Šlápla vedle? Navrátilová mírní svůj výrok o transgender sportovkyních a podvádění

Bývalá tenisová jednička Martina Navrátilová je aktivním zastáncem komunity LGBT. Její nedávná slova zveřejněná v deníku The Times ale vyvolala ostrou kritiku i ze strany homosexuálů. Navrátilová proto teď svůj výrok mírní.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Martina Navrátilová
doporučujeme

Martina Navrátilová v článku Sunday Times uvedla, že není možné, aby se transgenderoví atleti rozhodli, že budou závodit se ženami. Poukazovala na to, že mají větší šanci na úspěch s ohledem na jejich stavbu těla. „Je to šílené a je to podvádění,“ napsala sportovkyně, která se otevřeně hlásí k lesbické orientaci.

Tenistka sice uvedla, že podpoří transsexuální ženu v jakékoliv formě, zároveň ale dodala, že by proti takovým sportovkyním hrát nechtěla. Argumentovala i tím, že muži mají co do kvality svalů a kostí výhodu, která je daná od dětství.

V části LGBT komunity se ale její komentáře setkaly s tvrdou kritikou Newyorská organizace Athlete Ally už s českou tenistkou přerušila vazby. Výroky Navrátilové označili její zástupci za transfobní a založené na nepochopení vědeckých dat. „Trans ženy jsou ženy, tečka,“ uvedla organizace Athlete Ally.

Teď Navrátilová přiznává, že kvůli svému prohlášení musela v posledních dnech čelit řadě osobních útoků. „Vím, že použití slova podvod působí na transgender komunitu útočně. Omlouvám se za to, určitě jsem nechtěla naznačit, že všichni transgender sportovci jsou podvodníci," vysvětluje teď Navrátilová.

Zároveň je ale podle ní na místě debata, která by měla vést k tomu, aby všichni sportovci závodili v co nejrovnějších podmínkách. „Vždy jsem byla a vždy budu zastánkyní demokracie, rovnoprávnosti, lidských práv a ochrany před zákonem pro každého. Když mluvím o tom, že pravidla sportu musí být fér, nesnažím se nijak transsexuálům bránit, aby žili plnohodnotný život,“ říká teď Navrátilová, které podle jejích slov jde o objektivitu a nejlepší zájmy ženského sportu jako celku.

„A určitě nepodporuji násilí proti transgender osobám, jak bylo naznačeno. Jediné, co se snažím udělat, je zajistit, aby dívky a ženy, které se narodily jako ženy, bojovaly v rámci svého sportu co nejrovnoměrněji,“ ujišťuje Navrátilová.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA vědí, odkud vzlétly drony útočící v Arábii, tvrdí televize

17.09.2019 21:29 Spojené státy našly přesné místo v Íránu, odkud odstartovaly drony s raketami proti saúdskoarabským…

Snowden čelí žalobě z USA, stojí za ní ministerstvo spravedlnosti

17.09.2019 20:26 Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na bývalého spolupracovníka amerických…

Vyšetřování Trumpa pokračuje. Kongres si pozval šéfa jeho štábu

17.09.2019 20:10 Sněmovna reprezentantů dnes výslechem důvěrníka a volebního poradce Donalda Trumpa Coryho…

USA a Bělorusko našly společnou řeč, vztahy se vrací do normálu

17.09.2019 16:55 Spojené státy a Bělorusko se dohodly na obnově vzájemného diplomatického zastoupení na úrovni…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama