Babiš ve Washingtonu uctil památku TGM

Položením věnce u památníku Tomáše Garrigua Masaryka ve Washingtonu uctil ve čtvrtek večer místního času (v noci na dnešek SEČ) premiér Andrej Babiš památku prvního československého prezidenta, od jehož narození ve čtvrtek uplynulo 169 let.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Andrej Babiš s Monikou letí do USA
doporučujeme

Babiš při slavnostním ceremoniálu, kterému přihlížely tři desítky českých krajanů, připomněl Masarykův humanistický odkaz. Zdůraznil, že demokratické ideály, které Masaryk prosazoval, je třeba stále obhajovat.

"Jsem rád, že v tento den mohu být v této zemi, která pro Masaryka tolik znamenala v jeho osobním životě, politické filozofii a akademické i politické kariéře. Masaryk byl celoživotní stoupenec česko-amerického přátelství," řekl Babiš. Za symbolické označil, že se právě v den výročí Masarykova narození mohl v Bílém domě setkat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

"Masarykův humanistický odkaz nás učí, že každá demokracie stojí a padá s postojem jejích občanů k jejím klíčovým hodnotám: ke svobodě, k lidským a občanským právům, k otevřenému dialogu a respektu k ostatním. Musíme mít na paměti, že tyto hodnoty nemůžeme považovat za dané a že musíme stále pracovat a udržovat je pro příští generace," řekl český premiér.

Pietního aktu u Masarykovy sochy na rohu Massachussets Avenue a 22. ulice se zúčastnily zhruba tři desítky českých krajanů. Český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček připomněl, že setkání 7. března je tradiční akcí, krajané se ale u sochy scházejí i v další významné dny, aby si prvního československého prezidenta připomněli.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump má závažné zdravotní potíže? Nečekaně musel do nemocnice

19.11.2019 11:18 Americký prezident Donald Trump netrpí bolestmi hrudníku ani jinými akutními zdravotními potížemi a…

Protesty v Bolívii se vyhrocují. Neoficiální hlavní město odříznuto od…

19.11.2019 07:49 Bolivijská biskupská konference v pondělí oznámila, že spolu se zástupci OSN a EU zahájila jednání…

Zelené plíce planety mizí. Odlesňování Amazonie je nejrychlejší za 11 let

19.11.2019 07:40 Odlesňování Amazonie na území Brazílie se za poslední rok zvýšilo o 30 procent a bylo tak…

Židovské osady podle USA nejsou protiprávní, Palestinci zlostně reagují

19.11.2019 07:19 Aktualizováno Židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu už podle Spojených států neporušují mezinárodní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama