Americký Senát ukončil stav nouze. Trump nejspíš využije právo veta

Americký Senát dnes schválil rezoluci prohlašující stav nouze na hranicích s Mexikem za skončený. Opatření vyhlásil 15. února dekretem americký prezident Donald Trump, aby i přes nesouhlas Kongresu získal peníze na stavbu zdi na jižní hranici. Prezident dal předem najevo, že rozhodnutí zákonodárců o ukončení stavu nouze bude vetovat. Přehlasování jeho veta Kongresem je přitom nepravděpodobné, neboť je k němu potřebná dvoutřetinová většina.

Přidejte svůj názor

Senát USA
doporučujeme

Senátoři dnes hlasovali pro ukončení Trumpova exekučního opatření poměrem hlasů 59 ku 41, když pro hlasovali i někteří republikánští zákonodárci. Už koncem února se proti stavu nouze postavila rezolucí také Sněmovna reprezentantů, kde mají demokraté převahu. Kongres odmítl stav nouze vyhlášený americkým prezidentem na základě zákona o stavu nouze z roku 1976 vůbec poprvé.

Slibované veto by zase bylo vůbec první, které by Trump v prezidentské funkci vůči Kongresu použil. Prezident chce díky stavu nouze využít dalších 3,6 miliardy dolarů na výstavbu hraniční bariéry. Jeho požadavek na poskytnutí 5,7 miliardy dolarů totiž Kongres odmítl a schválil mnohem nižší částku.

Ve 100členném Senátu mají republikáni 53 křesel. Aby demokraté dnešní rezoluci prosadili, museli přesvědčit nejméně čtyři republikány. Nakonec jich bylo více.

Podle ústavy má hlava státu možnost rezoluce parlamentních komor vetovat. Slovo pak budou opět mít Sněmovna reprezentantů a Senát, které ale sporný prezidentský dekret v takovém případě mohou zablokovat nejméně dvoutřetinovou většinou hlasů. Přehlasování veta při nynějším rozložení sil analytici nepředpokládají.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brazilec držel 37 lidí jako rukojmí, policie ho zastřelila

20.08.2019 19:47 Brazilec dnes v Riu de Janeiro unesl autobus s 37 cestujícími, které držel jako rukojmí. Policie…

V USA zadrželi muže, který chtěl ve čtvrtek vystřílet kostel

20.08.2019 19:11 Americká policie dnes v Indianapolisu zadržela muže, který plánoval masové vraždění v kostele města…

Čtyřhodinové drama v Riu: Muž unesl autobus a držel 37 rukojmí. Policie ho…

20.08.2019 18:32 Brazilec dnes v Riu de Janeiro unesl autobus s 37 cestujícími, které držel jako rukojmí. Policie…

V USA zadrželi šílence. Chtěl vystřílet kostel a podříznout duchovního

20.08.2019 18:21 Americká policie dnes v Indianapolisu zadržela muže, který plánoval masové vraždění v kostele města…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama