Čeká USA bankrot? Z Washingtonu zní chmurná slova ohledně rostoucího dluhu

Deficit federálního rozpočtu Spojených států dosáhl v prvních čtyřech měsících fiskálního roku 2019 částky 310 miliard dolarů (přes 7 bilionů korun), poukazuje editorial serveru Washington Post. Renomovaný deník varuje, že toto číslo představuje čtyřicetiprocentní nárůst ve srovnání se stejným časovým obdobím minulého roku.

Přidejte svůj názor 112 komentářů

Americký dolar, ilustrační fotografie
doporučujeme

Důvody jsou zřejmé

Spojené státy letos směřují k rozpočtovému deficitu ve výši 900 miliard dolarů (tedy 20,7 bilionu korun, pozn. redaktora), konstatuje editorial. Dodává, že Kongresová rozpočtová kancelář toto očekávala a důvody daného stavu jsou zřejmé.

"Prezident Trump a republikánský Kongres přijali v prosinci 2017 masivní daňové škrty a zároveň realizovali prakticky nulové omezení federálních výdajů," kritizuje washingtonský deník. Odkazuje na odhady Kongresové rozpočtové kanceláře, že bez nových opatření přesáhne roční deficit USA v roce 2022 částku 1 bilion dolarů (zhruba 22,8 bilionu korun, pozn. redaktora), což představuje 4,4 % amerického HDP projektovaného na příští dekádu.

Číslo značně kontrastuje s průměrným ročním deficitem ve výši 2,9 % HDP, který Spojené státy vykazovaly ve druhé polovině 20. století, poukazuje prestižní server. Doplňuje, že Trumpova administrativa v tom ovšem nevidí problém.

"Růst tento problém vyřeší," cituje editorial ekonomického poradce Bílého domu Larryho Kudlowa, který razí doktrínu, že daňové škrty si na sebe vydělají samy, jelikož povedou k většímu hospodářskému výkonu. Kudlowův názor přitom koresponduje s postojem části opozičních demokratů, kteří se hlásí k novému, avšak spornému konceptu moderní měnové teorie, levicové představě, že Spojené státy si mohou dovolit neomezený rozpočtový deficit, který bude financovat americká centrální banka, Fed.

Pokud obě americké politické strany vysílají takovéto naivní zprávy a zatím se neobjevují žádné signály, že by situace nějak škodila ekonomice, není překvapivé, že pouze 48 % Američanů považuje snížení rozpočtového deficitu za hlavní prioritu, odkazuje Washington post na lednový průzkum společnosti Pew Research Center.

Nezdravá demokracie     

Renomovaný deník se nedomnívá, že deficit jako takový způsobí krátkodobé ekonomické škody, ani že Spojené státy musí okamžitě směřovat k vyrovnanému rozpočtu. Tento názor ostatně nikdo v USA hlasitě neprosazuje, ač si to méně bystří lidé mohou na základě prohlášení některých "rozpočtových holubic" myslet, dodává editorial.

Problém spočívá v tom, že fiskální odpovědnost hovoří proti navyšování dluhu v době s plnou zaměstnaností, které omezuje rozpočtový prostor pro boj s příští recesí, stejně jako realizaci dalších priorit, před něž budou Spojené státy v dohledné době postaveny, uvádí vlivný server. Souhlasí tak s ředitelem Kongresové rozpočtové kanceláře Keithem Hallem, podle kterého jsou poslední rozpočtová čísla stěží udržitelná.

"Myšlenka, že deficit neznamená nic pro země, které si můžou půjčovat ve své vlastní měně...je prostě chybná," cituje editorial slova předsedy Fedu Jerome H. Powella pronesená 27. února na slyšení v Kongresu. Dodává, že ve zdravé demokracii sestavování rozpočtu odráží rozumný poměr mezi dostupnými zdroji a politickými prioritami, aktuálními i budoucími.

Politici mají přesvědčovat voliče, aby přistoupili na kompromisy ve veřejném zájmu, avšak v nezdravé demokracii političtí představitelé předstírají, že zdroje jsou neomezené a soupeří o hlasy prostřednictvím pompézních slibů, vysvětluje Washington Post. Tím se podle něj uchylují do říše kouzel.

V nezdravé demokracii politici účelově opouštějí deklarované principy vlastní strany, jak momentálně činí Trumpovi republikáni, míní prestižní deník. Konstatuje, že v tomto směru není demokracie v USA zdravá.

Loading...
Vstupte do diskuze (112)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podezřelý telefonát na Ukrajinu. Co žádal Trump od Zelenského?

21.09.2019 07:49 Nadějný demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby…

USA vyšlou vojáky do Saúdské Arábie. Válka s Íránem je na spadnutí?

21.09.2019 07:42 Šéf Bílého domu Donald Trump schválil vyslání amerických vojáků do Saúdské Arábie a Spojených…

Kubu drtí sankce USA, nemá dost pohonných hmot. Zemědělci zapřáhnou voly

21.09.2019 07:36 Kvůli nedostatku pohonných hmot Kubánci v zemědělství znovu zapojí hospodářská zvířata. Na 4000…

Spojené státy jsou odsouzeny k porážce? Politolog upozornil na závažný…

21.09.2019 00:01 NÁZOR - "Nepřítel se dostal ke slovu." Tato slova, která s oblibou užívají američtí vojenští…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama