Rusko a Čína ohrožují USA ve vesmíru? Zpráva odhaluje, jaké zbraně mají k dispozici

Pentagon varuje před vesmírnými válkami s Čínou a Ruskem. Ve své zprávě Defense Intelligence Agency (DIA) tvrdí, že obě země mají k dispozici a vyvíjejí zbraně, které citelně ohrožují klíčové vesmírné přístroje USA, díky kterým si udržuje vojenskou dominaci.

Přidejte svůj názor 58 komentářů

satelit
doporučujeme

Podle zprávy čínské a ruské vojenské doktríny naznačují, že tyto země vnímají vesmír jako důležitou oblast moderní války. V roce 2015 obě země reorganizovaly své armády s důrazem na vesmírné operace a rozvíjejí vlastní protivesmírné schopnosti s cílem zredukovat vojenskou efektivitu USA a jejich spojenců.

Čína dle zprávy vnímá vesmír jako oblast, kde je možné naplnit „čínský sen“ a jehož ovládnutí je nezbytným krokem u vyjádření velikosti a moci Číny. Ačkoliv oficiálně Čína vyznává mírovou kooperaci při ovládání vesmíru, zároveň rychle pracuje na tom, aby v případě možného konfliktu dokázala svého hlavního vesmírného konkurenta dostatečně ohrozit či dokonce zcela zničit.

Rusko vnímá vesmír jako klíčovou oblast jeho zájmu minimálně z důvodu historického dědictví a rozvíjení tradice vesmírného programu započatého SSSR. Zpráva naznačuje, že vzhledem k omezenému rozpočtu Rusku v porovnání s Čínou i celkové menším a jinak směřovaným ambicím je hlavní ruské hledisko zcela vojenské, bezpečnostní a strategické. Rusko vnímá vesmír zároveň jako nebezpečný a ohrožující zdroj vojenské převahy USA, zároveň jako „Achillovu patu“, jejímž zasáhnutím lze výrazně ohromit moc USA.

Magazín Politico upozorňuje, že Rusko s USA už vedlo s USA jistou „zemní verzi“ vesmírných válek. Během bojů na východě Ukrajiny používalo rušiček GPS a satelitů k omezení a zamezení komunikace. Roky předtím, během invaze USA do Iráku, podobnou strategii proti USA použily vojska Saddáma Husajna.

NBC News upozorňuje, že armáda USA v posledních letech se začala ve výrazné míře spoléhat na vesmírné zdroje. Satelity ji pomáhají zjistit, odkud a v jakým směrem přiletí rakety, získat informace o pozicích nepřítele a poskytnout GPS jak pro americké vojáky, tak občany. Díky satelitům mohou USA též na bojiště vysílat méně vojáků a spoléhat se ve větší míře na přesně řízené drony.

Čína a Rusko si velmi dobře uvědomují, že likvidace amerických satelitů představuje pro ně značnou vojenskou výhodu. Čína dle zprávy už má k dispozici protisatelitní střely a možná už dovedla k dokonalosti laser schopný sestřelit vesmírné objekty. Rusko své klíčové energetické zbraně předalo v roce 2018 svým leteckým silám, které z větší části odhlíží na vesmírný program. Jím vyvíjené zemní, mobilní systémy schopné sestřelit satelity na orbitě by  měly být dokončeny v nejbližších letech, uvádí zpráva.

Obě země též do vesmíru posílají své vlastní satelity, z nichž většina je používána na civilní účely, ale které mohou v okamžiku být určeny i pro vojenské použití. Čína a Rusko je jako USA používají k monitorování nepřítele a pro řízení dronů. Rusko jejich vojenské možnosti vyzkoušelo na Ukrajině i v Sýrii. Obě země, se snaží o tom, aby tyto satelity neměly součástky jiné než vlastní výroby – bohaté Číně, ve které se vyrábí zboží pro celý svět, se to daří v mnohonásobně větší míře než Rusku, které musí uzavírat spojenectví s evropskými výrobci satelitů.

Nicméně, podle zprávy sice Rusko má méně satelitů,, které navíc zaostávají co se týče jejich modernizace, v jednotlivých schopnostech však mohou ty čínské překonat. Zprávy výslovně zmiňuje Ruskem vyvíjené podpůrné satelity, které mohou jak opravit ruské satelity, tak se nepozorovaně přiblížit k těm cizím a sabotovat je.

USA za patronátu Donalda Trumpa si začínají vesmíru opětovně více všímat. Trump rozkázal, aby bylo vytvořeno vojenské velitelství zaměřené speciálně na vesmír. Čína a Rusko obviňují USA, že jsou odpovědné za „militarizaci vesmíru“, USA to odmítají s tím, že naopak Čína a Rusko vývojem vesmírných zbraní v zásadě porušují Kosmickou smlouvu z roku 1967, která zakazuje smluvním státům umisťovat zbraně hromadného ničení do vesmíru.

Loading...
Témata: USA | Rusko | Čína | vesmir | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (58)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U Chicaga unikl čpavek, 32 lidí skončilo v nemocnici

25.04.2019 17:07 Ve Spojených státech nedaleko Chicaga dnes unikl z cisterny čpavek, v nemocnicích skončilo 32 lidí.…

loading...

Joe Biden jde potřetí do boje o Bílý dům, Trump už se do něj naváží

25.04.2019 16:13 Aktualizováno Bývalý americký viceprezident Joe Biden dnes po několika měsících příprav vstoupil do boje o…

V Mexiku zavraždili levicovou starostku, brojila proti násilí na ženách

25.04.2019 14:22 Dosud neznámí střelci zavraždili v noci na dnešek starostku města Mixtla de Altamirano na východě…

Americká moc je na ústupu? Projekt Hedvábné stezky láká mnoho států,…

25.04.2019 14:03 Velkolepá iniciativa projektu Hedvábné stezky, začíná tento čtvrtek v Pekingu za účasti zástupců 37…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama