Radikální transformace společnosti? Trend je nemilosrdný, zní z USA

Vědci oznámili, že rok 2018 byl čtvrtým nejteplejším v historii měření, připomíná editorial serveru Washington Post. Prestižní deník v něm konstatuje, že vědci tím dali jasně najevo, co je v sázce, pokud budou odkládány snahy bojovat s klimatickou změnou.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Klimatické změny
doporučujeme

Žádný omyl

"Co se k čertu děje s tím globálním oteplováním? Prosím, rychle se vrať, potřebujeme tě!" cituje washingtonský server tweet amerického prezidenta Donalda Trumpa z minulého týdne, kterým reagoval na vlnu mrazů, která zasáhla USA. Konstatuje, že pokud by se Trump poradil s vědci, kteří pracují pro jeho administrativu, pomohli by mu ledacos pochopit.

Oteplování Země není omyl, jak ukazují záznamy o globálních teplotách, což rozhodně nezavdává důvod ke smíchu, zdůrazňuje editorial. Připomíná, že skutečnost, že uplynulý rok byl čtvrtým nejteplejším od počátku měření, ve středu potvrdily nezávisle na sobě dvě agentury, NASA a Národní úřad pro oceán a atmosféru.

Z údajů o jednom roce pochopitelně nelze vyvozovat trend, ale ten ve skutečnosti existuje, protože pět nejteplejších roků spadá do let 2014-2018 a osmnáct z devatenácti nejteplejších roku připadá na 21. století, poukazuje renomovaný deník. Vysvětluje, že rok 2018 nebyl rekordní jen z toho důvodu, že v roce 2016 teplotu dočasně zvýšil jev El Niño, který měl větší dopad než lidská činnost sama o sobě.

Ačkoliv v roce 2018 došlo k ochlazujícímu jevu La Niña, stále byl čtvrtým nejteplejším, varuje americký server. Dodává, že celkový trend je nemilosrdný a probíhající desetiletí bude teplejší než předchozí, které bylo teplejší než 90. léta a takto bychom mohli pokračovat.

"Jak se stále více jejich předpovědí ukazuje jako pravdivých, vědci si jsou stále jistější svými modely - a znepokojenější," pokračuje editorial. Přiznává, že některé dopady klimatických změn je nadále těžké předjímat a připravit se na ně, a tak globální oteplování mohlo ve skutečnosti přispět k vlně mrazů, která přiměla Trumpa vysmívat se na Twitteru klimatologům.  

Přes den nepůjde pracovat

Jiné dopady jsou ale až příliš jasné - růst hladiny oceánů, silnější bouře, větší vlny veder a sucha, více povodní, šíření invazivních druhů a nemocí, úbytek ryb, vymírání ekosystémů, nárůst kyselosti oceánů, neúroda, masová migrace nebo vedra, která lidem zabrání přes den pracovat, vyjmenovává Washington Post. Odkazuje na varování expertů, že USA již pociťují vliv globálního oteplování skrze super bouře, které vznikají v extrémně zahřátých vodách Mexického zálivu a následně pustoší města jako Houston.

Tváří v tvář stále rostoucím důkazům však Trump klimatickou změnu nikterak nezmínil ve svém úterním projevu o stavu Unie, kritizuje vlivný deník. Připomíná, že Trumpova administrativa stále trvá na odstoupení do pařížské klimatické dohody, která je největší nadějí světa, že všechny velké, k oteplování přispívající země budou táhnout za jeden provaz.

"Mezitím Trumpova administrativa rozcupovala regulace znečištění ovzduší a americké emise skleníkových plynů loni vyskočily o 3,4 %, což ukázalo lživost tvrzení, že tržní síly budou samy adekvátně tlačit dolů uhlíkovou stopu země," nebere si servítky washingtonský server. Poukazuje, že část opozičních Demokratů naopak prosazuje "zelený nový úděl", jehož cílem má být radikální transformace americké společnosti a značné rozšíření vládní působnosti, protože pouhé soustředění se na klimatickou změnu podle nich nestačí, byť je důležité.

Ačkoliv nejde o tak škodlivou záležitost, jakou je Trumpovo popírání klimatických změn, návrh demokratů je podle editorialu "fantasií", která může pouze ublížit snaze prakticky řešit problém. "Svět potřebuje racionální americké vedení," deklaruje Washington Post. Dodává, že globální oteplování se naneštěstí nezastaví, než se takové vedení objeví.

Loading...
Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Assange tříští Ameriku. Porušil vlastně zákony?

24.05.2019 10:44 V debatě o nových obviněních australského zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange hraje…

Vláda bude dražit luxusní auta zabavená zločincům. Za desítky milionů

24.05.2019 10:44 Mexická vláda vytvořila nový úřad, který bude organizovat dražby luxusních aut, letadel, rančů a…

Zemětřesení v Americe: Kryje vláda brutální smrt dětí v táborech?

24.05.2019 10:37 Aktualizováno 10letá holčička zemřela minulý rok, zatímco byla zadržována federálními úřady. Ty to zveřejnily až…

Facebook zavede příští rok vlastní kryptoměnu

24.05.2019 10:07 Provozovatel sociální sítě Facebook dokončuje plány na vytvoření vlastní kryptoměny. Do prvního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama