ke spiknutí s Čínou

24.04.2019 21:36 Bývalá zaměstnankyně amerického ministerstva zahraničí se přiznala ke spiknutí s čínskými agenty. S…

Američan chtěl zapálit katedrálu svatého Patrika na Manhattanu a utéct do…

24.04.2019 20:36 Americký učitel, který chtěl minulý týden vejít do katedrály svatého Patrika na Manhattanu se dvěma…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama