Za problémy Venezuely mohou USA? Politolog má jasno

Venezuela je pro Trumpovu administrativu zkouškou, míní politolog a komentátor Fareed Zakaria. V komentáři pro server Washington Post vysvětluje, že Trumpův tým musí vést takovou zahraniční politiku, která napomůže pádu nenáviděného režimu prezidenta Nicoláse Madura, aniž by vyvolala protireakci vůči údajnému "americkému imperialismu".

Nicolás Maduro

Režim zničil nejbohatší zemi jižní Ameriky

Trumpova administrativa musí podporovat takovou politickou transformaci, která příliš neohrozí venezuelskou "starou gardu", aby nebojovala až do konce, nabádá Zakaria. Doporučuje, aby se USA přidaly k dalším zemím v pomoci státu, který byl v průběhu uplynulé dekády prakticky zničen.

"To vše vyžaduje opatrnou diplomacii, multilateralismus a tichý nátlak, nikoliv bombastičnost," píše politolog. Dodává, že Venezuela je výzvou také pro Demokratickou stranu, protože není jasné, zda dokáže formulovat své stanovisko k situaci v zemi a zahraniční politice obecně. Existují totiž varovné signály, že nová demokratická zahraniční politika by se mohla ubírat izolacionistickým směrem, který nebude příliš odlišný od Trumpova principu "Amerika především".   

Demokratická kongresmanka Tulsi Gabbardová prohlásila, že USA se musejí držet od Venezuely dál a nechat tamní obyvatele rozhodnout o své budoucnosti, zatímco její stranická kolegyně Ilhan Omarová zdůraznila, že Washington nemůže jiným zemím vybírat vůdce, kteří jsou v zájmu nadnárodních korporací, připomíná Zakaria. Dodává, že demokratický senátor Bernie Sanders nabádá k poučení se z minulosti a opuštění snah o změny režimů a podpory pučistů, přičemž levicový filozof Noam Chomsky a několik desítek dalších akademiků podepsali prohlášení přisuzující vinu za situaci ve Venezuele americkým akcím.

"Je skutečně třeba vysvětlovat, že problémy Venezuely jsou primárně způsobeny její vlastní hanebnou vládou? Že Venezuelané nemohli roky rozhodnout o své budoucnosti a zvolit si sami politiky, už od dob vlády Huga Cháveze?" ptá se komentátor. Deklaruje, že současná vláda se drží u moci díky zmanipulovaným volbám, potlačování opozice, umlčování médií a krvavému potlačování protestů.

Podle OSN promadurovské síly během jediného týdne v lednu údajně zabily nejméně 30 lidí a další 850 zatkly, připomíná Zakaria. Kritizuje, že chávezovsko-madurovský režim zničil kdysi nejbohatší jihoamerickou zemi, vyvolal nepředstavitelnou inflaci okolo milionu procent. Za nejjasnější ukazatel toho, jak špatná je situace ve Venezuele, označuje politolog fakt, že od roku 2015 zemi opustily zhruba 3 miliony lidí, což je okolo 10 % obyvatel.

Venezuelané bojují, je třeba jim pomoci 

Miliony dalších Venezuelanů zůstaly doma a bojují, hromadně hlasují proti vládě, navzdory neregulérním volbám se jim v roce 2013 téměř podařilo dostat Madura z úřadu a v roce 2015 opozice konečně ovládla parlament, uvádí politolog. Poukazuje, že v posledních letech Venezuelané organizují masové protesty proti režimu, který reaguje slzným plynem, zatýkáním a zabíjením.

Opozice nyní stojí za Juanem Guaidóem a snaží se využít ústavních procesů k předání moci zvolenému parlamentu, konstatuje Zakaria. Podotýká, že v minulých letech venezuelská vláda využívala ropné zdroje k podpoře protiamerických hnutí v jižní Americe, například na Kubě a v Nikaragui, má vazby na drogové kartely, stejně jako na Írán a Hizballáh, a tak Madurův režim nepřekvapivě podporuje plejáda autoritářů, v čele s Vladimirem Putinem, Si Ťin-pchingem a Recepem Tayyipem Erdoğanem.

"Probíhá širší debata o možné cestě k progresivnější zahraniční politice (USA)," připouští politolog. Přiznává, že existuje oprávněná skepse ohledně amerického vojenského rozpočtu ve výši 700 miliard dolarů, který neustále roste, stejně jako existuje poučení z přecenění americké síly v zahraničí a intervencí, které zašly příliš daleko. Politika vůči Venezuele tak vyžaduje mimo jiné taktnost, opatrnost, spojence v regionu, ale snaha vyvarovat se chyb nesmí vést k pasivitě, varuje komentátor.

Zakaria odkazuje na loňskou knihu levicového politického filozofa Michaela Walzera, který vysvětluje, že levicová zahraniční politika tíhne právě k pasivitě na základě argumentace, že svět je složitý, síla USA je zneužívána a nikdy neexistuje dostatek informací, tudíž je třeba držet se dál. Tato argumentace by však šla snadno aplikovat na domácí politiku, míní politolog. Poukazuje, že přechod k bezplatné zdravotní péči pro všechny by v USA také přinášel komplikace a rizika.

"Ve světě zmítaném válkami, občanskými válkami, náboženským fanatismem, teroristickými útoky, ultrapravicovým nacionalismem, tyranskými vládami, obrovskými nerovnostmi a rozsáhlou chudobou a hladem, je třeba inteligentní levicové pozornosti," cituje Zakaria Walzera. Jako příklad uvádí boj s klimatickou změnou, který není možný bez hluboké spolupráce s 95 % lidstva.

Podle Walzera by měla být největším závazkem solidarita s lidmi v nouzi, konstatuje politolog. Připomíná, že momentálně jsou v nouzi miliony Venezuelanů, kteří se snaží sami sobě pomoci, a v tomto si zaslouží podporu i od levice v USA.

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Sněhu si zatím moc neužijeme? Předpověď počasí na měsíc

27.11.2021 06:30 Z období do posledního předvánočního týdne byl ten uplynulý nejchladnější. Další týdny až do 19.…

Česko hlásí první podezření na variantu omikron

27.11.2021 12:50 Jedna z laboratoří ověřuje možný výskyt nové koronavirové varianty omikron v Česku. Podezřelý…

Izrael je i kvůli nové mutaci na prahu vyhlášení nouzového stavu

26.11.2021 14:12 Izrael dnes kvůli nové variantě koronaviru, jež byla poprvé zaznamenána v Jihoafrické republice,…

Předpověď počasí na příští týden: Meteorologové očekávají další zlom

26.11.2021 06:30 V posledních dnech se v Česku poměrně ochladilo, podle meteorologů by ale v nadcházejícím týdnu…

USA a Kanada kvůli omikronu uzavřou svoje hranice pro cestovatele z jihu…

26.11.2021 22:01 Spojené státy a Kanada dočasně uzavřou svoje hranice pro cestovatele, kteří v poslední době…

Pilulka proti covidu-19 od Mercku není tak účinná, jak se předpokládalo

26.11.2021 21:21 Antivirotikum americké firmy Merck určené pro léčku covidu-19, jež se podává ve formě pilulky, je…

NASA zahájila misi planetární obrany zaměřenou na ochranu před asteroidy

24.11.2021 08:31 Americká vesmírná agentura NASA dnes zahájila misi DART zaměřenou na přípravu ochrany Země před…

USA nedoporučují Američanům cesty do Německa a Dánska

23.11.2021 08:58 Americké úřady doporučily svým občanům, aby se vyhnuli cestám do Německa a Dánska, které tvrdě…

Řidič vjel autem do vánočního průvodu u Milwaukee, zabil nejméně pět lidí

22.11.2021 21:25 Aktualizováno U města Milwaukee v americkém státě Wisconsin vjelo v neděli auto do vánočního průvodu, zabilo pět…

Přes 90 procent federálních zaměstnanců USA už se prý nechalo očkovat

22.11.2021 16:12 Více než 90 procent pracovníků vlády Spojených států má za sebou alespoň jednu dávku vakcíny proti…

Blinken: USA jsou vážně znepokojeny postupem Ruska vůči Ukrajině

20.11.2021 21:26 Americký ministr zahraničí Antony Blinken zopakoval, že Spojené státy jsou vážně znepokojeny…

Harrisová jako první žena na chvíli vedla USA. Biden absolvoval zákrok

19.11.2021 19:13 Americký prezident Joe Biden dnes při nemocniční prohlídce absolvoval "rutinní kolonoskopii", kvůli…

Sněmovna reprezentantů schválila Bidenův investiční balík

19.11.2021 18:23 Americká Sněmovna reprezentantů dnes po měsících vyjednávání mezi demokraty schválila obří…

FDA plošně povolil třetí dávku vakcín Pfizer a Moderna

19.11.2021 15:44 Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes schválil možnost posilovacích dávek vakcín…

Související:

Právě se děje

reklama