Exprezident Carter chce zprostředkovat dialog s KLDR. Co na to Bílý dům?

Bývalý americký prezident Jimmy Carter se nabídl jako prostředník v jednání o jaderném odzbrojení Severní Koreje. Napsal to dnes zpravodajský server Politico. Čtyřiadevadesátiletý veterán americké politiky už podle lidí z jeho okolí nikam nejezdí, bude-li ale Bílým domem vyzván, cestu do Pchjongjangu podstoupí.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

James Earl „Jimmy“ Carter, Jr. - americký demokratický politik, byl 39. prezidentem Spojených států amerických (1977–1981).

Nedávný summit prezidenta USA Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v Hanoji pokrok v jednání o likvidaci jaderných zbraní KLDR nepřinesl a podle amerických analytiků je dohoda v mlhách.

Situaci navíc komplikují informace ze satelitních snímků, podle nichž Pchjongjang obnovil část raketové základny, kterou loni v létě začal likvidovat. Trump dal najevo zklamání, ale možnost dalšího jednání nevyloučil.

Demokrat Carter, který vedl USA v letech 1977-81, se před čtvrtstoletím stal první americkým exprezidentem, který KLDR navštívil. Setkal se tehdy se severokorejským vůdcem Kim Ir-senem, dědem nynějšího diktátora. Krátce nato Pchjongjang oficiálně zmrazil civilní jaderný program v rámci dohody, kterou v Ženevě podepsal s USA, a to výměnou za dodávku jaderných reaktorů k civilním účelům.

Kalifornský poslanec za Demokratickou stranu Ro Khanna, který se s Carterem stýká, serveru Politico řekl, že bývalý prezident je ochoten do Pchjongjangu odcestovat, pokud ho Trump požádá o pomoc. Jako jeden z mála žijících cizinců, který se s uctívaným zakladatelem KLDR osobně setkal, prý v komunistické diktatuře požívá stále velké úcty.

Bílý dům zatím návrh nekomentoval, píše Politico, ale představa, že by využil Carterových služeb, je poměrně vzdálená. Carter v minulosti Trumpa dosti tvrdě kritizoval, jeho vládnutí označil za "holé neštěstí".

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policisté v New Yorku dopadli vandala, v metru nastražili kuriózní past

20.03.2019 14:50 Díky falešné zdi dopadli newyorští policisté vandala, který v metru zanechával nápisy Love Trump …

Trump a Bolsonaro prý chtějí vytvořit velkou brazilsko-americkou alianci

20.03.2019 10:44 Brazilský prezident Jair Bolsonoro a americký prezident Donald Trump si jsou v mnoha ohledech…

Přijde Maduro o armádu? Parlament dal důstojníkům záruky, opustí-li…

20.03.2019 10:13 Venezuelský parlament schválil dokument, který zaručí důstojníkům tamní armády stejné postavení i…

Rusko a USA se neshodly, jak řešit situaci ve Venezuele. Moskva dál stojí…

19.03.2019 21:57 Postoj Ruska a Spojených států k situaci ve Venezuele se liší i po dnešním jednání zástupců obou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama