Zelená politika vpřed? Jádro Trumpových voličů mění postoj k otázce globálního oteplování

Evangeličtí křesťané, kteří tvoří jádro voličstva Republikánské strany a amerického prezidenta Donalda Trumpa, vykazují značný skepticismus ohledně globálního oteplování. Podle stanice Deutsche Welle lze však mezi nimi vypozorovat jistý posun směrem k jistému přijetí environmentálních témat.

Ilustrační foto

Podle průzkumu výzkumné organizace Pew Research Center, více než čtvrtina Američanů se identifikuje s evangelickým křesťanstvím. Jedná se o převážně bílé Američany, kteří interpretují Bibli doslovně a jsou velmi sociálně konzervativní.

Tato skupina Američanů volí většinově Republikány. Podle průzkumu Pew Research Center 81% jich podporuje současného prezidenta za Republikánskou stranu, Donalda Trumpa. S ním, jako s většinou Republikánské strany, sdílí nedůvěru k tématu globálního oteplení a k zelené environmentální politice obecně.

Nicméně, i mezi nimi se objevují ti, kteří se obávají dopadů klimatických změn na USA a svět. Když reverend Mitchell Hescox uspořádal v roce 2014 v Missouri konferenci o životním prostředí pro evangelické křesťany, objevilo se pouze pět lidí. Minulý rok v září se objevilo už 500 lidí.

Podobný nárůst se projevil i v případě jeho organizace Evangelical Environment Network. Zatímco před deseti lety měla 25 000 členů, nyní shromažďuje 4 milióny evangelických křesťanů.

Katharine Hayhoeová, ředitelka Střediska vědy klimatu na Texas Tech University a velmi hlasitá podporovatelka ochrany životního prostředí, též tvrdí, že se věci mění. Podle Hayhoeové, která sama je evangelička, na tom mají velký podíl ta řešení dopadů klimatických změn, které jsou propojena s byznysem.

Ve středu USA, odkud se rekrutuje spousta evangelíků, proběhla masivní expanze čisté energie, přičemž např. v Texasu je 30 000 pracovních pozic spojených s solární energií, poukazuje Hayhoeová. „Velmi konzervativní farmáři, kteří by si radši usekli jejich ruku než aby nechali vládu zavést regulace na emise uhlíku nyní mají na svém pozemku větrné turbíny“ , tvrdí Hayhoeová. Podle ní jak farmáři dostávají za ekologickou politiku zaplaceno, nevidí v ní žádný problém.

Na měnícím se pohledu amerických evangelíků má svůj vliv nepochybně i divoké výkyvy počasí. Nedávná extrémní zima o teplotě -30 stupňů Celsia v USA, kdy např. v Chicagu bylo více chladno než na severním a jižním pólu, byla environmentalisty uváděna jako jasný důkaz nebezpečí klimatických změn. Zvýšená teplota na středozápadě a východě USA zase způsobila rychlý nárůst populace klíšťat, které mohou přenášet lymskou boreliózu, tvrdí vládní Agentura pro ochranu životního prostředí.

Hescox si od této změny myšlení mezi evangelíky slibuje větší důraz na environmentální politiku i mezi Republikány na nejvyšší vládní úrovni. David Konisky, docent na škole veřejných a environmentálních záležitostí na univerzitě v Indianě, však krotí jeho nadšení. Podle jeho průzkumu z let 2000 až 2015 mezi evangelíky naopak zájem o environmentální téma klesá.

Proč evangeličtí křesťané nedůvěřují teorii o globálním oteplování

Dlouhodobá nedůvěra evangelických křesťanů k otázce globálního oteplování je těsně spjata s jejich politickým světonázorem. Vnímají, že se jedná o zásadní téma pro americkou politickou levici, která zastává pro ně nepřijatelné názory na otázku potratu, vládní kontroly či homosexuálních svazků. Bojí se tedy, že podporou environmentální protekce by zároveň doslova „dali zelenou“ i těmto dalším pozicím, vysvětluje Kyle Meyaard-Schaap, národní organizátor a tiskový mluvčí mladých evangelikálů pro ochranu klimatu (YECA).

Podle Meyaarda-Schaapa lze mezi křesťany ohledně otázky ochrany životního prostředí nalézt dva základní postoje, přičemž oba vychází z pasáže z knihy Genesis, která uděluje člověku „vládu“ na zemí. Jedni to vnímají jako imperativ k ochraně země jakožto Božího stvoření. Druhý proud to však vnímá jako výzvu k absolutní kontrole nad celou zemí. Někteří evangelíci též vnímají klimatické změny jako probíhající apokalyptické události popsané v knize Zjevení, které očistí zemi od hříšníků.

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je šest mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Na Kanárské ostrovy dorazil premiér, sopka masivně chrlí lávu

20.09.2021 15:28 Na španělském ostrově La Palma, jednom z Kanárských ostrovů, evakuovali kvůli nedělní erupci sopky…

USA hlásí přes 2000 zemřelých s koronavirem denně

20.09.2021 21:42 V USA zemřelo po nákaze koronavirem v posledním týdnu průměrně přes 2000 lidí denně. Podobně vysoké…

Bílý dům: USA v listopadu otevřou hranice plně očkovaným

20.09.2021 18:22 Spojené státy v listopadu uvolní cestovní restrikce a začnou na své území pouštět plně očkované…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

18.09.2021 20:02 Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici…

Pentagon přiznal, že v srpnu zaútočila armáda v Kábulu dronem na civilisty

17.09.2021 21:42 Aktualizováno Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Pokud to schválí odborníci, USA začnou příští týden s přeočkováním

17.09.2021 21:23 USA začnou příští týden s aplikováním posilující dávky vakcíny proti covidu-19 jen v případě, že se…

Na amerických vojenských základnách stále pobývají desetitisíce Afghánců

16.09.2021 17:51 Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří…

Biden nazval premiéra Austrálie chlapíkem od protinožců, nevzpomněl si na…

16.09.2021 16:32 Jeden z horších momentů svého působení v mezinárodní politice ve středu zažil americký prezident…

Související:

Právě se děje

reklama