Vpád armády USA do Venezuely? Guaidó přestřelil, kongresman mu poslal řízný vzkaz

Venezuelský opoziční vůdce Juan Guaidó nemůže rozhodovat o americké vojenské intervenci do Venezuely. Uvedl to člen americké Sněmovny reprezentantů Ro Khanna. Guaidó, který se prohlásil úřadujícím prezidentem, v pátek řekl, že je připraven povolit americkou vojenskou intervenci, bude-li to nutné.

Přidejte svůj názor 74 komentářů

Guaidó, Juan

"Pane Guaidó, vy americký vojenský zásah povolit nemůžete, to může učinit jenom Kongres," vzkázal mu demokratický kongresman Khanna. Dodal, že ani prezident, ani úředníci ministerstva obrany nemají právo rozhodovat o tom, zda se USA mají zúčastnit vojenských konfliktů.

Guaidó předsedá parlamentu a za dočasnou hlavu Venezuely ho uznaly USA a další země včetně České republiky. Americký prezident Donald Trump začátkem února řekl, že vyslání armády do Venezuely je jedna z možností.

Politickou krizi ve Venezuele vyvolaly bouřlivé protesty opozice i stoupenců zvoleného prezidenta Nicoláse Madura, za nímž stojí Rusko, Turecko, Čína a levicové režimy v Latinské Americe. Venezuelský parlament neuznal Madurův nový mandát, protože volby údajně nebyly demokratické.

Dnes ve Venezuele začíná plánované vojenské cvičení tamní armády. Potrvá do 15. února a jeho smyslem je posílit obranyschopnost armády. Velitel operačních sil Remigio Ceballos řekl, že se budou kromě jiného testovat aktivity velení a kontroly, komunikace a vojenského plánování. Cvičení se budou konat v celé zemi, přípravných a plánovacích akcí se zúčastnil Maduro.

Postoj armády k politické krizi se považuje za zásadní. Podle zběhlých vojáků a analytiků roste nespokojenost s Madurem i v armádě. Poslušnost Madurovi nově odepřel další z důstojníků, vojenský lékař plukovník Rúben Paz Jiménez.

"Devadesát procent z nás v armádě je opravdu nešťastných," sdělil v prohlášení, které zveřejnil v sobotu. Vyzval vojáky, aby umožnili dostat humanitární pomoc do Venezuely. Kamiony s pomocí nyní armáda blokuje na hranici s Kolumbií.

Maduro dodávky označil za záminku k zahájení americké invaze a nechce ji přijmout.

Před týdnem se proti Madurovi postavil také generál letectva Francisco Yánez i vojenský atašé ambasády v USA José Luis Silva. Podle Yáneze mnoho vojáků zůstává loajálních Madurovi, protože se bojí represí.

Vstupte do diskuze (74)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U Chicaga unikl čpavek, 32 lidí skončilo v nemocnici

25.04.2019 17:07 Ve Spojených státech nedaleko Chicaga dnes unikl z cisterny čpavek, v nemocnicích skončilo 32 lidí.…

Joe Biden jde potřetí do boje o Bílý dům, Trump už se do něj naváží

25.04.2019 16:13 Aktualizováno Bývalý americký viceprezident Joe Biden dnes po několika měsících příprav vstoupil do boje o…

V Mexiku zavraždili levicovou starostku, brojila proti násilí na ženách

25.04.2019 14:22 Dosud neznámí střelci zavraždili v noci na dnešek starostku města Mixtla de Altamirano na východě…

Americká moc je na ústupu? Projekt Hedvábné stezky láká mnoho států,…

25.04.2019 14:03 Velkolepá iniciativa projektu Hedvábné stezky, začíná tento čtvrtek v Pekingu za účasti zástupců 37…

doporučujeme

Právě se děje

Další zprávy

reklama