V Brazílii kvůli soudu hrozí konec obří operace Lava Jato

Brazilský nejvyšší soud ve čtvrtek těsnou většinou rozhodl, že část případů operace zvané Lava Jato, který vyšetřuje největší korupční kauzu brazilské historie, budou moci řešit volební soudy. Zabývat se budou například případy, kdy peníze z korupce byly použity na volební kampaň. Někteří prokurátoři, které citovala brazilská média, tento krok označili za de facto konec celé operace, díky níž už skončili kvůli korupci ve vězení desítky politiků a manažerů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Rio de Janeiro, Brazílie
doporučujeme

"Boj proti politické korupci, který začal před pěti lety, se chýlí ke konci," komentoval na twitteru rozhodnutí prokurátor Deltan Dallagnol, který vede operaci Lava Jato ve státě Curitiba. Podle něj i dalších prokurátorů toto rozhodnutí nejvyššího soudu může vést k přezkoumávání i anulování některých verdiktů, pokud zahrnovaly volební delikt.

Ohroženo bude podle Dallagnola i další vyšetřování, protože volební soudy nemají specializované struktury na kauzy, v nichž je korupce často propojena s praním špinavých peněz. Navíc tresty udělované volebními soudy jsou obecně mírnější.

První zprávy o vyšetřování v operaci Lava Jato (Automyčka) se na veřejnost dostaly v březnu 2014 a původně šlo o kauzu několika skupin brazilských podnikatelů, kteří prali špinavé peníze a okrádali stát na daních. Název dostala operace podle první skupiny podvodníků, kteří prali peníze přes síť automyček na čerpacích stanicích. Od roku 2015 do loňska byl hlavním vyšetřovatelem této operace federální soudce Sérgio Moro, který je od ledna ministrem spravedlnosti.

Pozdější vyšetřování rozkryla rozsáhlý systém úplatků, v němž figurovala více než desítka firem, včetně konglomerátu Odebrecht a státní ropné firmy Petrobras. Vyšetřovány jsou v této kauze na dvě stovky lidí, včetně politiků různých stran i ministrů bývalých vlád. Odsouzen už byl v rámci této kauzy například i bývalý předseda dolní komory parlamentu Eduardo Cunha, který dostal trest 15 let za korupci, daňové delikty a praní špinavých peněz.

Trest vězení dostal i bývalý šéf firmy Odebrecht Marcelo Odebrecht, jemuž byl později výměnou za spolupráci a udávání dalších jmen v kauze trest snížen a který byl předloni propuštěn do domácího vězení. Společnost Odebrecht uplácela politiky a úředníky ve více než desítce zemí Latinské Ameriky, vyšetřováno je kvůli tomu například i několik exprezidentů Peru.

O operaci Lava Jato natočila loni společnost Netflix seriál inspirovaný knihou soudce Sérgia Mora. Letos má vzniknout druhá řada této série nazvané Mecanismo.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA ukončily válku s Huawei? Společnost může obchodovat s americkými…

20.11.2019 21:41 Americké ministerstvo obchodu dnes začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování…

Kanadský premiér Trudeau představil rekonstruovanou vládu

20.11.2019 21:13 Kanadský liberální premiér Justin Trudeau dnes představil obměněný vládní kabinet, který je reakcí…

Sondland výpovědí před Kongresem vyprovokoval Trumpa i Pence

20.11.2019 20:39 Aktualizováno Americký velvyslanec při Evropské unii Gordon Sondland dnes v Kongresu pod přísahou prohlásil, že…

Obchodní dohoda mezi USA a Čínou letos nejspíš nebude

20.11.2019 20:29 pojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama