Trumpův exprávník půjde za mříže, předtím ale bude vypovídat před třemi výbory Kongresu

Bývalý osobní právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen bude před nástupem do vězení, kde je očekáván 6. března, vypovídat před třemi výbory Kongresu USA. Podle agentury Reuters to dnes oznámil Cohenův právní zástupce Lanny Davis. Termíny zveřejněny zatím nebyly.

Přidejte svůj názor

Michael Cohen (právník)

Slyšení před výborem Sněmovny reprezentantů pro dohled a vládní reformy bude veřejné, naopak slyšení před sněmovním výborem pro tajné služby a senátním výborem pro tajné služby budou uzavřená. Davis doplnil, že na veřejném zasedání bude Cohen hovořit o vztahu s prezidentem a nebude se věnovat tématům souvisejícím s prací zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Ten v Trumpově okolí pátrá po možné volební spolupráci s Ruskem, prezident ale takové propojení jeho štábu s Moskvou odmítá.

Před senátním výborem pro tajné služby měl původně vypovídat v úterý, ale Cohen požádal o odklad kvůli zdravotním komplikacím po operaci ramene. Senát mu v odkladu vyhověl. Dřívější slyšení ve sněmovně, kam původně slíbil přijít, ale Cohen v lednu zrušil. Tehdy to zdůvodnil obavami o svou bezpečnost.

Několik zákonodárců Cohena kvůli tomu kritizovalo, neboť se podle nich jen vyhýbá tomu, aby svědčil. Republikánský senátor Richard Burr, který předsedá senátnímu výboru pro tajné služby byl v úterý podle televize CNBC rozzuřený, když se dozvěděl, že se Cohen o sobotní noci v New Yorku dobře bavil. "Zažil rušnou noc s pěti kamarády," řekl Burr a poznamenal, že to nevypadalo, že by trpěl nějakými zdravotními omezeními. Davis Burrovu kritiku odmítl jako nepřesnou.

Cohena poslal newyorský soud nepodmíněně na tři roky do vězení za to, že během prezidentské volební kampaně zaplatil za mlčení dvěma ženám, které tvrdily, že měly s Trumpem poměr. Podle soudu šlo o porušení pravidel pro financování volební kampaně. Cohen přitom tvrdil, že Trump platby ženám nařídil, ačkoliv věděl, že je takový postup špatný. Prezident románky s ženami popírá a platby za mlčení považuje za Cohenovy soukromé transakce, za které nese odpovědnost jeho bývalý právník.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konspirativní síly z nás činí poslušné roboty? Je třeba se připravit, zní…

18.02.2019 12:00 Poslední zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO) o epidemii spalniček ukazuje, že výskyt…

Brát islamisty zpět do Evropy? To těžko, usadil Trumpa německý ministr

18.02.2019 11:22 Požadavek amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby evropské země vzaly zpět bojovníky takzvaného…

Europoslanci se vypravili do Venezuely, dopadlo to s nimi špatně

18.02.2019 10:59 Venezuelské úřady nepustily do země skupinu europoslanců, kteří v neděli přiletěli na letiště ve…

Trump spáchal trestný čin? Exnáměstek FBI vznesl vážně obvinění, je z toho…

18.02.2019 09:24 Americký prezident Donald Trump propuštěním šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama