Kanadská vládní krize se prohlubuje, odešla další ministryně

Vláda kanadského premiéra Justina Trudeaua se potýká se stále hlubší krizí. Kvůli jeho údajné snaze ovlivňovat vyšetřování korupce obří firmy SNC-Lavalin opustila v pondělí kabinet další ministryně a premiérova blízká spolupracovnice. Svůj odchod zdůvodnila ztrátou důvěry v přístup vlády. Premiér Trudeau, jehož popularita v posledních týdnech klesá, pochybení v případu odmítá, uvedla stanice BBC.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Kanadský parlament
doporučujeme

Ministryně odpovědná za vládní účty Jane Philipottová oznámila svou rezignaci dopisem, v němž dala najevo "vážné obavy" z "důkazů o snahách politiků a úředníků vyvíjet tlak na bývalou ministryni spravedlnosti, aby ovlivnila případ", v němž figuruje SNC-Lavalin. V této situaci byla pro ní další účast ve vládě neúnosná, dodala. Trudeau reagoval slovy, že je mu jejího odchodu líto, nicméně jej chápe.

Skandál se týká strojírenské a stavební společnosti SNC-Lavalin Group Inc., kterou úřady vyšetřovaly kvůli podezření z úplatků při získávání zakázek v Libyi. Zmíněná exministryně Jody Wilsonová-Raybouldová vládu opustila už v únoru a uvedla, že čelila tlaku, aby firma neskončila před soudem. Hovořil s ní prý o tom i sám premiér.

Kromě dvojice ministryň již kvůli aféře opustil Trudeaua i jeho přední poradce Gerald Butts. Konzervativní opozice vyzvala liberálního premiéra, aby v souvislosti s rozrůstajícím se problémem rezignoval.

V Kanadě se letos v říjnu budou konat parlamentní volby a průzkumy naznačují, že dosud populární Trudeau by mohl na aféru doplatit.

Premiér trvá na tom, že všechny rozhovory, které s bývalou ministryní spravedlnosti vedl, byly v rámci zákona. Obával se prý toho, že pokud by firma šla k soudu, byly by v ohrožení tisíce pracovních míst Kanaďanů.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soud v USA vydal příkaz k zadržení íránského tankeru Grace 1

17.08.2019 22:24 Federální soud ve Washingtonu vydal příkaz k zadržení íránského tankeru Grace 1, který se chystá…

USA dočasně prodlouží výjimku firmě Huawei

17.08.2019 11:35 Americké ministerstvo obchodu patrně prodlouží výjimku firmě Huawei, která čínské společnosti…

Lidé chtěli pomoci uprchlíkům. Dopadlo to hodně špatně

16.08.2019 22:34 Aktualizováno Spojené státy pobouřil případ, který se odehrál ve státě Rhode Island. Pracovník tamního centra pro…

Na pláži na Kubě udeřil blesk, zabil pět lidí

16.08.2019 22:31 Pět lidí zabil ve čtvrtek blesk na pláži při bouři, která udeřila na západě Kuby. Jeden člověk byl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama