Trump couvá? Zřejmě podepíše dohodu o hranicích, byť není dle jeho představ

Americký prezident Donald Trump hodlá potvrdit dohodu o ochraně hranic, kterou dojednali demokraté a republikáni v Kongresu. Oznámila to dnes televize CNN s odvoláním na osoby, které s prezidentem hovořily. Trump se podle nich chce vyhnout další krizi kolem financování vlády, jejímž zablokováním hrozil. Stejné informace také sdělil agentuře Reuters nejmenovaný zdroj, který ale upozornil, že Trump nakonec ještě může změnit názor. Sám prezident pak novinářům řekl, že se o podpisu rozhodne, až bude mít návrh na stole.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

"Nechci další platební neschopnost (federálních úřadů), bylo by to hrozná věc," řekl Trump. Dodal, že úřady bez peněz na provoz si již podruhé během této zimy nepřeje, zároveň ale upozornil, že se rozhodne, zda návrh podepíše, až ho uvidí. Uvedl rovněž, že se v návrhu bude se svým týmem bedlivě hledat skryté kličky.

Prezident dlouhodobě žádá, aby mu zákonodárci schválili uvolnění 5,7 miliardy dolarů (130 miliard Kč) na stavbu betonové zdi nebo ocelového plotu na jižní hranici s Mexikem. Před loňskými Vánocemi zablokoval financování části federální vlády, aby si souhlas Kongresu vynutil. Přestože nakonec ustoupil a peníze pro ministerstva a vládní agentury po 35 dnech uvolnil i bez požadovaných financí, vyhlásil další ultimátum s požadavkem na dohodu do tohoto pátku.

Republikánští a demokratičtí zastupitelé v noci na úterý dospěli k dohodě, která částečně požadavkům prezidenta ustupuje, nicméně slib na uvolnění 5,7 miliardy dolarů na stavbu zdi neobsahuje. Trump v první reakci prohlásil, že s návrhem není spokojen, protože mu dává na ostrahu hranic jen 1,4 miliardy dolarů. "Nemohu říci, že jsem nadšený," řekl novinářům v Bílém domě. Připustil, že dohodu může vetovat, novou rozpočtovou krizi vlády ale vyloučil.

Podle CNN se Trump nakonec rozhodl smlouvu dojednanou republikány a demokraty podepsat. O návrhu příslušného zákona bude podle vysoce postaveného demokratického kongresmana Hakeema Jeffriese hlasovat Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek.

"Očekáváme, že sněmovna bude o tomto návrhu hlasovat zítra odpoledne či později," uvedl Jeffries. Ten s novináři hovořil poté, co s ostatními demokraty o této záležitosti jednal na uzavřeném setkání. Dodal, že předpokládá pro návrh rozsáhlou podporu.

Po sněmovně se k dohodě vysloví Senát a procedura následně skončí podpisem prezidenta. Ultimátum, kterým původně Trump hrozil, vyprší v pátek o půlnoci místního času (v sobotu nad ránem SEČ).

Agentura Reuters dnes varovala, že schválení dohody není v žádné z komor Kongresu ani zdaleka jisté. Zleva na návrh útočí radikální křídlo demokratů, zprava konzervativní republikáni. Sám Trump v noci na dnešek na twitteru napsal, že zeď postaví i bez kongresových peněz. "Bez ohledu na peníze na zeď stavba průběžně pokračuje!" uvedl prezident. CNN nevylučuje, že pokud návrh Kongresem neprojde, Bílý dům si peníze může opatřit buď exekutivním příkazem prezidenta, nebo vyhlášením stavu nouze.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec odzbrojovací smlouvy START? Trump uvažuje o novém projektu

26.04.2019 12:15 Experti Bílého domu připravují na pokyn prezidenta Donalda Trumpa návrh nové smlouvy o omezení…

Bílý dům narazil. Federální soud zablokoval nařízení vlády proti potratům

26.04.2019 10:55 Federální soud v americkém státě Washington ve čtvrtek zablokoval nařízení vlády, které státním…

Vzpoura uprchlíků: Z detence jich uteklo přes 1300, dorazila policie s…

26.04.2019 09:22 Z detenčního zařízení na jižní hranici Mexika ve čtvrtek uprchlo více než 1300 migrantů, hlavně…

Šimpanz se naučil ovládat chytrý telefon. VIDEO obletělo internet, trochu…

26.04.2019 07:54 Videa zvířat předvádějících neobvyklé kousky jsou na sociálních sítích oddechovou stálicí, v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama