Začíná konec Madura? Sobota je první pokus, armáda dostala důrazné varování

Přichází Den D? Armády Kolumbie a Spojených států amerických se ve čtvrtek setkaly, aby koordinovaly svou reakci na humanitární pomoc ve Venezuele. Ostře přitom varovaly režim Nicoláse Madura, že budou chránit civilní obyvatelstvo, pokud bude jeho režim 23. února bránit přijetí humanitární pomoci, píše španělský konzervativní list ABC.

Přidejte svůj názor 104 komentářů

Maduro, Nicolas
doporučujeme

Admirál amerického Jižní velitelství Craig Faller se v Dolaru na Floridě sešel s generálem Luisem Navarrem, aby společně promysleli svou reakci na hrozby, kterou vyhlašuje venezuelský režim Nicoláse Madura. Admirál Faller se již předtím setkal s vojenskými velitelstvími Brazílie a západoindiánského ostrova Curaçao.

„Toto je zpráva pro venezuelskou armádu: to oni budou zodpovědní za své činy," řekl admirál Faller. Když byl dotázán, co plánují obě armády v případě, že chávistický režim napadne venezuelské civilisty, kteří se budou snaží přijmout humanitární pomoci z Kolumbie, Brazílie a Curacao v sobotu 23. února, generální Navarro řekl: „Chránit civilisty."

Doktrína odpovědnosti za ochranu obyvatelstva? Musí to odhlasovat RB OSN!

Luis Almagro, generální tajemník Organizace amerických států (OAS,) v rozhovoru pro ABC obhajoval potřebu uplatnit doktrínu odpovědnosti za ochranu obyvatelstva ve Venezuele, která čelí riziku vyhladovění až 300 000 Venezuelanů, kteří nemají jídlo a léky. Pokud by toto opatření bylo přijato v Radě bezpečnosti OSN (RB OSN), pravděpodobně by mělo právo veta Rusko a Čína, které mají trvalé místo v RB OSN s právem veta, a Madura podpoří.

Venezuelský režim varoval a zopakoval hrozbu, že mohou očekávat „nejhorší reakce, kterou si dokážou představit". „Pokud se domnívají, že vojáci z jiných zemí přijdou, aby zabili chávisty a my zůstaneme s rukama překříženýma, jsou na omylu: všichni ví, co mají dělat, a každý ví, kam má jít, „řekl Diosdado Cabello, předseda konstitučního Národního shromáždění.

Minulý týden cestoval americký admirál Faller do Brazílie, kde koordinoval vojenské nouzové plány na podporu humanitární pomoci s náčelníkem náčelníků štábu námořnictva této země, nadporučíka brigádního Raul Botelha. Následně cestoval do Curaçao, kde se setkal s vojenskými vůdci ostrova.

Po návštěvě Fallera oznámila Brazílie své vlastní plány na distribuci humanitární pomoci ve Venezuele. „Brazilská vláda vytvořila meziresortní pracovní skupinu, která definuje logistiku poskytovat humanitární pomoc na obyvatele Venezuely ze dne 23. února," řekl Otavio Rego Barros, prezidentský tiskový mluvčí a doplnil, že operace probíhá ve spolupráci s vládou USA. Pomoc má být převedena do měst Boa Vista a Pacaraima.

Humanitární pomoci o hmotnost 180 tun. Delcy Rodríguezová: „Jídlo je otrávené!"

V sobotu 23. února mají tři vojenská letadla přinést těžký náklad o hmotnost 180 tun humanitární pomoci na palubě letadel C-17 Globemaster III, jež vyrábí společnost Boeing, civilnímu letišti v Cucuta v Kolumbii, které byly vyloženy členy šesté Airlift Squadrony, založené v New Jersey na sběr podpory koordinuje Agentura Spojených států pro mezinárodní rozvoj (USAID).

Spojenci Bílého domu se k této iniciativě, koordinované Johnem Boltonem, poradcem pro národní bezpečnost amerického prezidenta Donalda Trumpa, připojují. Chilský prezident Sebastián Piñera, se má v pátek osobně vrátit do Cúcuty, aby přijal humanitární pomoc, kterou darovala jeho země. Prezident Piñera, který byl tvrdě kritizován socialistickou opozicí, své rozhodnutí obhájil včera slovy: „Jedním z nejlepších a nejkrásnějších principů chilské zahraniční politiky je její pevný závazek na obranu svobody, demokracie a dodržování lidských práv," uvedl na svém twitterovém účtu.

Venezuelský prezident Juan Guaidó označil sobotu 23. února za datum vstupu humanitární pomoci. Madurův režim odmítl při distribuci humanitární pomoci spolupracovat. Viceprezidentka Delcy Rodríguezova obvinila Spojené státy americké, že chtějí přivézt „jedovaté jídlo".

Plány Juana Guaidóa a jeho spojenců je vytvořit síť dobrovolníků, křesťanských skupin a nevládních organizací, které by ve Venezuele zavedly přemístění a shromáždily se na hranici. Američané obviňují Madutrův režim, že vyhnal za hranice tři miliónů svých občanů. Ředitel USAID Mark Green navštívil Curacao v pondělí a úterý, aby koordinoval s orgány karibského ostrovního státu dodávky humanitární pomoci do Venezuely prostřednictvím flotily dobrovolníků. Ve středu venezuelské orgány uzavřely námořní a leteckou hranici přes nizozemské Antily.

Loading...
Vstupte do diskuze (104)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Celebrity: Brad Pitt zavolal na ISS. Co se dozvěděl z vesmíru?

17.09.2019 05:59 Americký herec Brad Pitt, který si nedávno zahrál ve vesmírném dramatu Ad Astra, v pondělí zavolal…

Trump zachraňuje svět: Povolil čerpání ropy z rezerv. Situace je vážná

16.09.2019 21:43 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump schválil uvolnění ropy ze strategických rezerv, pokud to bude…

Rijád obdržel klíčové informace od USA. Může Írán za útok?

16.09.2019 18:07 Spojené státy předaly Saúdské Arábii informaci svých tajných služeb o tom, že za sobotním útokem na…

Kolumbijskou politiku zasáhla tragédie. Při pádu letadla zemřeli členové…

16.09.2019 17:46 Malé letadlo se členy regionální vlády havarovalo na jihovýchodě Kolumbie. Při neštěstí přišlo o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama