Návrat do temných dnů studené války? Expertka hovoří o Damoklově meči

Svět je pobouřen tím, že USA odstoupily od důležité dohody o jaderných zbraních s Ruskem, poukazuje Michelle Bentleyová v komentáři pro server The Independent. Expertka na mezinárodní vztahy z University of London tvrdí, že přesně takovou reakci chtěl americký prezident Donald Trump vyvolat.

Přidejte svůj názor 95 komentářů

Jaderné zbraně

Obvinění nejsou nová

Odstoupení od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého dosahu (INF) oznámil americký ministr zahraničí Mike Pompeo, připomíná odbornice. Nastiňuje, že smlouvu v roce 1987 podepsali americký prezident Ronald Reagan a sovětský vůdce Michail Gorbačov, přičemž obě strany se v ní zavázaly k zničení střel schopných nést jaderné hlavice s doletem mezi 500 a 5.500 km.

Bílý dům tvrdí, že od smlouvy odstoupil, protože ji Rusko porušuje, poukazuje Bentleyová. Dodává, že Rusko je obviňováno z vývoje raket, kterými by mohlo zastrašovat Evropu a bývalé státy SSSR, nynější spojence Západu.

Americké rozhodnutí údajně padlo po vzrušených jednáních obou zemí na počátku tohoto týdne, kde Rusko vehementně odmítalo americká obvinění, uvádí expertka. Odkazuje na slova Pompea, že státy musí být hnány k odpovědnosti, když porušují pravidla, kterými reagoval na ruskou obhajobu.

"Americké odstoupení od smlouvy INF jednoznačně není dobré pro úsilí zbavit svět jaderných zbraní ba dokonce pokusy dostat tyto děsivé zbraně pod kontrolu," píše akademička. Vyjadřuje naději, že nikdo nechce návrat k "temným dnům" studené války, kdy tyto arzenály vysely nad světem jako Damoklův meč.  

Tvrzení, že Rusko smlouvu INF porušuje, nejsou nová, zdůrazňuje expertka. Podotýká, že se objevila okolo roku 2014, a proto pokládá otázku, proč Trumpovi trvalo tak dlouho, než s tím začal něco dělat.

Šéf Bílého domu se ve skutečnosti o 30 let starou smlouvu nezajímá, konstatuje Bentleyová. Dodává, že Trump se stará pouze sám o sebe a momentálně ho znepokojují problémy, které Rusko přináší jeho prezidentství.

Trump chce zachránit sám sebe

Trumpova administrativa je dlouhodobě obviňována, že její představitelé - včetně prezidenta - mají s Kremlem příliš vřelé vztahy, připomíná odbornice. Poukazuje, že vyšetřování vedené Robertem Muellerem, které má tato tvrzení ověřit, se dostává stále blíže a blíže k Trumpovi.  

Mueller si tento týden připsal další cenný "skalp", tentokrát kontroverzního politického konzultanta a lobbistu Rogera Stonea, který úzce spolupracoval s Trumpem a republikánskou stranou, konstatuje akademička. Zdůrazňuje, že Trump sice čelí mnoha skandálům, například kauze pornoherečky Stormy Daniels, ale žádný ho zatím neohrozil, zatímco Muellerovo pozvolné vyšetřování začíná z jeho pohledu vypadat jako reálné nebezpečí a potenciální důvod k vyvolání impeachmentu.   

Jelikož údajná tajná dohoda s Ruskem ohrožuje jeho prezidentství, Trump získal pádný důvod k útoku na Vladimira Putina a zaujetí tvrdého postoje v otázkách zahraniční politiky, myslí si Bentleyová. Americký prezident podle ní potřebuje ukázat, že není "přítel Rusů" a vypovězení smlouvy INF ho prezentuje jako politika, který se Rusku postavil, a zároveň vytváří dojem, že při tomto dokonce neváhal opustit dobré zvyklosti diplomacie.

"V tomto případě je útok nejlepší formou obrany," pokračuje expertka. Domnívá se odstoupení od smlouvy INF nikterak nesouvisí s přístupem k jaderným zbraním, ale má pouze prohloubit propast mezi Bílým domem a Kremlem.       

Trump ovšem tímto krokem ohrožuje režim kontroly jaderného zbrojení, konstatuje odbornice. Připomíná, že ačkoliv američtí představitelé tvrdí, že odstoupení od smlouvy posílí možnosti USA odstrašit Čínu, zrušení jakékoliv smlouvy týkající se jaderných zbraní je problematické a vysílá špatný signál vůči zoufalým snahám o jejich kontrolu.

V případě Trumpa ovšem mluvíme o člověku, který jaderné strategii a důsledkům svých činů naprosto nerozumí, varuje Bentleyová. Pokládá řečnickou otázku, proč bychom se měli obávat konce světa, když je potřeba zachránit Trumpovu pověst.

Vstupte do diskuze (95)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maduro zavírá hranice Venezuely, zemí hrozí krize a hladomor

21.02.2019 21:47 Aktualizováno Venezuelský prezident Nicolás Maduro oznámil, že jeho vláda dnes uzavře hranice s Brazílií a…

Petříček jednal s Trumpovým poradcem Boltonem, ten Česko pochválil

21.02.2019 16:56 Aktualizováno Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro otázky národní bezpečnosti John Bolton ocenil…

Herec Smollett tahal všechny za nos? Napadení si vymyslel, hrozí mu vězení

21.02.2019 15:29 Aktualizováno Americká prokuratura obvinila herce Jussieho Smolletta, že lhal o svém napadení dvěma muži, jehož…

Bílý dům potvrdil březnovou schůzku Trumpa s Babišem. Česká diplomacie se…

21.02.2019 13:53 Aktualizováno Úřad prezidenta Spojených států potvrdil nadcházející návštěvu předsedy české vlády Andreje Babiše…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama