Papež propustil vlivného kardinála kvůli sexuálnímu zneužívání. Neřeší to fundamentální problémy církve, tvrdí komentátoři

Významný a vlivný bývalý americký kardinál Theodor McCarrick byl propuštěn ze stavu duchovních papežem Františkem. Důvodem je obvinění, že McCarrick měl zneužít přinejmenším jednoho dospívajícího chlapce před více než 50 lety. Jedná se o vůbec první případ svého druhu. Římskokatolická církev se hodlá skandálním problémem sexuálního zneužívání zabývat na jednání biskupských konferencí z celého světa svolaných do Vatikánu 21. až 24 února. Podle řady komentátorů ale se nedá čekat průlom, protože vedení církve včetně papeže Františka si není ochotno přiznat fundamentální problémy.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Církev

Bývalý washingtonský arcibiskup McCarrick byl jednou z ústředních postav americké katolické církve, s kontakty a přístupem do vrcholných pater americké politiky. Zároveň měl i významný vliv ve Vatikánu, byl považován za jeho „šedou eminenci“, tvrdí dramaturg náboženské tvorby ČT Martin Horálek.

Po obvinění, že před padesáti lety měl zneužít několik nezletilých, podal McCarrick svou rezignaci na post kardinála. Stal se tak prvním římskokatolickým prelátem po sto letech, který přišel o tento titul. Nyní získal další prvenství jako nejvyšší církevní představitel, který byl v moderní době propuštěn z duchovního stavu. Znamená to, že nemůže udělovat svátosti a sloužit mši.

Papež František se tímto krokem snaží ukázat, že bere vážně a chce náležitě řešit skandál sexuálního zneužívání nezletilých dětí katolickými kněžími, které výrazným způsobem poškozuje pověst církve v očích světové veřejnosti i mezi samotnými katolíky. Už v roce papež utvořil vatikánský výbor pro boj s sexuálním zneužíváním, přičemž do něj jmenoval i jednu sexuální oběť, Marii Collinsovou. Ta však v roce 2016 rezignovala s tím, že se církev nehodlá změnit.

Podle komentátorů nelze čekat, že by plánové setkání biskupů přineslo jakoukoliv zásadní změnu, ačkoliv připouští, že může dojít k určitému posunu vpřed. Podle Petera Standforda, bývalého editora katolických novin Catholic Herald, církev stále palčivý problém sexuálního zneužívání bagatelizuje s tím, že se jedná o jednání pár „špatných lidí“, případně přímo působení ďábla a že v podstatě na tom církev nemá sama žádnou větší vinu.

Římskokatolická církev se taktéž příležitostně brání tím, že v církví není více pedofilů než v jiné rozsáhlé instituci a zbytku společnosti. Podle Standforda je to však zavádějící. Odkazuje přitom na výzkum Australan Royal Commission, podle něhož je počet pedofilů mezi katolickým duchovenstvem je asi 7%. Podle odhadů asi 4% z celkové mužské populace jsou pedofilové.

Homosexuálové jako průvodci sexuálního násilí 

Papež František v souladu s jeho předchůdci v úřadě naznačuje, že za problém sexuálního zneužívání nezletilých chlapců mohou nepřiznaní homosexuálové. V prosinci vyzval gaye mezi katolickým duchovenstvem, aby opustili kněžskou službu nebo zasvěcený život.

Skupina nizozemských homosexuálních duchovních tento týden poslala papeži rozhořčený dopis, ve kterém jej žádají, aby svými výroky nepodporoval konspirační teorie o „gay mafii, odpovědné za sexuální zneužívání nezletilých chlapců. Podle této skupiny neexistuje žádná přímá souvislost mezi homosexualitou a pedofilií a pokud jsou chlapci kněžími sexuálně zneužívání, je to spíše proto, že do církve cíleně vstupují takové osoby, které vědí, že budou mít moc nad dětmi. Zároveň nizozemští duchovní poukazují na případy sexuálního zneužívání jeptišek, které připustil i sám František.

Podle webu specializujícího se na náboženství Patheos je zásadní problém v církvi, který může za sexuální zneužívání, je naprosto nekontrolované vyzdvihování mužské autority. To, jak dokazují případy z antického Říma či současných věznic, je často spojeno se sexuálním násilím. Klíčové není pohlaví násilníka, ale to, že je právě on tím na vrcholu nerovného vztahu. Aby církev zabránila případům sexuálního násilí, bude muset omezit nestřídmou klerikální moc, tvrdí Patheos.      

Francouzský novinář a badatel Frédéric Martel ve své knize Sodoma, pátrání v srdci Vatikánu, tvrdí, že katolická církev pije víno a káže vodu. Podle něj je sice církev volá po zdrženlivosti a celibátu, Vatikán je však prolezlý „zvrhlými poměry“. Novinář, který hovořil s 1 500 osobami, z toho 41 kardinály, 52 knězi a 45 apoštolskými nuncii, tvrdí, že čím více je daná postava v církevní hierarchii, tím pravděpodobnější bude, že bude praktikovat homosexuální sexuální praktiky.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policisté v New Yorku dopadli vandala, v metru nastražili kuriózní past

20.03.2019 14:50 Díky falešné zdi dopadli newyorští policisté vandala, který v metru zanechával nápisy Love Trump …

Trump a Bolsonaro prý chtějí vytvořit velkou brazilsko-americkou alianci

20.03.2019 10:44 Brazilský prezident Jair Bolsonoro a americký prezident Donald Trump si jsou v mnoha ohledech…

Přijde Maduro o armádu? Parlament dal důstojníkům záruky, opustí-li…

20.03.2019 10:13 Venezuelský parlament schválil dokument, který zaručí důstojníkům tamní armády stejné postavení i…

Rusko a USA se neshodly, jak řešit situaci ve Venezuele. Moskva dál stojí…

19.03.2019 21:57 Postoj Ruska a Spojených států k situaci ve Venezuele se liší i po dnešním jednání zástupců obou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama