Vpád armády USA do Venezuely? Guaidó přestřelil, kongresman mu poslal řízný vzkaz

Venezuelský opoziční vůdce Juan Guaidó nemůže rozhodovat o americké vojenské intervenci do Venezuely. Uvedl to člen americké Sněmovny reprezentantů Ro Khanna. Guaidó, který se prohlásil úřadujícím prezidentem, v pátek řekl, že je připraven povolit americkou vojenskou intervenci, bude-li to nutné.

Přidejte svůj názor 74 komentářů

Guaidó, Juan
doporučujeme

"Pane Guaidó, vy americký vojenský zásah povolit nemůžete, to může učinit jenom Kongres," vzkázal mu demokratický kongresman Khanna. Dodal, že ani prezident, ani úředníci ministerstva obrany nemají právo rozhodovat o tom, zda se USA mají zúčastnit vojenských konfliktů.

Guaidó předsedá parlamentu a za dočasnou hlavu Venezuely ho uznaly USA a další země včetně České republiky. Americký prezident Donald Trump začátkem února řekl, že vyslání armády do Venezuely je jedna z možností.

Politickou krizi ve Venezuele vyvolaly bouřlivé protesty opozice i stoupenců zvoleného prezidenta Nicoláse Madura, za nímž stojí Rusko, Turecko, Čína a levicové režimy v Latinské Americe. Venezuelský parlament neuznal Madurův nový mandát, protože volby údajně nebyly demokratické.

Dnes ve Venezuele začíná plánované vojenské cvičení tamní armády. Potrvá do 15. února a jeho smyslem je posílit obranyschopnost armády. Velitel operačních sil Remigio Ceballos řekl, že se budou kromě jiného testovat aktivity velení a kontroly, komunikace a vojenského plánování. Cvičení se budou konat v celé zemi, přípravných a plánovacích akcí se zúčastnil Maduro.

Postoj armády k politické krizi se považuje za zásadní. Podle zběhlých vojáků a analytiků roste nespokojenost s Madurem i v armádě. Poslušnost Madurovi nově odepřel další z důstojníků, vojenský lékař plukovník Rúben Paz Jiménez.

"Devadesát procent z nás v armádě je opravdu nešťastných," sdělil v prohlášení, které zveřejnil v sobotu. Vyzval vojáky, aby umožnili dostat humanitární pomoc do Venezuely. Kamiony s pomocí nyní armáda blokuje na hranici s Kolumbií.

Maduro dodávky označil za záminku k zahájení americké invaze a nechce ji přijmout.

Před týdnem se proti Madurovi postavil také generál letectva Francisco Yánez i vojenský atašé ambasády v USA José Luis Silva. Podle Yáneze mnoho vojáků zůstává loajálních Madurovi, protože se bojí represí.

Loading...
Vstupte do diskuze (74)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ozbrojená skupina na hranicích zadržovala migranty. Jsme patrioti, hájí se…

21.04.2019 21:45 Aktualizováno FBI uvedla, že zadržela Larryho Hopkinse, vůdce ozbrojené skupiny, která zastavovala nelegální…

20 let od masakru na škole Columbine: V USA vyvrcholily pietní akce

21.04.2019 07:53 Pietní ceremonií si na denverském předměstí Littleton v americkém státě Colorado připomněli dvacáté…

Skandál v rodině miliardáře Bronfmana: Dědička byla v tajném sexuálním…

20.04.2019 16:44 Aktualizováno Dcera kanadsko-amerického miliardáře Edgara Bronfmana se přiznala ke své roli v tajném spolku,…

Firmu Huawei financuje čínská rozvědka a armáda, varuje CIA

20.04.2019 08:59 Americká tajná služba se domnívá, že čínskou společnost Huawei Technology financují čínské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama