Kauza Lewinská otřásla Amerikou. Důkazem proti Clintonovi bylo dva roky staré sperma

Ač za jeho působení v úřadu prezidenta (1993 až 2001) Spojené státy prosperovaly a on sám bodoval i v zahraniční politice, vybaví si asi většina lidí Billa Clintona hlavně jako šéfa Bílého domu, který měl poměr se stážistkou Monikou Lewinskou. Kvůli aféře čelil Clinton jako druhý prezident USA procesu impeachmentu. Ústavní žalobu, stejně jako Andrew Johnson v roce 1868, ale nakonec ustál. Před 20 lety, 12. února 1999, americký Senát zprostil Clintona obvinění z křivé přísahy a maření průchodu spravedlnosti v aféře a tím odmítl Clintonovo odvolání z funkce.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Bill Clinton
doporučujeme

Aféra vypukla v lednu 1998, kdy o sexuálním poměru Clintona s Lewinskou informovala média. Po celý rok poté kauza plnila přední stránky novin.

zdroj: YouTube

Clinton se kromě podpory manželky Hillary těšil i nebývalé podpoře veřejnosti, na dvě třetiny Američanů byly po dobu vyšetřování proti jeho sesazení, ačkoli už tehdy bylo zřejmé, že prezident v dané věci nemluvil vždy pravdu. K tomu, že lživě svědčil, se Clinton přiznal v lednu 2001 - v poslední den v úřadě.

Vyšetřovatelé v kauze Lewinská zkoumali prezidentovy kontakty se stážistkou do nejmenších detailů. Chtěli dokázat, že Clinton při výpovědi v lednu 1998 lhal, když tvrdil, že s Lewinskou neměl "sexuální poměr". Jako důkaz použili i její šaty, na nichž testy DNA prokázaly (dva roky po "aktu") prezidentovo sperma. Ještě před zveřejněním této skutečnosti ale Clinton v srpnu 1998 před porotou i v televizi přiznal, že měl se stážistkou "nepatřičný intimní kontakt".

Nezávislý vyšetřovatel Kenneth Starr, který už předtím šetřil jiné Clintonovy aféry, uvedl, že prezident měl Lewinskou nutit, aby o jejich vztahu lhala. Vyplynulo to údajně z telefonátů, jež si nahrávala Linda Trippová se svou tehdejší přítelkyní Lewinskou. Křivopřísežnictví v kauze Lewinská a maření spravedlnosti nakonec schválila Sněmovna reprezentantů jako dva články ústavní žaloby, kterou ale Senát před 20 lety zamítl. Clinton se tak ve funkci udržel.

"Co jsem provedl s Monikou Lewinskou, bylo nemorální, byla to hloupost. Hluboce jsem se za to styděl a nechtěl jsem, aby se to vědělo," vysvětlil své někdejší lhaní Clinton v pamětech, jež vyšly v červnu 2004. Aniž by v nich rozváděl podrobnosti, přiznal pouze, že "nevhodný vztah" začal v době stresu za krize kolem státního rozpočtu koncem roku 1995. Prezident byl nakonec potrestán jen symbolicky pětiletým zákazem právní praxe a pokutou 25.000 dolarů.

Pro Lewinskou byly následky skandálu neblahé. "Ocitla jsem se sama. Velmi sama, přede všemi sama. Opuštěná většinou klíčových postav té krize, které mě dobře a důvěrně znaly. Všichni se shodneme, že jsem udělala chyby. Ale plavat v moři samoty bylo děsivé," řekla. Loni prohlásila, že ve světle hnutí MeToo znovu uvažuje o okolnostech svého příběhu, ale "definitivní odpovědi" zatím nemá.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zelenskyj dostává gratulace, Západ mu slibuje podporu. Rusko skřípe zuby

22.04.2019 14:53 Aktualizováno Volodymyrovi Zelenskému k vítězství v nedělních prezidentských volbách na Ukrajině gratulovala řada…

USA varují před cestami na Srí Lanku: Hrozí další útoky, riskujete i…

22.04.2019 10:12 Americké ministerstvo zahraničí vydalo revizi upozornění pro cesty amerických občanů na Srí Lanku.…

Kolumbii zasáhly sesuvy půdy, zničena část města. Nejméně 17 mrtvých

22.04.2019 09:33 Aktualizováno Na západě Kolumbie zemřelo v neděli nejméně 17 lidí při sesuvech půdy způsobených silnými dešti,…

Chicago bude 51. státem USA? Republikáni přišli s kuriózním návrhem, sami…

22.04.2019 08:05 Skupina republikánských zákonodárců v Illinois žádá americký Kongres, aby vyhlásil Chicago 51.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama