Kolaps Venezuely se blíží? Politolog mluví o katastrofě

Ti, kdo sledují dění ve Venezuele, již dlouho hovoří o "kolapsu" země, připomíná politolog a publicista Francisco Toro. V komentáři pro server Washington Post vysvětluje, že pojem byl dosud používán metaforicky v souvislosti s propadem těžby ropy, nárůstem dětské úmrtnosti či enormní inflací, ale od minulého týdne nabyl reálných kontur, jelikož čtvrteční masivní výpadek elektřiny stát téměř paralyzoval.

Venezuela

Definitivní katastrofa

Bez elektrické energie země zažila, jaké to je přijít o základy života 21. století, deklaruje politolog. Dodává, že pro Venezuelu, která již tak prochází vážnou humanitární krizí, je kolaps rozvodné sítě definitivní katastrofou.

Venezuelany trápí trvalý hlad, velký počet lidí ztratil na váze, protože si nemohou dovolit jídlo, uvádí Toro. Vysvětluje, že za dané situace není výpadek elektřiny pouhou nepříjemností, jelikož bez chlazení se ze skladovaného jídla stává život ohrožující komodita.  

Z nemocnic po celé Venezuele přicházejí hrozivé zprávy, protože jen některé z nich mají záložní generátory a ani ty nedokážou zásobovat elektřinou celé zdravotnické komplexy po několik dní, poukazuje publicista. Odkazuje na video zdravotní sestry, která se pomocí ruční ventilace pokoušela udržet naživu novorozence, stejně jako na tisíce pacientů závislých na dialýze, bez níž je čeká pomalá a bolestivá smrt.

"Hospodářství prostě přestalo fungovat," pokračuje Toro. Uvádí, že díky hyperinflaci má Venezuela chronický problém s fyzickými penězi, protože centrální banka nestíhá pokrývat požadavek na stále větší a větší počet bankovek, v důsledku čehož se drtivá většina plateb odehrává elektronicky a debetní karty či bankovní převody již roky v praxi představují jedinou formu platby.  

Pokud zkolabuje elektrická síť, lidé ztrácejí přístup k penězům, a tak se veškerá ekonomická aktivita musí odehrávat v cizí měně, amerických dolarech, případně eurech nebo kolumbijských pesech, poukazuje publicista. Dodává, že většina Venezuelanů ovšem přístup k cizí měně nemá.

Přerušena byla také komunikace, jelikož drtivá většina pevných linek, mobilů i internetových uzlů přestala fungovat, připomíná Toro. Uvádí, že lidé v Caracasu jezdili po městě a snažili se najít mobilní signál a tam, kde se to podařilo, se brzy vytvořila změť aut, jelikož lidé zoufale posílali zprávy svým příbuzným do zahraničí.

Vnější svět přestal existovat

"Pro většinu lidí to je, jako by vnější svět přestal existovat," píše politolog. Podotýká, že venezuelská vláda podstatně omezila nezávislá média a energetickou krizi vysvětlila jako sabotáž Spojených států.

Uplynulé dny vyděsily především miliony Venezuelanů, kteří uprchli z nefungující země a nyní se nemohli spojit se svými blízkými, kteří zůstali doma, konstatuje Toro. Vysvětluje, že situaci komplikuje skutečnost, že z mnoha rodin odešli do zahraničí mladí lidé na vrcholu své ekonomické aktivity v naději, že mají nejlepší šanci získat práci a posílat domů peníze, zatímco ti, kteří zůstali doma - staří, nemocní a děti -, jsou nyní mimořádně zranitelní, protože jim jejich nejzdatnější blízcí nemohou nejen pomáhat, ale při výpadku elektřiny ani poskytovat finance.

Tvrzení o sabotáži ze strany USA postrádá podle politologa jakoukoliv důvěryhodnost. Stav venezuelské rozvodné sítě se zhoršuje již desetiletí a dlouhodobé výpadky elektřiny jsou v menších městech již roky realitou, jelikož zastaralá síť nestíhá uspokojovat poptávku, vysvětluje politolog. Dodává, že mnohahodinové výpadky jsou každodenní rutinou, ale dodávky až dosud bývaly po několika hodinách vždy obnoveny.

Poslední případ je ovšem jiný a byť není stále jasné, co se přesně stalo - některé zprávy hovoří o lesním požáru, který vyřadil z provozu hlavní venezuelské vedení vysokého napětí, což spustilo řetězovou reakci -, výsledkem byl masivní výpadek, který jen tak neodezněl a země se musela dlouhé dny obejít bez elektřiny, konstatuje Toro. Doplňuje, že po víkendu byly v Caracasu obnoveny dodávky, ale vždy na pár hodin denně.

Důvod spatřuje politolog v tom, že v posledních dvanácti letech venezuelská vláda doslova ždímala rozvodnou síť na maximum a po znárodnění příslušných společností přestala investovat do běžné údržby trafostanic a vedení vysokého napětí, což vedlo k postupnému zhoršování jejich stavu, který se stal v dlouholetém horizontu neudržitelný.

"Venezuelští inženýři roky varují, že bez toho, aby se systému dostalo naléhavé údržby, stane se něco podobného," uvádí Toro. Nastalá situace podle něj přiblížila zemi kolapsu, který byl ještě před několika dny nepředstavitelný.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Kauza Čapí hnízdo: Šaroch pochybil, nereagoval na nové informace, tvrdí…

23.09.2021 11:42 Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

TI také nezná výsledek řízení Černošic s Babišem kvůli střetu zájmů

23.09.2021 15:32 Organizace Transparency International (TI), která podala městskému úřadu v Černošicích podnět kvůli…

Nemocnice na Aljašce nezvládají nápor covidových pacientů

23.09.2021 11:55 Vedení amerického státu Aljaška se ve středu rozhodlo vyhlásit krizový režim ve všech tamních…

Johnson v OSN: Svět blíží k bodu zlomu, lidstvo musí dospět

23.09.2021 07:55 Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval…

NÁZOR: Afghánistánem to neskončilo. USA jsou nadále ve válce, tvrdí…

23.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden v úterý přednesl na Valném shromáždění OSN solidní projev, hodnotí Max…

USA darují půl miliardy dávek covidu. Chtějí dosáhnout 70procentí…

22.09.2021 21:20 Aktualizováno Spojené státy darují dalších 500 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech do…

Čínský prezident vystoupil v OSN. Zavázal se k uhlíkové neutralitě

22.09.2021 08:28 Čínský prezident Si Ťin-pching slíbil ve svém projevu na Valném shromáždění OSN, že jeho země…

Tálibán požádal o vystoupení ministra zahraničí na Valném shromáždění OSN

22.09.2021 07:57 Islamistické hnutí Tálibán, které ovládá většinu afghánského území, požádalo o vystoupení svého…

Johnson se setkal s Bidenem, do Washingtonu dorazil vlakem

22.09.2021 04:22 Americký prezident Joe Biden se setkal v Bílém domě s britským premiérem Borisem Johnsonem. Hlavním…

Guterres: Hrozí největší krize našich životů, svět se musí probudit

21.09.2021 22:02 Aktualizováno Generální tajemník OSN António Guterres dnes v projevu ke světovým lídrům varoval před "největší…

Biden v OSN zdůraznil potřebu spolupráce, avizoval nové kroky proti…

21.09.2021 18:02 Aktualizováno Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly…

Počet mrtvých s covidem celosvětově překonal 4,7 milionu

21.09.2021 08:52 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse…

Související:

Právě se děje

reklama