Guaidó není jediný: Nový venezuelský lídr Stalin González má plán, jak zastavit krizi

Stalin González, celým jménem Iván Stalin González Montaño patří k novým vůdcům Venezuely. Je členem sociálně-demokratické strany Un Nuevo Tiempo (Nový čas), která převzala roli ve vedení Národního shromáždění na základě dohody, která umožňuje opozičním stranám přebírat úkoly podle rotačního systému. V rozhovoru pro španělský list El País tvrdí, že je důležité nabídnout chávistům záruky stability.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Stalin González (Venezuela)

Opozice se nachází v první fázi boje. Lepší jednat, než jenom křičet

Stalin González tvrdí, že opozice má jasnou představu, jak bude postupovat, aby se venezuelská krize neprodlužovala nekonečně. Na prvním místě stojí „ukončení uzurpace" moci, poté vytvoření „přechodné vlády" a tím třetím krokem jsou „svobodné volby".

„Snažíme se o uskutečnění první fáze boje. V krátké době toho bylo dosaženo hodně. Nemyslím si ale, že by to měl být dlouhý proces, jak se někteří obávají, což neznamená, že se tak stane zítra," říká. Setrvávání Nicoláse Madura u moci přináší samozřejmě další náklady a je kvůli němu stále velmi obtížné se dohodnout na volbách, míní.

Venezuelský opoziční list El Universal, podobně jako další venezuelská média, informoval, že Stalin González představil na setkání s nevládními organizacemi dokument, který nabízí dvanáctibodový program, jak se dopracovat ke svobodným volbám. I když je González přesvědčený, že chávismus je zodpovědný za bankrot Venezuely, domnívá se, že je „lepší mít politické vztahy" a jednat, než jenom „křičet na Plaza de Altamira v Caracasu".

Nestačí ale utvořit pouze platformu stran, odborů a občanských opozičních subjektů v rámci Frente Amplio (Široké fronty), ale zejména „projekt pro přechod", který by byl životaschopný. „Je zapotřebí specifikovat otevřenost a pozvat disidenty Cháveze, aby měli pocit, že tento přechodný projekt jim patří," zdůrazňuje.

Stalin González: „Juan to zvládl dobře!" Volby do sedmi měsíců!

Navzdory tomu, že Juan Guidó byl některými opozičními silami kritizován za způsob, jakým 23. ledna učinil přísahu, Stalin González soudí, že je to „Juan [Guaidó] zvládl velmi dobře". Podle něj to zvádl ale i Edgar Zambrano [další místopředseda Národního shromáždění]. „Musíme nyní přikročit k nahrazení rektorů Národní volební rady (CNE) a soudců Nejvyššího soudu," vysvětluje techniku „přechodu".

Jedním z úkolů, který stojí před politiky, je reforma volebního procesu a usnadnění hlasování venezuelské diaspory. „Jakmile budou jmenováni noví rektoři CNE, myslím, že bychom mohli uspořádat volby do sedmi měsíců," tvrdí v rozhovoru. V platnost by ale měl vejít zákon, který zkrátil čas k jejich uspořádání.

Humanitární pomoc by měla přijít Venezuele v několika příštích dnech. V této věci González říká, že jsou v kontaktu s lékařskými společnostmi a nevládními organizacemi, ale i katolickou organizací Caritas a katolickou církví jako takovou.

Klíčovým prvkem pro budoucnost země je samozřejmě postavení armády ve společnosti. „Armáda, to jsou také Venezuelané, kteří žijí v krizi," tvrdí, „stejně jako jejich příbuzní." „Mají stejná dilemata jako my," upřesňuje. „Všechno je třeba udělat. Je důležité nabídnout chávistům stabilitu a záruky. Rusko a Čína mohou hrát roli i v příští Venezuele. Čína má investice po celé Latinské Americe. Rusko nám může pomoci obnovit náš ropný průmysl. I s Kubánci se můžeme dohodnout na všech a nabídnout jim normalizaci vztahů," doufá Stalin González.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konspirativní síly z nás činí poslušné roboty? Je třeba se připravit, zní…

18.02.2019 12:00 Poslední zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO) o epidemii spalniček ukazuje, že výskyt…

Brát islamisty zpět do Evropy? To těžko, usadil Trumpa německý ministr

18.02.2019 11:22 Požadavek amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby evropské země vzaly zpět bojovníky takzvaného…

Europoslanci se vypravili do Venezuely, dopadlo to s nimi špatně

18.02.2019 10:59 Venezuelské úřady nepustily do země skupinu europoslanců, kteří v neděli přiletěli na letiště ve…

Trump spáchal trestný čin? Exnáměstek FBI vznesl vážně obvinění, je z toho…

18.02.2019 09:24 Americký prezident Donald Trump propuštěním šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama