Nové zbraně a otřes na jaderné mapě. Mrazivá hrozba, zní z USA

Předtím, než strach z atentátů na letadla, vlaky či chodce na chodníku nedal spát milionům lidí, a dříve, než vyvolávala strach hrozba globální klimatické katastrofy, působila noční můry obava z jaderného vyhlazení, připomíná editorial serveru New York Times. Vlivný deník podotýká, že ještě v polovině 80. let disponovaly USA a SSSR 63 tisíci jaderných zbraní, které zaručeně slibovaly vzájemné zničení, a to i v případě, pokud by došlo třeba k náhodnému odpalu jediné z nich.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Jaderný výbuch
doporučujeme

Měnící se trend

Po letech celosvětových protestů a astronomickém nárůstu rozpočtů američtí a sovětští politici zvolnili a zahájili proces kontroly zbrojení, který později akceleroval rozpad SSSR, uvádí newyorský server. Dodává, že od té doby se jaderné arzenály zmenšily o 90% a diplomacie pokračovala v nastoleném trendu.

To se nyní změnilo, jelikož americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin, kteří ovládají 90% světových jaderných arzenálů, se snaží odstoupit od smlouvy o raketách středního a krátkého dosahu (INF) z roku 1987, která zakazuje střely s doletem 500-5500 km, konstatuje editorial. Podotýká, že zatím nebyly zahájeny ani seriózní rozhovory o prodloužení smlouvy New START z roku 2010, která omezuje počet strategických jaderných zbraní, a Washington nejeví velký zájem.  

USA a Rusko také modernizují starší zbraně a vyvíjejí nové, což jen Spojené státy bude v následující dekádě stát 494 miliard dolarů, kritizuje prestižní server. Připomíná, že mezitím posilují své atomové arzenály také Pákistán, Indie a KLDR, jelikož mezinárodní konsensus ohledně jejich nešíření se hroutí.

Experti z časopisu Bulletin of the Atomic Scientists, kteří vyhodnocují jadernou hrozbu, minulý měsíc označili současný stav za nejznepokojivější a nejnebezpečnější od konce studené války, zdůrazňuje renomovaný deník. Konstatuje, že smlouva INF, která vedla ke zničení 2.692 střel země-země, je součástí sítě odzbrojovacích dohod, které se snaží hrozbu držet na uzdě.

"Trump má pravdu, když viní Rusy, že za Obamovy administrativy začali rozbíjet smlouvu INF testováním a následně vývojem smlouvou zakázané střely s plochou dráhou letu," píše New York Times. Prezident se podle něj ovšem mýlí, když tvrdí, že nemá na výběr a musí od smlouvy odstoupit, přičemž výpovědní lhůta vyprší v srpnu.   

Hrozba Trumpa, že americké zdroje a inovace ve výrobě zbraní hromadného ničení dalece předčí všechny ostatní, je podle editorialu mrazivá, především vezmeme-li v potaz Putinovu hrozbu adekvátní odpovědí. "Pokud naši američtí partneři pozastaví dodržování smlouvy INF, učiníme tak taky. A pokud začnou pracovat na nových zbraní, učiníme tak i my," cituje americký deník Putinova slova z 2. února.

Hra bez vítězů

Možnost, že smlouva INF bude oživena považuje New York Times za nepravděpodobnou, jelikož americko-ruské vztahy se zhoršují, a to navzdory Trumpovým původním slibům, které nakonec přitáhly pozornost zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Konec smlouvy tak posiluje obavy, že USA a Rusko nechají v roce 2021 vypršet i smlouvu New START.

To by znamenalo, že poprvé od roku 1972 budou strategické jaderné arzenály neregulované a obě země se nebudou muset řídit žádnými právními omezeními v této oblasti, varuje vlivný deník. Nejistotu podle něj posilují i Putinovy hrozby, že Rusko vyvíjí nové nezničitelné hypersonické střely pohybující se pětinásobnou rychlostí zvuku.

USA mezitím vyvíjejí nové konvenční rakety středního doletu, které by jednou mohly rozmístit v Evropě, a již koncem roku může být k dispozici slabší jaderná zbraň, která by mohla být nasazena, aniž by vyvolala Armageddon, poukazuje newyorský server. Dodává, že Trump minulý měsíc otřásl jadernou mapou ještě více, když slíbil posílit americkou protiraketovou obranu, čímž se přihlásil k vizi svého předchůdce Ronalda Reagana a jeho nenaplněného programu "Hvězdných válek".

Reagan si však uvědomoval hrozbu jaderné války a význam dohod omezujících atomové arzenály, zdůrazňuje editorial. Naznačuje, že existuje prostor pro snížení limitů nastavených smlouvou New START, ale poslední seriózní jednání v tomto směru mezi USA  a Ruskem se odehrálo před sedmi lety, což nepřispívá k bezpečnosti obou zemí ani jejich spojenců.

Demokraté, kteří nyní ovládají dolní komoru amerického Kongresu, především pak předseda výboru pro ozbrojené složky Adam Smith, plánují nejzásadnější veřejné zhodnocení jaderné doktríny USA za dlouhá desetiletí, poukaze New York Times. Naznačuje, že pokud bude Trump dále tlačit na posílení jaderného arzenálu a ústup od odzbrojovacích dohod, Kongres by mohl zmrazit rozpočet na modernizaci stávajících atomových zbraní a vývoj nových.

Závazek vynaložit miliardy dolarů za modernizaci stárnoucích jaderných zbraní je součástí faustovské dohody, kterou uzavřel Barack Obama s republikány ovládaným senátem, aby získal jeho souhlas se smlouvou New START, ale učinil tak v naději, že tím napomůže realizaci své vize světa bez jaderných zbraní, připomíná prestižní deník. Deklaruje, že přeplacení Ruska v závodu v jaderném zbrojení, které avizuje Trump, stejně jako rozklad kontroly zbrojení, která desítky let  napomáhala bránit jaderné válce, jsou bláznivou hrou, v níž neexistují vítězové.

Loading...
Vstupte do diskuze (31)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec odzbrojovací smlouvy START? Trump uvažuje o novém projektu

26.04.2019 12:15 Experti Bílého domu připravují na pokyn prezidenta Donalda Trumpa návrh nové smlouvy o omezení…

Bílý dům narazil. Federální soud zablokoval nařízení vlády proti potratům

26.04.2019 10:55 Federální soud v americkém státě Washington ve čtvrtek zablokoval nařízení vlády, které státním…

Vzpoura uprchlíků: Z detence jich uteklo přes 1300, dorazila policie s…

26.04.2019 09:22 Z detenčního zařízení na jižní hranici Mexika ve čtvrtek uprchlo více než 1300 migrantů, hlavně…

Šimpanz se naučil ovládat chytrý telefon. VIDEO obletělo internet, trochu…

26.04.2019 07:54 Videa zvířat předvádějících neobvyklé kousky jsou na sociálních sítích oddechovou stálicí, v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama