Denuklearizace KLDR? Trump je připraven dál jednat, navzdory "výbuchu" při summitu

Americký prezident je připraven pokračovat v jednání se Severní Koreou o jejím jaderném odzbrojení. V rozhovoru s televizí Fox New to dnes řekl poradce Bílého domu pro otázky národní bezpečnosti John Bolton. Trump se na konci února v Hanoji sešel na druhém summitu se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, žádného pokroku na cestě k likvidaci jaderného arzenálu ale nedosáhli, vrcholná schůzka totiž skončila předčasně bez jakýchkoli závěrů.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Donald Trump

"Prezident je zcela zjevně otevřen k dalším rozhovorům. Uvidíme, kdy by se tak mohlo stát či jak by se to mohlo vyvinout," řekl Bolton.

Trump tvrdí, že se mu s Kimem podařilo rozvinout velmi dobrý vztah a že díky tomu se napětí na Korejském poloostrově uvolnilo. KLDR skončila s jadernými zkouškami a Kim se loni na prvním summitu s Trumpem zavázal k likvidaci nukleárních zbraní, konkrétní termín a ani postup ale dohodnuty nebyly.

zdroj: YouTube

Mezitím americká výzkumná skupina 38 North oznámila, že podle satelitních snímků Severní Korea obnovila část raketové základny, kterou loni v létě začala likvidovat. Rekonstrukce podle analýzy snímků začala mezi 16. únorem a 2. březnem. Trump k takovému vývoji poznamenal, že by byl velice zklamán, kdyby se tyto zprávy potvrdily.

"Je to velmi čerstvá zpráva... Velmi, velmi bych se zklamal v předsedovi Kimovi, a myslím, že se to nestane, ale uvidíme, co se stane. Podíváme se na to, nakonec se to vyřeší," konstatoval Trump v Oválné pracovně Bílého domu.

Kim dříve likvidaci tohoto zařízení označil za konkrétní krok k odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Opatření bylo vnímáno jako snaha o budování důvěry mezi KLDR a USA. Demontáž ale byla na konci léta pozastavena, když vyjednávání mezi Washingtonem a Pchjongjangem ustalo.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump se nebrání zveřejnění obsahu Muellerovy zprávy

20.03.2019 19:40 Americký prezident Donald Trump nenamítá nic proti tomu, aby se americká veřejnost seznámila s…

Policisté v New Yorku dopadli vandala, v metru nastražili kuriózní past

20.03.2019 14:50 Díky falešné zdi dopadli newyorští policisté vandala, který v metru zanechával nápisy Love Trump …

Trump a Bolsonaro prý chtějí vytvořit velkou brazilsko-americkou alianci

20.03.2019 10:44 Brazilský prezident Jair Bolsonoro a americký prezident Donald Trump si jsou v mnoha ohledech…

Přijde Maduro o armádu? Parlament dal důstojníkům záruky, opustí-li…

20.03.2019 10:13 Venezuelský parlament schválil dokument, který zaručí důstojníkům tamní armády stejné postavení i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama