Denuklearizace KLDR? Trump je připraven dál jednat, navzdory "výbuchu" při summitu

Americký prezident je připraven pokračovat v jednání se Severní Koreou o jejím jaderném odzbrojení. V rozhovoru s televizí Fox New to dnes řekl poradce Bílého domu pro otázky národní bezpečnosti John Bolton. Trump se na konci února v Hanoji sešel na druhém summitu se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, žádného pokroku na cestě k likvidaci jaderného arzenálu ale nedosáhli, vrcholná schůzka totiž skončila předčasně bez jakýchkoli závěrů.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Donald Trump
doporučujeme

"Prezident je zcela zjevně otevřen k dalším rozhovorům. Uvidíme, kdy by se tak mohlo stát či jak by se to mohlo vyvinout," řekl Bolton.

Trump tvrdí, že se mu s Kimem podařilo rozvinout velmi dobrý vztah a že díky tomu se napětí na Korejském poloostrově uvolnilo. KLDR skončila s jadernými zkouškami a Kim se loni na prvním summitu s Trumpem zavázal k likvidaci nukleárních zbraní, konkrétní termín a ani postup ale dohodnuty nebyly.

zdroj: YouTube

Mezitím americká výzkumná skupina 38 North oznámila, že podle satelitních snímků Severní Korea obnovila část raketové základny, kterou loni v létě začala likvidovat. Rekonstrukce podle analýzy snímků začala mezi 16. únorem a 2. březnem. Trump k takovému vývoji poznamenal, že by byl velice zklamán, kdyby se tyto zprávy potvrdily.

"Je to velmi čerstvá zpráva... Velmi, velmi bych se zklamal v předsedovi Kimovi, a myslím, že se to nestane, ale uvidíme, co se stane. Podíváme se na to, nakonec se to vyřeší," konstatoval Trump v Oválné pracovně Bílého domu.

Kim dříve likvidaci tohoto zařízení označil za konkrétní krok k odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Opatření bylo vnímáno jako snaha o budování důvěry mezi KLDR a USA. Demontáž ale byla na konci léta pozastavena, když vyjednávání mezi Washingtonem a Pchjongjangem ustalo.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší klimatická stávka v dějinách. Dorazily čtyři miliony lidí, chlubí…

21.09.2019 09:25 Více než čtyři miliony lidí se podle mladé švédské ekologické aktivistky Grety Thunbergové zapojily…

Podezřelý telefonát na Ukrajinu. Co žádal Trump od Zelenského?

21.09.2019 07:49 Nadějný demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby…

USA vyšlou vojáky do Saúdské Arábie. Válka s Íránem je na spadnutí?

21.09.2019 07:42 Šéf Bílého domu Donald Trump schválil vyslání amerických vojáků do Saúdské Arábie a Spojených…

Kubu drtí sankce USA, nemá dost pohonných hmot. Zemědělci zapřáhnou voly

21.09.2019 07:36 Kvůli nedostatku pohonných hmot Kubánci v zemědělství znovu zapojí hospodářská zvířata. Na 4000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama