USA jsou v kontaktu se zástupci venezuelské armády. Obrátí je proti Madurovi?

Trumpova administrativa se snaží přesvědčit členy venezuelské armády, aby podpořili opozičního vůdce Juana Guaidóa. Uvedl to nejmenovaný zdroj z Bílého domu. Prezident Trump také plánuje zavedení nových sankcí vůči Madurovu režimu.

Přidejte svůj názor 37 komentářů

Bílý dům, Washington D.C., USA
doporučujeme

„Stále vedeme rozhovory s členy bývalého Madurova režimu, s příslušníky armády, přestože jsou tato jednání opravdu velmi omezená,“ popsal pro agenturu Reuters úsilí Bílého domu nejmenovaný činitel. „Věříme, že budou pověstnými prvními kamínky předtím, než začnou padat velké balvany,“

Juan Guaidó, předseda venezuelského Národního shromáždění, se před dvěma týdny prohlásil legitimním vůdcem země poté, co parlament odmítl loňské prezidentské volby. V nich zvítězil bývalý prezident Nicolas Maduro, podle nezávislých pozorovatelů však byly volby silně zmanipulované. Venezuelská opozice je bojkotovala.

Spojené státy spolu s několika latinskoamerickými zeměmi urychleně Guaidóá uznaly. Postupně je následovalo i mnoho evropských států včetně České republiky. Naopak Čína, Rusko, Turecko, nebo třeba Mexiko nadále uznávají jako právoplatného vůdce země Madura.

Podle Madura se opozice pokouší o puč. Za vměšování kritizoval i Spojené státy, které vyslaly do Venezuely humanitární pomoc. „Toto Trumpovo divadlo s humanitární operací je pokusem o narušení naší národní svrchovanosti,“ citovala Madura agentura Associated Press.

Jen několik málo představitelů venezuelské armády se zatím postavilo na stranu opozice. Podle většiny pozorovatelů si režim koupil loajalitu vojáků tím, že je začlenil do systému korupce. Většina významných armádních činitelů proto může změnou režimu pouze tratit. Zatím nejvýše postaveným přeběhlíkem je generál Francisco Yanez, který sloužil ve venezuelském letectvu.

Ministr obrany Vladimir Padrino Lopéz reagoval na prohlášení opozičního vůdce Guaidóa apelem na loajalitu k Madurovu režimu. „Varuji lid, že zde probíhá pokus o puč proti naší demokracii a našemu prezidentu Nicolasi Madurovi,“ sdělil podle deníku Independent. „Ti z nás, kdo zažili puč v roce 2002, mají tyto události vryty do paměti. Nikdy jsme nečekali, že to opět zažijeme, ale včera jsme to všichni viděli,“ dodal.

Juan Guaidó v pátek oznámil, že je připravený v případě nutnosti schválit americkou vojenskou intervenci. „Je to evidentně polemická otázka, ale s využitím naší svrchovanosti, našich pravomocí, uděláme vše, co je nezbytné,“ odpověděl v rozhovoru pro agenturu AFP, zda je připraven případnou intervenci schválit.

Loading...
Vstupte do diskuze (37)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel nepřítel J. R. Ewinga z Dallasu Cliff Barnes. Herci Kenu…

25.04.2019 04:27 Ve věku 83 let zemřel americký herec Ken Kercheval, známý jako Cliff Barnes z legendárního seriálu…

loading...

Případ, který šokoval veřejnost: Mladík si cestou domů spletl dveře,…

24.04.2019 22:58 Aktualizováno Devatenáctiletý Omarian Banks prožil poslední chvíle svého života v ukrutných bolestech. Za vším…

Ve Venezuele kolabuje školství. Přes 70 procent žáků a učitelů nechodí do…

24.04.2019 22:55 Ve Venezuele, která se potýká s ekonomickou, politickou a humanitární krizí, nekolabuje pouze…

Pracovnice amerického ministerstva se přiznala ke spiknutí s Čínou

24.04.2019 21:36 Bývalá zaměstnankyně amerického ministerstva zahraničí se přiznala ke spiknutí s čínskými agenty. S…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama