Vrátí se Barr na post ministra spravedlnosti? Trumpovi ho posvětil senátní výbor

Justiční výbor amerického Senátu dnes doporučil schválit kandidáta prezidenta Donalda Trumpa na ministra spravedlnosti. Informovala o tom agentura AP. Pokud William Barr získá podporu při hlasování i v senátním plénu, stane se oficiálním nástupcem Jeffa Sessionse, který odešel z funkce loni v listopadu.

Přidejte svůj názor

William Barr, autor: DOJ
doporučujeme

Senátoři, kteří jsou členy justičního výboru, hlasovali dnes přesně podle stranické příslušnosti. Zatímco republikáni Barra podpořili a chválili ho jako muže s výbornou kvalifikací pro výkon funkce, demokraté hlasovali proti němu a vyjádřili obavy o osud zvláštního vyšetřování údajného ruského vlivu na americké prezidentské volby. Barr v minulosti vyšetřování kritizoval.

Po justičním výboru by měl nyní o Trumpově kandidátovi na ministra spravedlnosti hlasovat celý Senát. V něm mají na rozdíl od Sněmovny reprezentantů republikáni většinu.

Podle demokratů by s Barrem ve funkci ministra spravedlnosti bylo ohroženo zvláštní vyšetřování, které se pod vedením Roberta Muellera věnuje možnému vlivu Ruska na americké prezidentské volby z roku 2016.

Trump vyšetřování dlouhodobě kritizuje, tajnou dohodu s Moskvou odmítá a Muellerovu práci označuje za "hon na čarodějnice".

Při slyšení v justičním výboru před třemi týdny Barr řekl, že by v případě potvrzení ve funkci nechal Muellera jeho práci dokončit. Odmítl ale slíbit, že jeho závěrečnou zprávu zveřejní celou. Odvolal se přitom na nařízení ministerstva spravedlnosti, které ukládá prokurátorům, aby nekritizovali lidi, které nakonec neobžalují z trestného činu.

Pokud bude Barr ve funkci potvrzen, převezme ji od úřadujícího ministra spravedlnosti Matthewa Whitakera. Předchozí ministr spravedlnosti Jeff Sessions v listopadu na Trumpovu žádost odstoupil.

Barr již post ministra spravedlnosti, s nímž je spojena i funkce nejvyššího žalobce, zastával v letech 1991 až 1993 v administrativě loni zesnulého prezidenta George Bushe staršího.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo může za americké války na Blízkém východě? Historik mluví o zradě

12.11.2019 00:01 NÁZOR – Na Den válečných veteránů, který připadá na 11. listopadu, Američané projevují svůj vděk,…

Trump na Den veteránů vyzdvihl smrt Bagdádího

11.11.2019 22:13 Americký prezident Donald Trump dnes při příležitosti Dne veteránů znovu vyzdvihl odhalení a smrt…

Boeing prozradil, kdy obnoví provoz letounů 737 MAX

11.11.2019 19:19 Americký výrobce letecké techniky Boeing předpokládá, že komerční provoz jeho letadel 737 MAX bude…

Bolívie se hroutí, politici ze strachu pokládají mandáty. Kdo zemi řídí?

11.11.2019 16:18 V Bolívii se vytvořilo mocenské vakuum, protože v neděli po rezignaci prezidenta Eva Moralese…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama