Šlápla vedle? Navrátilová mírní svůj výrok o transgender sportovkyních a podvádění

Bývalá tenisová jednička Martina Navrátilová je aktivním zastáncem komunity LGBT. Její nedávná slova zveřejněná v deníku The Times ale vyvolala ostrou kritiku i ze strany homosexuálů. Navrátilová proto teď svůj výrok mírní.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Martina Navrátilová
doporučujeme

Martina Navrátilová v článku Sunday Times uvedla, že není možné, aby se transgenderoví atleti rozhodli, že budou závodit se ženami. Poukazovala na to, že mají větší šanci na úspěch s ohledem na jejich stavbu těla. „Je to šílené a je to podvádění,“ napsala sportovkyně, která se otevřeně hlásí k lesbické orientaci.

Tenistka sice uvedla, že podpoří transsexuální ženu v jakékoliv formě, zároveň ale dodala, že by proti takovým sportovkyním hrát nechtěla. Argumentovala i tím, že muži mají co do kvality svalů a kostí výhodu, která je daná od dětství.

V části LGBT komunity se ale její komentáře setkaly s tvrdou kritikou Newyorská organizace Athlete Ally už s českou tenistkou přerušila vazby. Výroky Navrátilové označili její zástupci za transfobní a založené na nepochopení vědeckých dat. „Trans ženy jsou ženy, tečka,“ uvedla organizace Athlete Ally.

Teď Navrátilová přiznává, že kvůli svému prohlášení musela v posledních dnech čelit řadě osobních útoků. „Vím, že použití slova podvod působí na transgender komunitu útočně. Omlouvám se za to, určitě jsem nechtěla naznačit, že všichni transgender sportovci jsou podvodníci," vysvětluje teď Navrátilová.

Zároveň je ale podle ní na místě debata, která by měla vést k tomu, aby všichni sportovci závodili v co nejrovnějších podmínkách. „Vždy jsem byla a vždy budu zastánkyní demokracie, rovnoprávnosti, lidských práv a ochrany před zákonem pro každého. Když mluvím o tom, že pravidla sportu musí být fér, nesnažím se nijak transsexuálům bránit, aby žili plnohodnotný život,“ říká teď Navrátilová, které podle jejích slov jde o objektivitu a nejlepší zájmy ženského sportu jako celku.

„A určitě nepodporuji násilí proti transgender osobám, jak bylo naznačeno. Jediné, co se snažím udělat, je zajistit, aby dívky a ženy, které se narodily jako ženy, bojovaly v rámci svého sportu co nejrovnoměrněji,“ ujišťuje Navrátilová.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zřícení DC-10 v Chicagu: 40 let od tragického pádu American Airlines 191,…

24.05.2019 08:32 Před 40 lety, 25. května 1979, se v Chicagu krátce po startu zřítilo americké letadlo DC-10. Při…

Trump označil Huawei za velmi nebezpečnou firmu

24.05.2019 05:40 Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek označil čínskou firmu Huawei za velmi nebezpečnou.

Válka s Íránem? Trump je jen papírový tygr, míní historik

24.05.2019 00:01 Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost John Bolton v roce 2007 vydal…

Trump byl nepřipraven, Tillerson je blbý jak tágo. Američtí politici se…

23.05.2019 21:34 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin přijel na loňský rusko-americký summit v Hamburku lépe připraven než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama