Rio de Janeiro (0:51) | video: YouTube

Veselí v Riu propuklo již před několika dny, kdy ulice města zaplavili tanečníci. Formálně ale karneval začíná dnes předáním klíčů. Starosta města Marcelo Crivella, který je hluboce věřícím katolíkem, ale odmítl podle portálu Globo symbolický klíč od města Momovi předat. Stejně se zachoval i v roce 2017, kdy kritizoval necudnost účastníků.

Crivella tehdy čelil tvrdé kritice, že tradiční ceremoniál nedodržel. Loni se předání zúčastnil, klíče se ale nedotknul, poznamenal Globo. Dnešní ceremonie byla kvůli nejasnostem odložena na večer místního času (noc na sobotu SEČ), starosta ale přítomen nebude.

Dnes ráno, tedy jen několik hodin před začátkem karnevalu, provedli hasiči z nařízení soudu zevrubnou inspekci sambadromu, zaměřili se na bezpečnostní opatření a revizi elektrických rozvodů. Závažné problémy hasiči nenašli, ačkoli Globo informoval o nedostatku hasicích přístrojů.

Na sambadromu, který hostí tribuny pro 70.000 diváků, se představí zhruba tři desítky škol samby. Z večerních přehlídek, které potrvají do pondělí, pak komise vybere šest nejlepších tanečních škol.

Ve městě platí mimořádná bezpečnostní opatření. V ulicích jsou posílené policejní hlídky a kamerový systém je připojen k systému, který dokáže na základě tváře identifikovat hledané osoby. Rozeznávání obličejů, které je podle policie na karnevalu novinkou, si ale mezi obyvateli vysloužilo spíše posměch. Ti tvrdí, že toto opatření bude neúčinné, neboť účastníci karnevalu nosí masky, případně mají tváře silně nalíčené.

– Libor Novák / EuroZprávy.cz / ČTK

Loading...
reklama