Spor kvůli prázdnému letadlu graduje. Kam zmizí 20 tun venezuelského zlata?

Venezuelská pozice obvinila prezidenta Nicoláse Madura z pokusu vyvézt ze země 20 tun zlata z Caracasu do Moskvy. Podle poslanců pro tyto účely údajně letadlo přišlo z Ruska, informuje ruská gazeta.ru.

Přidejte svůj názor 94 komentářů

Maduro, Nicolas

Poslanci Národního shromáždění Venezuely uvedli, že prezident Maduro hodlá vyvézt ze země 20 tun zlata z Ruska. Venezuelské národní shromáždění, jehož většina zástupci jsou v rozporu s Nicolásem Madurem požaduje, aby se situace se zlatem vyjasnila. Příslušné informace oznámili zaměstnanci centrální banky Venezuely, uvedla opozice. „Požadujeme podrobnosti. Toto není zlato Calixto Ortegy (šéfa banky Venezuely). Patří lidu,“ stojí v prohlášení.

Již dříve se objevila informace, že Bank of England odmítla vydat Madurovi zlaté cihly v hodnotě 1,2 miliardy dolarů. Zároveň bylo Spojenými státy americkými uděleno právo nakládat s prezidentskými „vládními aktivy“ Centrální banky Venezuely, které jsou u amerických bank Juanu Guaidóvi, prozatimnímu prezidentu.

Letadlo Boeing 777 mělo podle gazety.ru odletět z moskevského letiště Vnukovo do Caracasu 28. ledna ve 14 hodin. Jedná se o charterový let č. 9801 společnosti Nordwind Airlines. Zprávy o příjezdu letadel z Ruska do Caracasu se objevily již dříve. Flightradar, který monitoruje komerční lety, oznámil, že letadlo Gulfstream G500 s číslem TC-TTC z letiště moskevského letiště Vnukovo již rovněž přistálo v Caracase.

Vladimír Zaemskij, ruský velvyslanec ve Venezuele, informace o příletu ruských letadel do republiky popřel. Jak řekl v rozhovoru pro agenturu RIA Novosti, zástupci diplomatické mise nevydávali žádná povolení.

Náměstek ruského ministra financí Sergej Storčak uvedl, že kvůli venezuelské krizi hrozí neplnění finančních závazků. Rusko podle gazeta.ru poskytla Caracasu v roce 2011 půjčku ve výši 4 miliard dolarů za účelem financování nákupů ruského průmyslového zboží. V listopadu 2017 podepsaly země mezivládní protokol o restrukturalizaci dluhu ve výši 3,15 miliardy dolarů na 10 let s minimálními platbami v prvních šesti letech.

Juan Pablo Guanipa venezuelský opoziční zástupce Národního shromáždění v rozhovoru pro gazeta.ru poznamenal, že dluhy, která má Venezuela vůči Rusku a Číně „povinné“. „Byl přijatý státem legálně na základě smlouvy. Je důležité poznamenat, že ve Venezuele, stejně jako v jakékoli jiné demokracii, parlament plní funkce kontroly a musí potvrdit státní dluh. Nová vláda spolu s parlamentem země - Národním shromážděním - by měla potvrdit zákonem uzavřený dluh a učinit povinnost ji zaplatit nebo přehodnotit,“ řekl.

Podle něj je venezuelská vláda zaplavena korupcí, celá země je vystavena nevratnému modelu vývoje a vystavuje obyvatelstvo neustálému ponížení.

Vstupte do diskuze (94)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maduro zavírá hranice Venezuely, zemí hrozí krize a hladomor

21.02.2019 21:47 Aktualizováno Venezuelský prezident Nicolás Maduro oznámil, že jeho vláda dnes uzavře hranice s Brazílií a…

Petříček jednal s Trumpovým poradcem Boltonem, ten Česko pochválil

21.02.2019 16:56 Aktualizováno Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro otázky národní bezpečnosti John Bolton ocenil…

Herec Smollett tahal všechny za nos? Napadení si vymyslel, hrozí mu vězení

21.02.2019 15:29 Aktualizováno Americká prokuratura obvinila herce Jussieho Smolletta, že lhal o svém napadení dvěma muži, jehož…

Bílý dům potvrdil březnovou schůzku Trumpa s Babišem. Česká diplomacie se…

21.02.2019 13:53 Aktualizováno Úřad prezidenta Spojených států potvrdil nadcházející návštěvu předsedy české vlády Andreje Babiše…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama