Před 25 lety zemřel kontroverzní spisovatel Charles Bukowski, život „Starého prasáka“ dodnes není objasněn

Jeden z nejslavnějších spisovatelů světa a rovněž populární autor v tuzemsku. Zemřel přesně před 25 lety (9. března 1994). Americký spisovatel tvrdil, že má německé kořeny, ovšem český překladatel jeho díla tvrdí, že se narodil na Ostravsku.

Přidejte svůj názor

Charles Bukowski (spisovatel)
doporučujeme

Před 25 lety zemřel kontroverzní spisovatel Charles Bukowski, život „Starého prasáka“ dodnes není objasněn

V Česku jeden z nejoblíbenějších spisovatelů 90. let, jehož naturalistická nebo lépe řečeno sprostá tvorba byla symbolem uvolnění po pádu komunistického režimu. Život spisovatele byl plný turbulencí. Bitky, sex, alkohol a divoké večírky patřily jak k životě autora, tak k jeho tvorbě.

Narodil se 16. 8. 1920 v německém Andernachu, kde tehdy sloužil jeho otec Heinrich Bukowski v americké armádě, na což ve svých dílech Bukowski často upozorňoval. Ve svých autobiografiích popisoval, že jeho otec byl starý lampasák a jeho matka německá štětka. Ovšem překladatel Bukowskiho díla Bob Hýsek na základě studia archivních materiálů tvrdí, že slavný spisovatel se ve skutečnosti narodil v části Slezska, která je dodnes součástí České republiky. Konkrétně mělo jít o vesnici Pazderna u Žermanic nikoliv Andernach Germany, což zmanipuloval až posléze sám autor.

Hýsek totiž v archivních materiálech našel rukopisy podepsané Karel Henryk Bukowski. Anglickou podobu jména Henry Charles Bukowski získal spisovatel až v Americe. Nutno podotknout, že v meziválečném období bylo Slezsko etnicky německou oblastí. I když Hýskova teorie není obecně přijímaná, sám tvrdí, že má dostatek důkazů k tomu, aby ji prokázal.

O životě spisovatele se dozvíme množství informací z jeho autobiografických povídek a románů, i když si řadu věcí přibarvoval. Autor byl posedlý provokacemi a odmítáním běžně přijímaných stereotypů. Například na vysoké škole se hlásil k Hitlerovi a obdivoval Německo, jen proto, že mainstreamová média tehdejšího válečného nepřítele USA intenzivně kritizovala. Když zemřel jeho otec, tak to spisovatel oslavoval.

Bukowski měl velmi problematický vztah k ženám. Pravděpodobně za něho mohlo trauma ze znetvoření způsobené extrémně agresivním akné, kterým spisovatel trpěl. Ovšem i když psal a publikoval od útlého věku, musel se živit podřadnými profesemi. Za nejhorší zaměstnání na světě označil práci na poště, o které napsal knihu Poštovní úřad. Paradoxně tato kniha ho proslavila a udělala z Bukowskiho profesionálního spisovatele. Nicméně už mu bylo 50 let.

Ve svých knihách pro sebe používal alter-ego pod jménem Hank Chinaski. Jméno Hank používali k oslovení Bukowskiho lidé, kteří spisovatele dobře znali a právě podle vymyšleného příjmení se pojmenovala známa současná česká kapela Chinaski.

Ke sklonku života trpěl Bukowski tuberkulózou a leukémií, což mu znemožnilo pít alkohol. Proměnila se tím a zintenzivnila jeho tvorba. Před smrtí tak napsal svoje nejznámější romány Hollywood a Škvár.

 

 

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak z romantického filmu. Žena zemřela 12 hodin po svém manželovi, byli…

16.07.2019 11:28 Zdá se, že i v dnešní době rozvodů a promiskuity se mohou psát příběhy pravé lásky. Právě za takový…

"Nenaleťte na tuto taktiku!" Napadené kongresmanky vrací Trumpovi úder

16.07.2019 11:23 Výpady amerického prezidenta Donalda Trumpa proti čtveřici členek Sněmovny reprezentantů mají…

Zkrouhnutí práva na azyl v USA? Úřad pro uprchlíky OSN je zděšen

16.07.2019 10:23 Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) kritizuje zpřísnění podmínek pro získání azylu ve…

V USA se pustili do Babiše: Je to bývalý podnikatel se znepokojivě…

16.07.2019 09:50 Americký deník The New York Times se v uplynulých týdnech zabýval ve svých článcích mimo jiné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama