Zavřít "Prcka" nepomohlo. Jeho drogový kartel Sinaloa prosperuje dál

Navzdory zatčení, vydání do Spojených států a nově také odsouzení narkobarona Joaquína Guzmána, drogovému kartelu Sinaloa, kterému muž známý jako Prcek dlouho šéfoval, se nepřestává dařit. Napsala to dnes agentura AP. Důkazem je podle ní rozsah nákladů různých omamných látek zaznamenaných v posledních týdnech na americko-mexické hranici.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Narkobaron Prcek, Joaquín Guzmán

"Jsou stále velkým, velkým hráčem v mexickém kriminálním podsvětí," řekl mexický bezpečnostní analytik Alejandro Hope. Guzmána, bývalého šéfa kartelu Sinaloa, shledala v úterý porota u soudu v New Yorku vinným ve všech deseti bodech obžaloby a je pravděpodobné, že narkobaron stráví zbytek života za mřížemi. Pro současného šéfa kartelu Sinaloa Ismaela Zambadu přezdívaného El Mayo se však podle AP nic nemění.

"Ty hromady balíků fentanylu a plastové vaničky s metamfetaminem, heroinem a kokainem nijak nenasvědčují tomu, že by kartel byl oslaben, že by ztratil kontrolu nad svým tradičním teritoriem na severozápadě Mexika nebo že by jeho mezinárodní dosah omezila ztráta nechvalně známého bosse," tvrdí AP.

Kartel Sinaloa údajně stále disponuje sítí mezinárodních kontaktů, díky nimž může přesouvat kolumbijský kokain do Kamerunu nebo posílat mexické "kuchaře" metamfetaminu do Malajsie.

Také kontroluje přístavy, přes které proudí drogy a chemikálie potřebné pro jejich výrobu, platí chemiky a laboratoře, které materiály zpracovávají, a jeho logistický řetězec dotvářejí podplacení policisté, pašeráci a tunely pod americkou hranicí.

"A to ani nemluvíme o armádě nájemných vrahů a vymahačů, kteří se živí vydíráním a únosy, nebo o praní špinavých peněz, zástěrkových korporacích a politických kontaktech. (...) Možná vůbec nejdůležitější je, že Sinaloa stále ovládá to, čemu se říká 'poslední míle' a prostřednictvím své velkoobchodní distribuční sítě dostává drogy do rukou gangů a pouličních dealerů ve Spojených státech," pokračuje AP.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konspirativní síly z nás činí poslušné roboty? Je třeba se připravit, zní…

18.02.2019 12:00 Poslední zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO) o epidemii spalniček ukazuje, že výskyt…

Brát islamisty zpět do Evropy? To těžko, usadil Trumpa německý ministr

18.02.2019 11:22 Požadavek amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby evropské země vzaly zpět bojovníky takzvaného…

Europoslanci se vypravili do Venezuely, dopadlo to s nimi špatně

18.02.2019 10:59 Venezuelské úřady nepustily do země skupinu europoslanců, kteří v neděli přiletěli na letiště ve…

Trump spáchal trestný čin? Exnáměstek FBI vznesl vážně obvinění, je z toho…

18.02.2019 09:24 Americký prezident Donald Trump propuštěním šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama