Manafort může dostat 22 let vězení. Zločiny Trumpova muže byly drzé, prohlásil Mueller

Paul Manafort, někdejší šéf volební kampaně Donalda Trumpa, by mohl jít do vězení zhruba na 22 let. Vyplývá to z 800stránkové zprávy zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera, který rozplétá případný vliv Ruska na volební kampaň v USA. Mueller doporučil, aby se v jednom ze dvou případů, kvůli kterým bude Manafort v březnu souzen, nepřihlíželo k žádným polehčujícím okolnostem. Napsal to server CNBC.

Paul Manafort
doporučujeme

Mueller v dokumentu uvádí, že by Manafort mohl být u soudu ve Washingtonu 13. března odsouzen k trestu vězení na 17 až 22 let. Manafort podle Muellera "opakovaně a drze" po více než deset let porušoval zákon.

Soud shledal Manaforta vinným loni, obvinění se týkala jeho finančních aktivit z doby, kdy pracoval ve prospěch někdejšího proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

"Jeho zločiny byly odvážné, některé spáchal v době, kdy byl v centru pozornosti, když byl manažerem volební kampaně. Dalších se dopustil, když ho soud propustil na kauci," uvedl Mueller.

"Zločiny, kterých se dopustil v době, kdy byl propuštěn na kauci, nebyly malé - dotkly se samého srdce trestního soudnictví, manipuloval se svědky, aby nebyl shledán zodpovědným za své zločiny," dodal.

Devětašedesátiletý Manafort má být 8. března souzen ještě v jiném případu u soudu v Alexandrii ve státě Virginie. Oba případy souvisejí s miliony dolarů, které si Manafort vydělal konzultační činností na Ukrajině pro proruskou politickou stranu, než se přidal Trumpově kampani, píše CNBC.

Loni v srpnu byl Manafort odsouzen v osmi bodech včetně daňových a bankovních podvodů. Později byl obviněn, že lhal vyšetřovatelům.

Zvláštní vyšetřovatel už dříve uvedl, že ve virginském případu Manafortovi hrozí 24 let vězení a pokuty v řádu desítek milionů dolarů. Spekuluje se však, že Trump chce Manaforta omilostnit.

Manafortovi právníci mají zveřejnit svou zprávu k washingtonskému procesu 25. února. Soudu ve Virginii mají zprávu předložit do 1. března. Mueller bude mít na odpověď pět dní.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bushovi Republikáni se postavili za Bidena. Trump prý "představuje…

04.07.2020 11:24 V USA přibývá politických akčních výborů vyjadřujících podporu demokratickému kandidátovi na…

Trump pod památníkem exprezidentů kritizoval média, hovořil o mazání…

04.07.2020 10:07 Mnoho oslavných výroků o minulosti a kultuře Spojených států, ale také bojovně laděné pasáže o …

Střelba v nákupním centru v Alabamě: Tři zranění, osmiletý chlapec zemřel

04.07.2020 09:26 Osmiletý chlapec přišel o život a další tři lidé utrpěli zranění při páteční střelbě v obchodním…

Americké úřady hlásí dalších více než 50 000 nákaz koronavirem

04.07.2020 09:21 Úřady ve Spojených státech během pátku nahlásily přes 53.000 nových případů nákazy koronavirem,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy