Guaidó je zavalen vitamínem C. Do Venezuely dorazila první zásilka humanitární pomoci

Venezuelský opoziční vůdce Juan Guaidó uvedl, že jeho tým v pondělí doručil první zásilku humanitární pomoci do země. Nespecifikoval však, jak dodávku obdržel, uvedla agentura Reuters. Režim zvoleného prezidenta Nicoláse Madura dosud přísunu pomoci zvenčí brání.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Guaidó, Juan
doporučujeme

Guaidó zveřejnil na twitteru video, kde je obklopen hromadou bílých krabiček s vitamínem C a výživovými doplňky. Neuvedl ale, odkud a ani od koho léky pocházejí. "Dnes jsme doručili první dar či první zásilku humanitární pomoci. Není jí mnoho, protože víte, že (armáda) dosud blokuje hranici," řekl 35letý politik.

Guaidóa, který se minulý měsíc prohlásil za dočasného prezidenta Venezuely, už uznalo jako úřadující hlavu státu na 50 zemí včetně Česka. Opozice i tyto státy nepovažují loňské volby za demokratické a požadují vypsání nových.

Venezuelská opozice koordinuje snahy západních států, firem a organizací o doručení pomoci do země, kde se v posledních letech kvůli hospodářskému kolapsu rozšířila podvýživa a nemoci. Maduro tvrdí, že pověsti o naléhavé humanitární potřebě ve Venezuele jsou výmysl, jímž chce Washington odůvodnit intervenci. Poslání pomoci Maduro označil za politickou show. Nedostatek potravin a léků ve Venezuele je podle něj důsledek amerických sankcí.

Několik tun potravin a léků poslaných Spojenými státy je od čtvrtka ve skladech zřízených v kolumbijské pohraniční Cúcutě. Průjezd přes most z venezuelské strany ale blokuje armáda s pomocí kontejnerů a cisterny. Dosud nejsou žádné známky toho, že by tato pomoc opustila sklady a byla přepravována do Venezuely.

Guaidó apeloval na venezuelskou armádu, aby pomoc dovolila převézt do země. Podle něj je bránění humanitární pomoc téměř totéž co genocida. Řekl také, že než vojáci pomoc vpustí, budou kromě Cúcuty zřízena sběrná místa pomoci také v Brazílii a karibských ostrovech. Na jeho pokyn pak budou zásilky současně dovezeny do Venezuely.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ZTE a Huawei jsou hrozbou národní bezpečnosti, zní z USA

22.11.2019 22:00 Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za…

USA možná zakážou e-cigarety pro mladší 21 let

22.11.2019 21:56 Spojené státy uvažují o zvýšení minimálního věku pro nákup elektronických cigaret na 21 let.…

Slavný herec Cohen překvapil svět: Facebook by prý neblokoval ani Hitlera

22.11.2019 21:01 Kdyby facebook existoval ve 30. letech minulého století, mohl by nacistický vůdce Adolf Hilter…

Bolívie obvinila exprezidenta Moralese z terorismu

22.11.2019 19:12 Bolivijská prozatímní vláda dnes obvinila bývalého prezidenta Eva Moralese ze vzpoury a terorismu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama