Zeď proti uprchlíkům? V Trumpově bariéře mohou uváznout i Evropané

V bariéře, kterou chce na hranici s Mexikem vybudovat americký prezident Donald Trump, mohou uváznout i Evropané. Podle serveru EUobserver američtí pohraničníci zadrželi lidi ze 40 zemí, z Evropanů bylo nejvíce Rumunů.

Přidejte svůj názor

Donald Trump

Velitel pohraniční stráže Rodolfo Karisch minulý týden řekl kongresovému výboru, že mezi lidmi zadrženými na mexické hranici byli občané 40 zemí "včetně Bangladéšanů, Turků, Rumunů a Číňanů".

Při pokusu o přechod hranice bylo v roce 2017 podle zdrojů EUobserveru přistiženo 1000 Rumunů a hrstka lidí z jiných zemí Evropské unie, například z Maďarska a Británie. Údaj o Rumunech se vztahuje na jižní i severní hranici USA a také na námořní trasy.

"Lidé cestují tisíce mil přes půl světa, aby se pokusili dostat se nelegálně do USA, a používají k tomu stejné trasy jako Jihoameričané," sdělil Karisch.

V roce 2016 bylo jenom na jižní hranici zadrženo při pokusu o přechod asi 2000 Rumunů. Jak píše EUobserver, občané Rumunska nemohou pro vstup do USA využívat bezvízový program VWP (Visa Waiver Program), jako občané většiny zemí EU, musejí tedy pro vstup získat vízum. Podle údajů z Evropské komise loni Spojené státy odepřely vydat vízum 11 procentům žádajících Rumunů.

V roce 2017 bylo na hranici zadrženo také 15 lidí z dalších tří zemí, na něž se VWP nevztahuje - z Kypru (1) Bulharska (5) a Polska (9). EUobserver píše, že dalších 15 zadržených bylo z Maďarska a 17 z Británie, Belgie, České republiky, Estonska, Francie a dalších unijních zemí, mezi nimiž je i Slovensko.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump se nebrání zveřejnění obsahu Muellerovy zprávy

20.03.2019 19:40 Americký prezident Donald Trump nenamítá nic proti tomu, aby se americká veřejnost seznámila s…

Policisté v New Yorku dopadli vandala, v metru nastražili kuriózní past

20.03.2019 14:50 Díky falešné zdi dopadli newyorští policisté vandala, který v metru zanechával nápisy Love Trump …

Trump a Bolsonaro prý chtějí vytvořit velkou brazilsko-americkou alianci

20.03.2019 10:44 Brazilský prezident Jair Bolsonoro a americký prezident Donald Trump si jsou v mnoha ohledech…

Přijde Maduro o armádu? Parlament dal důstojníkům záruky, opustí-li…

20.03.2019 10:13 Venezuelský parlament schválil dokument, který zaručí důstojníkům tamní armády stejné postavení i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama