V Brazílii kvůli soudu hrozí konec obří operace Lava Jato

Brazilský nejvyšší soud ve čtvrtek těsnou většinou rozhodl, že část případů operace zvané Lava Jato, který vyšetřuje největší korupční kauzu brazilské historie, budou moci řešit volební soudy. Zabývat se budou například případy, kdy peníze z korupce byly použity na volební kampaň. Někteří prokurátoři, které citovala brazilská média, tento krok označili za de facto konec celé operace, díky níž už skončili kvůli korupci ve vězení desítky politiků a manažerů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Rio de Janeiro, Brazílie
doporučujeme

"Boj proti politické korupci, který začal před pěti lety, se chýlí ke konci," komentoval na twitteru rozhodnutí prokurátor Deltan Dallagnol, který vede operaci Lava Jato ve státě Curitiba. Podle něj i dalších prokurátorů toto rozhodnutí nejvyššího soudu může vést k přezkoumávání i anulování některých verdiktů, pokud zahrnovaly volební delikt.

Ohroženo bude podle Dallagnola i další vyšetřování, protože volební soudy nemají specializované struktury na kauzy, v nichž je korupce často propojena s praním špinavých peněz. Navíc tresty udělované volebními soudy jsou obecně mírnější.

První zprávy o vyšetřování v operaci Lava Jato (Automyčka) se na veřejnost dostaly v březnu 2014 a původně šlo o kauzu několika skupin brazilských podnikatelů, kteří prali špinavé peníze a okrádali stát na daních. Název dostala operace podle první skupiny podvodníků, kteří prali peníze přes síť automyček na čerpacích stanicích. Od roku 2015 do loňska byl hlavním vyšetřovatelem této operace federální soudce Sérgio Moro, který je od ledna ministrem spravedlnosti.

Pozdější vyšetřování rozkryla rozsáhlý systém úplatků, v němž figurovala více než desítka firem, včetně konglomerátu Odebrecht a státní ropné firmy Petrobras. Vyšetřovány jsou v této kauze na dvě stovky lidí, včetně politiků různých stran i ministrů bývalých vlád. Odsouzen už byl v rámci této kauzy například i bývalý předseda dolní komory parlamentu Eduardo Cunha, který dostal trest 15 let za korupci, daňové delikty a praní špinavých peněz.

Trest vězení dostal i bývalý šéf firmy Odebrecht Marcelo Odebrecht, jemuž byl později výměnou za spolupráci a udávání dalších jmen v kauze trest snížen a který byl předloni propuštěn do domácího vězení. Společnost Odebrecht uplácela politiky a úředníky ve více než desítce zemí Latinské Ameriky, vyšetřováno je kvůli tomu například i několik exprezidentů Peru.

O operaci Lava Jato natočila loni společnost Netflix seriál inspirovaný knihou soudce Sérgia Mora. Letos má vzniknout druhá řada této série nazvané Mecanismo.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Není to nejapný vtip, Trump vážně zvažuje koupi Grónska, tvrdí poradce

18.08.2019 20:47 Ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow dnes potvrdil, že administrativa prezidenta Donalda…

Gibraltar odmítl příkaz soudu zadržovat íránský tanker

18.08.2019 16:25 Gibraltar dnes odmítl žádost Spojených států, které na základě pátečního příkazu soudu ve…

Soud v USA vydal příkaz k zadržení íránského tankeru Grace 1

17.08.2019 22:24 Federální soud ve Washingtonu vydal příkaz k zadržení íránského tankeru Grace 1, který se chystá…

USA dočasně prodlouží výjimku firmě Huawei

17.08.2019 11:35 Americké ministerstvo obchodu patrně prodlouží výjimku firmě Huawei, která čínské společnosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama