USA jsou v kontaktu se zástupci venezuelské armády. Obrátí je proti Madurovi?

Trumpova administrativa se snaží přesvědčit členy venezuelské armády, aby podpořili opozičního vůdce Juana Guaidóa. Uvedl to nejmenovaný zdroj z Bílého domu. Prezident Trump také plánuje zavedení nových sankcí vůči Madurovu režimu.

Přidejte svůj názor 37 komentářů

Bílý dům, Washington D.C., USA

„Stále vedeme rozhovory s členy bývalého Madurova režimu, s příslušníky armády, přestože jsou tato jednání opravdu velmi omezená,“ popsal pro agenturu Reuters úsilí Bílého domu nejmenovaný činitel. „Věříme, že budou pověstnými prvními kamínky předtím, než začnou padat velké balvany,“

Juan Guaidó, předseda venezuelského Národního shromáždění, se před dvěma týdny prohlásil legitimním vůdcem země poté, co parlament odmítl loňské prezidentské volby. V nich zvítězil bývalý prezident Nicolas Maduro, podle nezávislých pozorovatelů však byly volby silně zmanipulované. Venezuelská opozice je bojkotovala.

Spojené státy spolu s několika latinskoamerickými zeměmi urychleně Guaidóá uznaly. Postupně je následovalo i mnoho evropských států včetně České republiky. Naopak Čína, Rusko, Turecko, nebo třeba Mexiko nadále uznávají jako právoplatného vůdce země Madura.

Podle Madura se opozice pokouší o puč. Za vměšování kritizoval i Spojené státy, které vyslaly do Venezuely humanitární pomoc. „Toto Trumpovo divadlo s humanitární operací je pokusem o narušení naší národní svrchovanosti,“ citovala Madura agentura Associated Press.

Jen několik málo představitelů venezuelské armády se zatím postavilo na stranu opozice. Podle většiny pozorovatelů si režim koupil loajalitu vojáků tím, že je začlenil do systému korupce. Většina významných armádních činitelů proto může změnou režimu pouze tratit. Zatím nejvýše postaveným přeběhlíkem je generál Francisco Yanez, který sloužil ve venezuelském letectvu.

Ministr obrany Vladimir Padrino Lopéz reagoval na prohlášení opozičního vůdce Guaidóa apelem na loajalitu k Madurovu režimu. „Varuji lid, že zde probíhá pokus o puč proti naší demokracii a našemu prezidentu Nicolasi Madurovi,“ sdělil podle deníku Independent. „Ti z nás, kdo zažili puč v roce 2002, mají tyto události vryty do paměti. Nikdy jsme nečekali, že to opět zažijeme, ale včera jsme to všichni viděli,“ dodal.

Juan Guaidó v pátek oznámil, že je připravený v případě nutnosti schválit americkou vojenskou intervenci. „Je to evidentně polemická otázka, ale s využitím naší svrchovanosti, našich pravomocí, uděláme vše, co je nezbytné,“ odpověděl v rozhovoru pro agenturu AFP, zda je připraven případnou intervenci schválit.

Vstupte do diskuze (37)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Američtí prezidenti a stav nouze. Kdo jej nejčastěji vyhlašoval a kvůli…

18.02.2019 17:45 Americký prezident Donald Trump vyhlásil stav národní pohotovosti, aby mohl bez souhlasu Kongresu…

Přijdou ničivé epidemie? Je třeba se připravit, zní z Británie

18.02.2019 17:37 Aktualizováno Poslední zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO) o epidemii spalniček ukazuje, že výskyt…

Mexiko se loučilo s oběťmi exploze potrubí, pohřeb byl velmi neobvyklý

18.02.2019 16:44 Do hromadného hrobu v neděli pohřbili Mexičané u městečka Tlahuelilpan popel desítek lidí, kteří…

Trump spáchal trestný čin? Exnáměstek FBI vznesl vážně obvinění, je z toho…

18.02.2019 15:45 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump propuštěním šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama