Trumpův exprávník půjde za mříže, předtím ale bude vypovídat před třemi výbory Kongresu

Bývalý osobní právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen bude před nástupem do vězení, kde je očekáván 6. března, vypovídat před třemi výbory Kongresu USA. Podle agentury Reuters to dnes oznámil Cohenův právní zástupce Lanny Davis. Termíny zveřejněny zatím nebyly.

Přidejte svůj názor

Michael Cohen (právník)
doporučujeme

Slyšení před výborem Sněmovny reprezentantů pro dohled a vládní reformy bude veřejné, naopak slyšení před sněmovním výborem pro tajné služby a senátním výborem pro tajné služby budou uzavřená. Davis doplnil, že na veřejném zasedání bude Cohen hovořit o vztahu s prezidentem a nebude se věnovat tématům souvisejícím s prací zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Ten v Trumpově okolí pátrá po možné volební spolupráci s Ruskem, prezident ale takové propojení jeho štábu s Moskvou odmítá.

Před senátním výborem pro tajné služby měl původně vypovídat v úterý, ale Cohen požádal o odklad kvůli zdravotním komplikacím po operaci ramene. Senát mu v odkladu vyhověl. Dřívější slyšení ve sněmovně, kam původně slíbil přijít, ale Cohen v lednu zrušil. Tehdy to zdůvodnil obavami o svou bezpečnost.

Několik zákonodárců Cohena kvůli tomu kritizovalo, neboť se podle nich jen vyhýbá tomu, aby svědčil. Republikánský senátor Richard Burr, který předsedá senátnímu výboru pro tajné služby byl v úterý podle televize CNBC rozzuřený, když se dozvěděl, že se Cohen o sobotní noci v New Yorku dobře bavil. "Zažil rušnou noc s pěti kamarády," řekl Burr a poznamenal, že to nevypadalo, že by trpěl nějakými zdravotními omezeními. Davis Burrovu kritiku odmítl jako nepřesnou.

Cohena poslal newyorský soud nepodmíněně na tři roky do vězení za to, že během prezidentské volební kampaně zaplatil za mlčení dvěma ženám, které tvrdily, že měly s Trumpem poměr. Podle soudu šlo o porušení pravidel pro financování volební kampaně. Cohen přitom tvrdil, že Trump platby ženám nařídil, ačkoliv věděl, že je takový postup špatný. Prezident románky s ženami popírá a platby za mlčení považuje za Cohenovy soukromé transakce, za které nese odpovědnost jeho bývalý právník.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec odzbrojovací smlouvy START? Trump uvažuje o novém projektu

26.04.2019 12:15 Experti Bílého domu připravují na pokyn prezidenta Donalda Trumpa návrh nové smlouvy o omezení…

Bílý dům narazil. Federální soud zablokoval nařízení vlády proti potratům

26.04.2019 10:55 Federální soud v americkém státě Washington ve čtvrtek zablokoval nařízení vlády, které státním…

Vzpoura uprchlíků: Z detence jich uteklo přes 1300, dorazila policie s…

26.04.2019 09:22 Z detenčního zařízení na jižní hranici Mexika ve čtvrtek uprchlo více než 1300 migrantů, hlavně…

Šimpanz se naučil ovládat chytrý telefon. VIDEO obletělo internet, trochu…

26.04.2019 07:54 Videa zvířat předvádějících neobvyklé kousky jsou na sociálních sítích oddechovou stálicí, v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama