Denuklearizace KLDR? Trump je připraven dál jednat, navzdory "výbuchu" při summitu

Americký prezident je připraven pokračovat v jednání se Severní Koreou o jejím jaderném odzbrojení. V rozhovoru s televizí Fox New to dnes řekl poradce Bílého domu pro otázky národní bezpečnosti John Bolton. Trump se na konci února v Hanoji sešel na druhém summitu se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, žádného pokroku na cestě k likvidaci jaderného arzenálu ale nedosáhli, vrcholná schůzka totiž skončila předčasně bez jakýchkoli závěrů.

Donald Trump
doporučujeme

"Prezident je zcela zjevně otevřen k dalším rozhovorům. Uvidíme, kdy by se tak mohlo stát či jak by se to mohlo vyvinout," řekl Bolton.

Trump tvrdí, že se mu s Kimem podařilo rozvinout velmi dobrý vztah a že díky tomu se napětí na Korejském poloostrově uvolnilo. KLDR skončila s jadernými zkouškami a Kim se loni na prvním summitu s Trumpem zavázal k likvidaci nukleárních zbraní, konkrétní termín a ani postup ale dohodnuty nebyly.

zdroj: YouTube

Mezitím americká výzkumná skupina 38 North oznámila, že podle satelitních snímků Severní Korea obnovila část raketové základny, kterou loni v létě začala likvidovat. Rekonstrukce podle analýzy snímků začala mezi 16. únorem a 2. březnem. Trump k takovému vývoji poznamenal, že by byl velice zklamán, kdyby se tyto zprávy potvrdily.

"Je to velmi čerstvá zpráva... Velmi, velmi bych se zklamal v předsedovi Kimovi, a myslím, že se to nestane, ale uvidíme, co se stane. Podíváme se na to, nakonec se to vyřeší," konstatoval Trump v Oválné pracovně Bílého domu.

Kim dříve likvidaci tohoto zařízení označil za konkrétní krok k odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Opatření bylo vnímáno jako snaha o budování důvěry mezi KLDR a USA. Demontáž ale byla na konci léta pozastavena, když vyjednávání mezi Washingtonem a Pchjongjangem ustalo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden žádá Senát, aby nehlasoval o nástupnici Ginsburgové

20.09.2020 21:54 Demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden dnes vyzval americké senátory, aby nehlasovali o…

Trump chce protlačit svou kandidátku do Nejvyššího soudu co nejdřív. Čelí…

20.09.2020 19:40 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump v sobotu na předvolebním mítinku v Severní Karolíně oznámil, že do…

Trump a Suga si telefonovali. Hodlají dál rozvíjet americko-japonské…

20.09.2020 16:50 Nový japonský premiér Jošihide Suga a americký prezident Donald Trump se při dnešním telefonickém…

USA jednostranně ohlásily obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Může to vyvolat…

20.09.2020 10:23 Aktualizováno Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v noci na dnešek jednostranně ohlásila obnovení všech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama