Přes hranice se valí desetitisíce migrantů měsíčně, úřady jsou v koncích

Počty přistěhovaleckých rodin překračujících hranice na jihozápadě Spojených států lámou rekordy a pohraničníci problém nestačí řešit. Podle agentury AP, která se odvolává na americké úředníky, jen minulý měsíc přešlo mexicko-americkou hranici přes 76.000 migrantů, což je dvojnásobek oproti loňskému únoru.

Přidejte svůj názor 37 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

V posledních několika měsících američtí pohraničníci registrují stoupající množství velkých přistěhovaleckých skupin, které čítají víc než sto lidí. Hranice bez povolení překračují v odlehlých, nedostatečně chráněných oblastech. Zatímco loni bylo takových skupin třináct a předloni dvě, za poslední dobu jich pohraničníci napočítali sedmdesát, píše AP.

Stoupající počty migrantů nahrávají prezidentovi Donaldu Trumpovi, který s odvoláním na kritickou situaci na hranicích dekretem vyhlásil nouzový stav. Americký Senát má příští týden hlasovat o zrušení tohoto kroku, podobnou rezoluci už schválila Sněmovna reprezentantů. Prezident téměř jistě bude rezoluci vetovat.

"Kapacita systému nestačí, dostali jsme se nadoraz," řekl novinářům Kevin McAleenan, ředitel amerického Úřadu celní a hraniční ochrany (CBP). Úřad rozšířil lékařské kontroly migrantů a v texaském El Pasu vybuduje nové zdravotnické středisko. "Je to jen dočasné řešení, není udržitelné," varoval ovšem šéf CBP.

Dlouhodobě se však ilegální migrace do USA snižuje, upozorňují americká média. Zatímco loni šlo o 400.000 lidí, v roce 2000 jich bylo 1,6 milionu. Rostoucí počty hlášené nyní jsou ale podle expertů varující. Dříve přicházeli do USA z Mexika jednotlivci, většinou dospělí muži, ale teď jde většinou o celé středoamerické rodiny. Hranice kromě toho samostatně přecházejí desetitisíce dětí.

Postarat se o rodiny je pro pašeráky lidí výhodnější, protože jde o větší skupiny, upozornila agentura AP. Pohraničníci jsou nuceni věnovat víc času péči o migranty než ochraně hranic.

Ministryně vnitřní bezpečnosti Kirstjen Nielsenová dnes při slyšení v Kongresu prohlásila, že krize na jižní hranici není vymyšlená. "Čelíme krizi, skutečné vleklé krizi na hranicích. Nepochybujte o tom, že řetěz lidského utrpení je čím dál horší," prohlásila ministryně. "Je to stav nouze, je to skutečná humanitární krize, kterou tento systém umožnil. Musíme změnit zákony," dodala.

Loading...
Vstupte do diskuze (37)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Guatemala přiznala výrobu kokainu na svém území

19.09.2019 20:53 Středoamerická Guatemala připustila, že je zemí produkující kokain, a ne jen tranzitním státem.…

Bermudy se ponořily do tmy. Hurikán Humberto strhal elektrické vedení,…

19.09.2019 20:00 Aktualizováno Bermudy zasáhl hurikán Humberto. Na ostrovech poničil elektrické vedení, takže desítky tisíc lidí…

Írán hrozí otevřenou válkou

19.09.2019 18:24 Aktualizováno Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf dnes uvedl, že jeho americký protějšek Mike Pompeo…

Trumpovi právníci chtějí u soudu zablokovat vydání jeho daňových přiznání

19.09.2019 17:56 Advokáti Donalda Trumpa chtějí, aby newyorský federální soud zamezil vydání finanční dokumentace…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama