Realita ohledně zadlužení USA? Z Washingtonu zní jasný závěr

Nastíněné priority amerického federálního rozpočtu nejsou v pořádku, deklaruje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník v něm konstatuje, že to nejlepší, v co lze doufat ohledně fiskálního plánu pro rok 2020 v celkové výši 4,75 bilionu dolarů (téměř 110 bilionů korun), který navrhuje prezident Donald Trump, je možnost, že neprojde.

Přidejte svůj názor 104 komentářů

Americký dolar, ilustrační fotografie
doporučujeme

Neupřímný a pokřivený návrh

To podle renomovaného deníku platí o téměř všech prezidentských rozpočtech, jelikož klíčovou roli ve formulování finální verze rozpočtu hraje zpravidla americký Kongres. I ve srovnání v předchozími počátečními návrhy Bílého domu však letošní nástin prezidenta Trumpa vyniká neupřímností a pokřiveností priorit, deklaruje Washington Post.

Prvním problémem je podle vlivného deníku neupřímnost, jelikož je zřejmé, že nastíněný plán mlží ohledně vyváženosti federálních financí v nadcházející dekádě, když naznačuje, že USA mohou dosáhnout vyrovnaného rozpočtu do roku 2034 a předstírá, že hospodářský růst podnícený daňovými úlevami z roku 2017 vyřeší veškeré rozpočtové problémy Spojených států.

Rozpočet místo toho tvrdí, že každoroční deficit v řádech bilionů dolarů během nadcházejících tří let se nakonec sníží, jelikož celkový státní dluh poklesne z dnešních 78 % hrubého domácího produktu (USA, pozn. redaktora) na 71 % v roce 2029,“ uvádí editorial. Varuje, že tento pozitivní výhled v otázce fiskální zodpovědnosti je založen na předpokladu tříprocentního růstu americké ekonomiku do roku 2024 a téměř tříprocentního růstu v druhé polovině dvacátých let.

Mnohem realističtější předpovědi přitom hovoří o dluhu, který v roce 2029 dosáhne 87 % hrubého domácího produktu Spojených států, upozorňuje vlivný server. Odvolává se přitom na výpočty washingtonského think tanku Center for a Responsible Federal Budget, který se zabývá otázkami veřejných financí.

Druhým problémem jsou podle prestižního deníku pokřivené priority navrhovaného rozpočtu. Úspory, kterých chce Trump v následujícím desetiletí dosáhnout, nejsou v souladu s navrhovanými domácími programy, včetně těch, které mají pomoci těm nejzranitelnějším lidem v americké společnosti, deklaruje editorial.

Trumpův návrh mimo jiné váže některé klíčové sociální programy – například v oblasti lékařské péče, bydlení či potravinových lístků - na aktivní hledání práce, což je přístup obtížný na administrativu a mnohdy i kontraproduktivní co do výsledků, poukazuje washingtonský server.

Negativa převažují

V době, kdy se hromadí důkazy o nebezpečí vyplývajícího z klimatické změny, navrhuje Trumpův rozpočet ořezat prostředky americké Agentury pro ochranu životního prostředí, kritizuje, vlivný deník. Dodává, že návrh úřadu pro příští rok škrtá hned 31 % dosavadních financí.

Naopak, výdaje do vojenské oblasti návrh šéfa Bílého domu navyšuje o 5 %, což může být podle editorialu oprávněné, ale tohoto nárůstu ve skutečnosti Trump dosáhl zaúčtováním některých finančně nezastropovaných bojových operací. Jde o zjevný trik, který Kongres prokoukne, míní Washington Post.

Dále Trump předpokládá škrty v prostředcích na pomoc uprchlíkům a souběžně žádá 8,6 miliardy dolarů (téměř 200 miliard korun, pozn. redaktora) na stavbu zdi na americko-mexické hranici, připomíná vlivný deník. Doplňuje, že prezident navrhuje také omezit finance na vědecký výzkum a zmrazit výši vysokoškolských grantů pro nejchudší studenty.

Tu a tam Trumpův rozpočet navrhuje oprávněné reformy nákladných programů,“ přiznává renomovaný server. Za jeden z nich označuje návrh sjednocení plateb za zdravotnické služby bez ohledu na to, kde jsou prováděny, což podporovala i bývalá Obamova administrativa.

Celkový obrázek je ovšem podle prestižního deníku jasný: Trump navrhl rozpočet, jehož pozitivní stránky nemohou vyplout na povrch, jelikož je do hlubin stahují ty negativní.

Loading...
Vstupte do diskuze (104)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Američtí prokurátoři obvinili krajana ruského původu z podpory IS

19.07.2019 20:14 Prokuratura Spojených států obvinila z podpory teroristické organizace Islámský stát (IS) Američana…

Amerika na nohou: Muslimská kongresmanka si vzala svého bratra?

19.07.2019 20:08 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump v minulých dnech ostře napadl čtveřici demokratických kongresmanek…

50 let od přistání na Měsíci: Trump nezapomněl, v Bílém domě přijal…

19.07.2019 19:13 Americký prezident Donald Trump dnes v předvečer 50. výročí přistání prvního člověka na Měsíci…

Konec "díry pro chlapa". Město Berkeley zakáže genderově nevyvážené termíny

19.07.2019 16:51 Kalifornské město Berkeley se rozhodlo ve vyhláškách a všech městských dokumentech skoncovat s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama