Realita ohledně zadlužení USA? Z Washingtonu zní jasný závěr

Nastíněné priority amerického federálního rozpočtu nejsou v pořádku, deklaruje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník v něm konstatuje, že to nejlepší, v co lze doufat ohledně fiskálního plánu pro rok 2020 v celkové výši 4,75 bilionu dolarů (téměř 110 bilionů korun), který navrhuje prezident Donald Trump, je možnost, že neprojde.

Americký dolar, ilustrační fotografie
doporučujeme

Neupřímný a pokřivený návrh

To podle renomovaného deníku platí o téměř všech prezidentských rozpočtech, jelikož klíčovou roli ve formulování finální verze rozpočtu hraje zpravidla americký Kongres. I ve srovnání v předchozími počátečními návrhy Bílého domu však letošní nástin prezidenta Trumpa vyniká neupřímností a pokřiveností priorit, deklaruje Washington Post.

Prvním problémem je podle vlivného deníku neupřímnost, jelikož je zřejmé, že nastíněný plán mlží ohledně vyváženosti federálních financí v nadcházející dekádě, když naznačuje, že USA mohou dosáhnout vyrovnaného rozpočtu do roku 2034 a předstírá, že hospodářský růst podnícený daňovými úlevami z roku 2017 vyřeší veškeré rozpočtové problémy Spojených států.

Rozpočet místo toho tvrdí, že každoroční deficit v řádech bilionů dolarů během nadcházejících tří let se nakonec sníží, jelikož celkový státní dluh poklesne z dnešních 78 % hrubého domácího produktu (USA, pozn. redaktora) na 71 % v roce 2029,“ uvádí editorial. Varuje, že tento pozitivní výhled v otázce fiskální zodpovědnosti je založen na předpokladu tříprocentního růstu americké ekonomiku do roku 2024 a téměř tříprocentního růstu v druhé polovině dvacátých let.

Mnohem realističtější předpovědi přitom hovoří o dluhu, který v roce 2029 dosáhne 87 % hrubého domácího produktu Spojených států, upozorňuje vlivný server. Odvolává se přitom na výpočty washingtonského think tanku Center for a Responsible Federal Budget, který se zabývá otázkami veřejných financí.

Druhým problémem jsou podle prestižního deníku pokřivené priority navrhovaného rozpočtu. Úspory, kterých chce Trump v následujícím desetiletí dosáhnout, nejsou v souladu s navrhovanými domácími programy, včetně těch, které mají pomoci těm nejzranitelnějším lidem v americké společnosti, deklaruje editorial.

Trumpův návrh mimo jiné váže některé klíčové sociální programy – například v oblasti lékařské péče, bydlení či potravinových lístků - na aktivní hledání práce, což je přístup obtížný na administrativu a mnohdy i kontraproduktivní co do výsledků, poukazuje washingtonský server.

Negativa převažují

V době, kdy se hromadí důkazy o nebezpečí vyplývajícího z klimatické změny, navrhuje Trumpův rozpočet ořezat prostředky americké Agentury pro ochranu životního prostředí, kritizuje, vlivný deník. Dodává, že návrh úřadu pro příští rok škrtá hned 31 % dosavadních financí.

Naopak, výdaje do vojenské oblasti návrh šéfa Bílého domu navyšuje o 5 %, což může být podle editorialu oprávněné, ale tohoto nárůstu ve skutečnosti Trump dosáhl zaúčtováním některých finančně nezastropovaných bojových operací. Jde o zjevný trik, který Kongres prokoukne, míní Washington Post.

Dále Trump předpokládá škrty v prostředcích na pomoc uprchlíkům a souběžně žádá 8,6 miliardy dolarů (téměř 200 miliard korun, pozn. redaktora) na stavbu zdi na americko-mexické hranici, připomíná vlivný deník. Doplňuje, že prezident navrhuje také omezit finance na vědecký výzkum a zmrazit výši vysokoškolských grantů pro nejchudší studenty.

Tu a tam Trumpův rozpočet navrhuje oprávněné reformy nákladných programů,“ přiznává renomovaný server. Za jeden z nich označuje návrh sjednocení plateb za zdravotnické služby bez ohledu na to, kde jsou prováděny, což podporovala i bývalá Obamova administrativa.

Celkový obrázek je ovšem podle prestižního deníku jasný: Trump navrhl rozpočet, jehož pozitivní stránky nemohou vyplout na povrch, jelikož je do hlubin stahují ty negativní.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden žádá Senát, aby nehlasoval o nástupnici Ginsburgové

20.09.2020 21:54 Demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden dnes vyzval americké senátory, aby nehlasovali o…

Trump chce protlačit svou kandidátku do Nejvyššího soudu co nejdřív. Čelí…

20.09.2020 19:40 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump v sobotu na předvolebním mítinku v Severní Karolíně oznámil, že do…

Trump a Suga si telefonovali. Hodlají dál rozvíjet americko-japonské…

20.09.2020 16:50 Nový japonský premiér Jošihide Suga a americký prezident Donald Trump se při dnešním telefonickém…

USA jednostranně ohlásily obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Může to vyvolat…

20.09.2020 10:23 Aktualizováno Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v noci na dnešek jednostranně ohlásila obnovení všech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama