Šlápla vedle? Navrátilová mírní svůj výrok o transgender sportovkyních a podvádění

Bývalá tenisová jednička Martina Navrátilová je aktivním zastáncem komunity LGBT. Její nedávná slova zveřejněná v deníku The Times ale vyvolala ostrou kritiku i ze strany homosexuálů. Navrátilová proto teď svůj výrok mírní.

Martina Navrátilová
doporučujeme

Martina Navrátilová v článku Sunday Times uvedla, že není možné, aby se transgenderoví atleti rozhodli, že budou závodit se ženami. Poukazovala na to, že mají větší šanci na úspěch s ohledem na jejich stavbu těla. „Je to šílené a je to podvádění,“ napsala sportovkyně, která se otevřeně hlásí k lesbické orientaci.

Tenistka sice uvedla, že podpoří transsexuální ženu v jakékoliv formě, zároveň ale dodala, že by proti takovým sportovkyním hrát nechtěla. Argumentovala i tím, že muži mají co do kvality svalů a kostí výhodu, která je daná od dětství.

V části LGBT komunity se ale její komentáře setkaly s tvrdou kritikou Newyorská organizace Athlete Ally už s českou tenistkou přerušila vazby. Výroky Navrátilové označili její zástupci za transfobní a založené na nepochopení vědeckých dat. „Trans ženy jsou ženy, tečka,“ uvedla organizace Athlete Ally.

Teď Navrátilová přiznává, že kvůli svému prohlášení musela v posledních dnech čelit řadě osobních útoků. „Vím, že použití slova podvod působí na transgender komunitu útočně. Omlouvám se za to, určitě jsem nechtěla naznačit, že všichni transgender sportovci jsou podvodníci," vysvětluje teď Navrátilová.

Zároveň je ale podle ní na místě debata, která by měla vést k tomu, aby všichni sportovci závodili v co nejrovnějších podmínkách. „Vždy jsem byla a vždy budu zastánkyní demokracie, rovnoprávnosti, lidských práv a ochrany před zákonem pro každého. Když mluvím o tom, že pravidla sportu musí být fér, nesnažím se nijak transsexuálům bránit, aby žili plnohodnotný život,“ říká teď Navrátilová, které podle jejích slov jde o objektivitu a nejlepší zájmy ženského sportu jako celku.

„A určitě nepodporuji násilí proti transgender osobám, jak bylo naznačeno. Jediné, co se snažím udělat, je zajistit, aby dívky a ženy, které se narodily jako ženy, bojovaly v rámci svého sportu co nejrovnoměrněji,“ ujišťuje Navrátilová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie zatkla tři mladistvé s puškou v Trumpově sídle na Floridě

06.08.2020 22:15 Policie na Floridě zadržela tři náctileté chlapce s nabitou útočnou puškou AK47, kteří se při útěku…

U guvernéra Ohia se před setkáním s Trumpem prokázal koronavirus

06.08.2020 19:44 U guvernéra amerického státu Ohio Mikea De Winea se prokázal koronavirus jen krátce předtím, než se…

Newyorská prokuratura chce rozpustit mocnou zbrojní lobby NRA

06.08.2020 19:33 Prokuratura amerického státu New York chce soudní cestou rozpustit mocnou zbrojní lobbistickou…

Trump: USA by mohly mít vakcínu ještě před listopadovými volbami

06.08.2020 17:40 Americký prezident Donald Trump dnes prohlásil, že by USA mohly mít k dispozici funkční vakcínu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama