Tisíce lidí demonstrují ve Venezuele. Humanitární pomoc má zachránit život až 300 tisíc lidí

Tisíce lidí dnes vyšly do ulic Caracasu i dalších měst Venezuely, aby přiměly prezidenta Nicoláse Madura a armádu k otevření hranice pro humanitární pomoc.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Venezuela, ilustrační foto
doporučujeme

K manifestacím vyzvala opozice v čele s šéfem parlamentu Juanem Guaidóem, kterého v předchozích dnech uznalo úřadujícím prezidentem na 50 zemí, včetně USA. Maduro humanitární pomoc ze zahraničí odmítá s tím, že v zemi žádná krize není a že USA se tak snaží o intervenci. I Maduro svolal na dnešek demonstrace svých příznivců.

"Vrátili jsme se do ulic, abychom požadovali umožnění humanitární pomoci, která bezprostředně zachrání život více než 300.000 Venezuelanů," zdůvodnil dnešní manifestaci Guaidó. Ten složil přísahu jako dočasný prezident minulý měsíc poté, co parlament neuznal nový prezidentský mandát Madura s tím, že vzešel z neregulérních voleb. Právě uspořádání svobodných voleb je cílem opozice.

"Chceme zdraví a svobodu, lidé téhle země trpí hlady a umírají na běžné nemoci kvůli nedostatku léků," popsala dnes ekonomickou situaci země jedna z účastnic demonstrace ve městě San Antonio del Táchira, zahalená do venezuelské vlajky. "Přišli jsme vyzvat armádu, aby se postavila na stranu lidí," řekl dnes televizi TV Venezuela jeden z mladých účastníků demonstrace v Caracasu. "Dnes jsme vyšli do ulic, protože chceme svobodu a konec této diktatury," uvedla další z manifestujících v Caracasu.

Opoziční deník El Nacional zveřejnil dnes fotografie z manifestací z různých koutů Venezuely, kromě Caracasu například z milionové metropole státu Carabobo Valencie či z města Mérida. "Musíme udělat z Venezuely produktivní a autonomní zemi a toho můžeme dosáhnout pouze s odchodem Nicoláse Madura," řekla dnes televizi TV Venezuela opoziční politička María Corina Machadová ve městě Barquisimeto na západě Venezuely.

Balíky s humanitární pomocí jsou už několik dní shromážděny v kolumbijské Cúcutě u hranic s Venezuelou. Jejich vstupu do země ale brání armáda, jejíž vedení stojí za Madurem. Podle opozice je ale většina řadových vojáků i někteří důstojníci proti Madurově vládě, bojí se ale represí.

Opozice se snaží získat podporu armády, mimo jiné zákonem o amnestii a apelem na její zodpovědnost za životy Venezuelanů. "Buď zůstanou s diktaturou, nebo půjdou s lidem," uvedl Guaidó, který v předchozích dnech opakovaně vyzval vojáky, aby pomohli v zemi obnovit demokracii.

V pondělí opozice oznámila, že se dohodla s brazilskými úřady na otevření střediska pro shromažďování humanitární pomoci i v brazilském státě Roraima u hranic s Venezuelou. Opozice také uvedla, že ve Venezuele se už přihlásilo na 120.000 dobrovolníků pro distribuci pomoci.

Loading...
Vstupte do diskuze (28)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Případ, který šokoval veřejnost: Mladík si cestou domů spletl dveře,…

24.04.2019 22:58 Aktualizováno Devatenáctiletý Omarian Banks prožil poslední chvíle svého života v ukrutných bolestech. Za vším…

loading...

Ve Venezuele kolabuje školství. Přes 70 procent žáků a učitelů nechodí do…

24.04.2019 22:55 Ve Venezuele, která se potýká s ekonomickou, politickou a humanitární krizí, nekolabuje pouze…

Pracovnice amerického ministerstva se přiznala ke spiknutí s Čínou

24.04.2019 21:36 Bývalá zaměstnankyně amerického ministerstva zahraničí se přiznala ke spiknutí s čínskými agenty. S…

Američan chtěl zapálit katedrálu svatého Patrika na Manhattanu a utéct do…

24.04.2019 20:36 Americký učitel, který chtěl minulý týden vejít do katedrály svatého Patrika na Manhattanu se dvěma…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama