Zeď proti uprchlíkům? V Trumpově bariéře mohou uváznout i Evropané

V bariéře, kterou chce na hranici s Mexikem vybudovat americký prezident Donald Trump, mohou uváznout i Evropané. Podle serveru EUobserver američtí pohraničníci zadrželi lidi ze 40 zemí, z Evropanů bylo nejvíce Rumunů.

Přidejte svůj názor

Donald Trump
doporučujeme

Velitel pohraniční stráže Rodolfo Karisch minulý týden řekl kongresovému výboru, že mezi lidmi zadrženými na mexické hranici byli občané 40 zemí "včetně Bangladéšanů, Turků, Rumunů a Číňanů".

Při pokusu o přechod hranice bylo v roce 2017 podle zdrojů EUobserveru přistiženo 1000 Rumunů a hrstka lidí z jiných zemí Evropské unie, například z Maďarska a Británie. Údaj o Rumunech se vztahuje na jižní i severní hranici USA a také na námořní trasy.

"Lidé cestují tisíce mil přes půl světa, aby se pokusili dostat se nelegálně do USA, a používají k tomu stejné trasy jako Jihoameričané," sdělil Karisch.

V roce 2016 bylo jenom na jižní hranici zadrženo při pokusu o přechod asi 2000 Rumunů. Jak píše EUobserver, občané Rumunska nemohou pro vstup do USA využívat bezvízový program VWP (Visa Waiver Program), jako občané většiny zemí EU, musejí tedy pro vstup získat vízum. Podle údajů z Evropské komise loni Spojené státy odepřely vydat vízum 11 procentům žádajících Rumunů.

V roce 2017 bylo na hranici zadrženo také 15 lidí z dalších tří zemí, na něž se VWP nevztahuje - z Kypru (1) Bulharska (5) a Polska (9). EUobserver píše, že dalších 15 zadržených bylo z Maďarska a 17 z Británie, Belgie, České republiky, Estonska, Francie a dalších unijních zemí, mezi nimiž je i Slovensko.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podezřelý telefonát na Ukrajinu. Co žádal Trump od Zelenského?

21.09.2019 07:49 Nadějný demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby…

USA vyšlou vojáky do Saúdské Arábie. Válka s Íránem je na spadnutí?

21.09.2019 07:42 Šéf Bílého domu Donald Trump schválil vyslání amerických vojáků do Saúdské Arábie a Spojených…

Kubu drtí sankce USA, nemá dost pohonných hmot. Zemědělci zapřáhnou voly

21.09.2019 07:36 Kvůli nedostatku pohonných hmot Kubánci v zemědělství znovu zapojí hospodářská zvířata. Na 4000…

Spojené státy jsou odsouzeny k porážce? Politolog upozornil na závažný…

21.09.2019 00:01 NÁZOR - "Nepřítel se dostal ke slovu." Tato slova, která s oblibou užívají američtí vojenští…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama