K ISS poprvé poletí americká loď Crew Dragon

Z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě dnes odstartuje k prvnímu testovacímu letu nová kosmická loď Crew Dragon soukromé americké společnosti SpaceX.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Vesmírná loď Crew Dragon 2
doporučujeme

Plavidlo Crew Dragon, které je určeno pro dopravu lidí do kosmu, poletí bez posádky, v křesle pro astronauty ale bude figurína se senzory.

Figurína se jmenuje Ripleyová podle Ellen Ripleyové, hlavní postavy filmu Vetřelec z roku 1979. Oblečena je v letovém skafandru, který společnost SpaceX pro svůj pilotovaný program kosmických letů vyvinula.

Start Crew Dragonu je stanoven na 02:49 místního času (08:49 SEČ). Loď, kterou do kosmu vynese již osvědčená raketa Falcon 9, zamíří k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), se kterou se spojí v automatickém režimu. U orbitálního komplexu stráví asi dva týdny a poté se vydá zpět na Zemi, kde přistane na padácích do vod Atlantického oceánu. Pokud se při testovacím letu nevyskytnou žádné komplikace, bude v červenci následovat druhá zkušební mise, tentokrát již s lidskou posádkou.

Crew Dragon, který je schopen do kosmu dopravit sedm astronautů, není jedinou lodí, díky které se Američané v programu pilotovaných letů zbaví závislosti na Rusku. Společnost Boeing na duben připravuje testovací let své lodi CTS-100 Starliner bez posádky, v srpnu pak chce poprvé letět s astronauty. Vedle toho americká společnost Lockheed Martin a evropský Airbus vyvíjejí pro NASA další kosmickou loď Orion.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodci, chcete se mít dobře? Odstěhujte se z Česka, tvrdí průzkum

08.12.2019 22:40 Aktualizováno Myslíte si, že vás čeká po odchodu do důchodu v Česku nejistá budoucnost? Stále rozšířenějším…

FBI řeší útok na floridské základně jako teroristický čin

08.12.2019 20:56 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní…

Střelec z Floridy se před útokem inspiroval případy masové střelby

08.12.2019 08:59 Saúdskoarabský vojenský student, který v pátek na základně americké armády na Floridě zabil tři…

Americké války jen tak neskončí? Strategické selhání, kritizuje profesor

08.12.2019 00:01 NÁZOR - Americký ministr obrany Mark Esper vnesl do vojenského slovníku nové ospravedlnění pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama