Katastrofa v Brazílii má už 99 obětí. Záchranáři hledají v bahně přes 200 lidí

Sedmý den po protržení odpadní nádrže v dole na jihu Brazílie pokračují záchranáři v pátrání po více než dvou stovkách pohřešovaných osob, naděje na nalezení přeživších se však podle úřadů rychle snižuje. Během středy objevily pátrací týmy více než desítku obětí, čímž stoupl počet nalezených mrtvých těl na 99, informovala brazilská média. Příčinu tragédie úřady stále zjišťují.

Přidejte svůj názor

Na jihu Brazílie se protrhla důlní nádrž
doporučujeme

Po protržení jedné z nádrží v dole na železnou rudu u města Brumadinho ve státě Minas Gerais zaplavily v pátek voda a bahno rozsáhlé území včetně administrativní části dolu a části blízké obce Vila Ferteco. Vyprošťovací práce se nyní soustředí mimo jiné na jídelnu, kde v době neštěstí obědvala asi stovka zaměstnanců dolu. Během středy odtud záchranáři vyprostili deset jejich těl a panují obavy, že nejde zdaleka o konečný počet.

Dnes ráno podle brazilské televize G1 objevili dalších pět těl, která byla převezena k identifikaci, úřady však nález dosud oficiálně nepotvrdily.

Pravděpodobnost objevení živých s každým dnem výrazně klesá, pátrání navíc ve středu komplikoval déšť. Pohřešovaných je nadále více než 250.

Rodiny obětí by měly příští týden začít dostávat od těžařské firmy Vale odškodné ve výši 100.000c realů (přes 610.000 korun). Společnost se hájí, že dodržovala všechna bezpečnostní pravidla a že poslední kontrola loni v září neprokázala žádné závady. Úřady zatím viníka nehody nenašly, začátkem týdne však bylo zatčeno pět lidí pracujících pro Vale.

Úřady varovaly místní obyvatele, že voda ve znečištěné řece Paraopeba může ohrozit jejich zdraví, a doporučily jim držet se od ní ve vzdálenosti nejméně 100 metrů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

HIV na ústupu? Šíří se do míst, kde může způsobit katastrofu

15.12.2019 10:40 Americký venkov není připraven na krizi šíření HIV pozitivních ve venkovských oblastech. Profesor…

První přeběhlík. Tábor demokratů dostává trhliny, kongresman chce k…

15.12.2019 09:47 V dosud jednolitém táboře demokratických poslanců stojících ve Sněmovně reprezentantů proti Donaldu…

Trump se naštval na svou oblíbenou TV stanici, pozvala "odporné hosty"

15.12.2019 09:35 Americký prezident Donald Trump v sobotu důrazně kritizoval svou oblíbenou televizní stanici Fox…

Konec demokracie ve světě se blíží? Známý politolog si zoufá

15.12.2019 00:01 NÁZOR - Na první pohled to může vypadat, že impeachment proti prezidentovi USA Donaldu Trumpovi je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama