Papež propustil vlivného kardinála kvůli sexuálnímu zneužívání. Neřeší to fundamentální problémy církve, tvrdí komentátoři

Významný a vlivný bývalý americký kardinál Theodor McCarrick byl propuštěn ze stavu duchovních papežem Františkem. Důvodem je obvinění, že McCarrick měl zneužít přinejmenším jednoho dospívajícího chlapce před více než 50 lety. Jedná se o vůbec první případ svého druhu. Římskokatolická církev se hodlá skandálním problémem sexuálního zneužívání zabývat na jednání biskupských konferencí z celého světa svolaných do Vatikánu 21. až 24 února. Podle řady komentátorů ale se nedá čekat průlom, protože vedení církve včetně papeže Františka si není ochotno přiznat fundamentální problémy.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Církev
doporučujeme

Bývalý washingtonský arcibiskup McCarrick byl jednou z ústředních postav americké katolické církve, s kontakty a přístupem do vrcholných pater americké politiky. Zároveň měl i významný vliv ve Vatikánu, byl považován za jeho „šedou eminenci“, tvrdí dramaturg náboženské tvorby ČT Martin Horálek.

Po obvinění, že před padesáti lety měl zneužít několik nezletilých, podal McCarrick svou rezignaci na post kardinála. Stal se tak prvním římskokatolickým prelátem po sto letech, který přišel o tento titul. Nyní získal další prvenství jako nejvyšší církevní představitel, který byl v moderní době propuštěn z duchovního stavu. Znamená to, že nemůže udělovat svátosti a sloužit mši.

Papež František se tímto krokem snaží ukázat, že bere vážně a chce náležitě řešit skandál sexuálního zneužívání nezletilých dětí katolickými kněžími, které výrazným způsobem poškozuje pověst církve v očích světové veřejnosti i mezi samotnými katolíky. Už v roce papež utvořil vatikánský výbor pro boj s sexuálním zneužíváním, přičemž do něj jmenoval i jednu sexuální oběť, Marii Collinsovou. Ta však v roce 2016 rezignovala s tím, že se církev nehodlá změnit.

Podle komentátorů nelze čekat, že by plánové setkání biskupů přineslo jakoukoliv zásadní změnu, ačkoliv připouští, že může dojít k určitému posunu vpřed. Podle Petera Standforda, bývalého editora katolických novin Catholic Herald, církev stále palčivý problém sexuálního zneužívání bagatelizuje s tím, že se jedná o jednání pár „špatných lidí“, případně přímo působení ďábla a že v podstatě na tom církev nemá sama žádnou větší vinu.

Římskokatolická církev se taktéž příležitostně brání tím, že v církví není více pedofilů než v jiné rozsáhlé instituci a zbytku společnosti. Podle Standforda je to však zavádějící. Odkazuje přitom na výzkum Australan Royal Commission, podle něhož je počet pedofilů mezi katolickým duchovenstvem je asi 7%. Podle odhadů asi 4% z celkové mužské populace jsou pedofilové.

Homosexuálové jako průvodci sexuálního násilí 

Papež František v souladu s jeho předchůdci v úřadě naznačuje, že za problém sexuálního zneužívání nezletilých chlapců mohou nepřiznaní homosexuálové. V prosinci vyzval gaye mezi katolickým duchovenstvem, aby opustili kněžskou službu nebo zasvěcený život.

Skupina nizozemských homosexuálních duchovních tento týden poslala papeži rozhořčený dopis, ve kterém jej žádají, aby svými výroky nepodporoval konspirační teorie o „gay mafii, odpovědné za sexuální zneužívání nezletilých chlapců. Podle této skupiny neexistuje žádná přímá souvislost mezi homosexualitou a pedofilií a pokud jsou chlapci kněžími sexuálně zneužívání, je to spíše proto, že do církve cíleně vstupují takové osoby, které vědí, že budou mít moc nad dětmi. Zároveň nizozemští duchovní poukazují na případy sexuálního zneužívání jeptišek, které připustil i sám František.

Podle webu specializujícího se na náboženství Patheos je zásadní problém v církvi, který může za sexuální zneužívání, je naprosto nekontrolované vyzdvihování mužské autority. To, jak dokazují případy z antického Říma či současných věznic, je často spojeno se sexuálním násilím. Klíčové není pohlaví násilníka, ale to, že je právě on tím na vrcholu nerovného vztahu. Aby církev zabránila případům sexuálního násilí, bude muset omezit nestřídmou klerikální moc, tvrdí Patheos.      

Francouzský novinář a badatel Frédéric Martel ve své knize Sodoma, pátrání v srdci Vatikánu, tvrdí, že katolická církev pije víno a káže vodu. Podle něj je sice církev volá po zdrženlivosti a celibátu, Vatikán je však prolezlý „zvrhlými poměry“. Novinář, který hovořil s 1 500 osobami, z toho 41 kardinály, 52 knězi a 45 apoštolskými nuncii, tvrdí, že čím více je daná postava v církevní hierarchii, tím pravděpodobnější bude, že bude praktikovat homosexuální sexuální praktiky.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Celebrity: Brad Pitt zavolal na ISS. Co se dozvěděl z vesmíru?

17.09.2019 05:59 Americký herec Brad Pitt, který si nedávno zahrál ve vesmírném dramatu Ad Astra, v pondělí zavolal…

Trump zachraňuje svět: Povolil čerpání ropy z rezerv. Situace je vážná

16.09.2019 21:43 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump schválil uvolnění ropy ze strategických rezerv, pokud to bude…

Rijád obdržel klíčové informace od USA. Může Írán za útok?

16.09.2019 18:07 Spojené státy předaly Saúdské Arábii informaci svých tajných služeb o tom, že za sobotním útokem na…

Kolumbijskou politiku zasáhla tragédie. Při pádu letadla zemřeli členové…

16.09.2019 17:46 Malé letadlo se členy regionální vlády havarovalo na jihovýchodě Kolumbie. Při neštěstí přišlo o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama