Manafort dostal další trest, odpyká si 3,5 roku kvůli spiknutí

Washingtonský federální soud dnes vyměřil bývalému šéfovi volebního štábu Donalda Trumpa Paulu Manafortovi trest vězení v délce šesti let a jednoho měsíce za spiknutí. Část výkonu trestu bude souběžná s trestem v jiné kauze, takže ve skutečnosti si Manafort z dnešního verdiktu odpyká asi 3,5 roku a dohromady má za mřížemi strávit 7,5 roku. Trump dnes řekl, že zatím neuvažoval o jeho omilostnění. Dnes byl navíc lobbista obviněn z dalších činů. Velká porota v New Yorku proti němu vznesla obvinění z hypotečního podvodu a dalších trestných činů, oznámil newyorský prokurátor Cyrus Vance.

Přidejte svůj názor

Paul Manafort
doporučujeme

Soudkyně Amy Bermanová Jacksonová dnes ve zdůvodnění rozsudku konstatovala, že Manafort není "ani veřejným nepřítelem číslo jedna, ani obětí".

Manafort se před vynesením rozsudku u soudu omluvil za konspirační trestné činy, z nichž ho usvědčil zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller. "Lituji, čeho jsem se dopustil, a všech aktivit, kvůli kterým tady dnes jsme," řekl Manafort.

"Říci 'lituji, že jsem se nechal chytit' není podnětné ospravedlnění pro slitování," řekla Jacksonová Manafortovi, který byl do soudní síně přivezen na kolečkovém křesle kvůli údajné dně.

Manafort byl dnes odsouzen za spiknutí proti USA a z pokusu ovlivňovat svědky. Z činů ho usvědčil Mueller, který se zabývá vlivem Ruska na prezidentské volby v USA z roku 2016. Manafort se k těmto činům přiznal v září na základě dohody s Muellerem.

Soudkyně dnes řekla, že 30 měsíců (2,5 roku) z dnešního trestu bude souběžných s výkonem trestu z jiného procesu, v němž byl Manafort minulý čtvrtek odsouzen ke třem rokům a 11 měsícům vězení za daňové a bankovní podvody. Dohromady tak odsouzený stráví ve vězení 7,5 roku za činy, z nichž byl usvědčen Muellerovým týmem. Už předchozí trest byl nečekaně mírný - Manafortovi totiž hrozilo až 24 let za mřížemi. Dnes hrozil republikánskému politickému poradci až desetiletý trest.

Prezident Trump dnes řekl, že zatím neuvažoval o udělení milosti Manafortovi. "Zatím jsem na to ani nepomyslel. Zkrátka to není něco, nad čím teď přemýšlím," řekl Trump novinářům v Bílém domě. "Paula Manaforta je mi líto, to vám mohu říci," dodal americký prezident. O možné prezidentské milosti se spekulovalo v médiích.

Manafortův právník Kevin Downing dnes řekl, že nebylo nutné, aby soudkyně poslala jeho mandanta do vězení. "Bylo to nepřátelské a bylo to naprosto zbytečné," poznamenal Downing.

Žádný z Manafortových dosud řešených případů nesouvisí přímo s Trumpovou prezidentskou kampaní, Mueller ale zločiny odhalil v rámci vyšetřování ruské kauzy.

Krátce po dnešním rozsudku manhattanský okresní prokurátor oznámil, že proti Manafortovi byla vznesena další obvinění včetně hypotečního podvodu. Podvodným způsobem údajně získal půjčky za miliony dolarů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pompeo ocenil pokrok úřadů ve snížení migrace

21.07.2019 21:04 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo během své dnešní návštěvy Mexika uznal, že tamní úřady…

Trump příští týden rozhodne, jestli uvalí na Ankaru sankce

21.07.2019 18:02 Americký prezident Donald Trump se během příštího týdne sejde s republikánskými senátory, aby s…

Trump se vloží do případu rappera zatčeného ve Švédsku

20.07.2019 17:37 Americký prezident Donald Trump v pátek slíbil, že zavolá švédskému premiérovi Stefanu Löfvenovi,…

USA posílají kvůli Íránu do Saúdské Arábie rakety a armádu

20.07.2019 11:18 Spojené státy vysílají do Saúdské Arábie rakety Patriot a vojenskou jednotku o 500 mužích,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama