Tajemná zpráva hýbe Amerikou. Trumpa čeká klíčový moment, tvrdí právník

Předním tématem, které tento týden hýbe médii ve Spojených státech, je napjatě očekávaná, hluboce tajemná zpráva zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, poukazuje bývalý americký státní žalobce Elie Honig. V komentáři pro server CNN pokládá klíčové otázky, zda se Mueller podělí o svá zjištění, co jeho zpráva vlastně obsahuje a kdo k ní bude mít přístup.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

Mueller se blíží ke konci

Pozornost americké veřejnosti se stále více stáčí k Muellerově zprávě i v důsledku bojovné a vyhýbavé výpovědi dočasného amerického ministra spravedlnosti Matthewa Whitakera před americkým Kongresem, konstatuje právník. Zmiňuje ovšem Whitakerovo předchozí prohlášení, že vyšetřovatel Mueller se "blíží ke konci".

Brzy bude zřejmě potvrzen ve funkci William Barr, kterého americký prezident Donald Trump nominoval do pozice ministra spravedlnosti, připomíná Honig. Vysvětluje, že právě on by měl Muellerovu zprávu obdržet a rozhodnout, co se s ní stane.

Zaznělo také sebevědomé prohlášení bývalého Trumpova právníka Johna Dowda, podle kterého žádná zpráva zveřejněna nebude, uvádí bývalý žalobce. Soudí však, že Dowd se mýlí, jelikož vyšetřovatel Mueller svou zprávu brzy předloží.

"Pravidla pro zvláštního vyšetřovatele Muellera zavazují poskytnout ministru spravedlnosti důvěrnou zprávu vysvětlující obžalobu či rozhodnutí o odložení," zdůrazňuje právník. Podotýká, že ostatně i Whitaker Kongres ujistil, že pravidla pro zvláštního vyšetřovatele jsou bezezbytku plněna.

Velká otázka, která se nabízí, podle Honiga zní, co se stane s vyšetřovací zprávou, až ji od Muellera americký ministr spravedlnosti obdrží. Bývalý žalobce zmiňuje názor právní analytičky Joan Biskupicové, že historie nabízí dva různé modely, kterými by se Muellerova zpráva mohla řídit.

Prvním je případ z roku 1974, kdy zvláštní žalobce Leon Jaworski v aféře Watergate sepsal stručnou "cestovní mapu", čímž přenechal dokazování Kongresu a nepřednesl žádný právní závěr, připomíná Honig. Doplňuje, že druhým je pak rok 1998, kdy nezávislý vyšetřovatel Kenneth Starr předložil obsáhlou zprávu detailně popisující přečiny vyplývající z aféry prezidenta Billa Clintona s Monicou Lewinskou.       

Problémy Trumpa nekončí

"Ačkoliv předložení Meullerovy zprávy bude klíčovým momentem v Trumpově prezidentství, nepůjde o konec Trumpových právních potíží," očekává někdejší žalobce. Poukazuje, že předseda sněmovního výboru pro dohled nad tajnými službami, Adam Schiff a další demokraté začínají využívat své nově získané pravomoci a předvolávají si k výpovědi nejrůznější osoby, zatímco newyorská prokuratura zahájila a rozšiřuje prověřování firmy Trump Organization i členů prezidentova inauguračního výboru.

Trump ostatně v očekávání nadcházející bitvy moudře posiluje svůj právní tým, neuniklo Honigovi. Dodává, že další novinkou je také dlouho odkládaný verdikt federálního soudu, že někdejší vedoucí Trumpovy předvolební kampaně Paul Manafort záměrně lhal FBI, Muellerovi i velké porotě ve třech z pěti otázek.

To znamená, že Manafort odejde s tvrdým rozsudkem a zkušený právník očekává, že devětašedesátiletý Manaford, který byl již usvědčen, přiznal vinu v dodatečných obviněních a svým souběžným lhaním a spoluprací s vyšetřovateli pouze přilil olej do ohně, bude poslán za mříže, kde stráví většinu, případně celý zbytek svého života.

V širším smyslu jde o důkaz, že soud se přiklonil k Muellerovým žalobcům, kteří tvrdí, že Manafort záměrně lhal, aby zakryl své kontakty s Konstantinem Kilimnikem, politickým konzultantem napojeným na ruské tajné služby, vysvětluje Honig. Dodává, že Manafort mimo jiné Kilimnikovi poskytl během vrcholu americké prezidentské kampaně v roce 2016 výsledky interních volebních průzkumů, což se blíží k jádru aktivit, které Mueller vyšetřuje.           

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

San Francisco zakazalo elektronické cigarety

26.06.2019 00:21 San Francisco jako první velkoměsto ve Spojených státech zakázalo prodej elektronických cigaret.…

Jaký je hlavní cíl nového šéfa Pentagonu? Odvrácení konfliktu s Íránem

25.06.2019 21:52 Úřadující ministr obrany USA Mark Esper, který převzal post šéfa Pentagonu v pondělí, se bude…

Američané chtějí řešit konflikt mezi Izraelem a Palestinou. Co je…

25.06.2019 21:15 Aktualizováno V Bahrajnu dnes začala kontroverzní dvoudenní mezinárodní konference věnovaná ekonomické části…

Mexiko popírá, že bude bránit uprchlíkům v překročení hranice do USA

25.06.2019 20:24 Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador dnes důrazně popřel, že by armáda v rámci dohody s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama