V Brazílii kvůli soudu hrozí konec obří operace Lava Jato

Brazilský nejvyšší soud ve čtvrtek těsnou většinou rozhodl, že část případů operace zvané Lava Jato, který vyšetřuje největší korupční kauzu brazilské historie, budou moci řešit volební soudy. Zabývat se budou například případy, kdy peníze z korupce byly použity na volební kampaň. Někteří prokurátoři, které citovala brazilská média, tento krok označili za de facto konec celé operace, díky níž už skončili kvůli korupci ve vězení desítky politiků a manažerů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Rio de Janeiro, Brazílie

"Boj proti politické korupci, který začal před pěti lety, se chýlí ke konci," komentoval na twitteru rozhodnutí prokurátor Deltan Dallagnol, který vede operaci Lava Jato ve státě Curitiba. Podle něj i dalších prokurátorů toto rozhodnutí nejvyššího soudu může vést k přezkoumávání i anulování některých verdiktů, pokud zahrnovaly volební delikt.

Ohroženo bude podle Dallagnola i další vyšetřování, protože volební soudy nemají specializované struktury na kauzy, v nichž je korupce často propojena s praním špinavých peněz. Navíc tresty udělované volebními soudy jsou obecně mírnější.

První zprávy o vyšetřování v operaci Lava Jato (Automyčka) se na veřejnost dostaly v březnu 2014 a původně šlo o kauzu několika skupin brazilských podnikatelů, kteří prali špinavé peníze a okrádali stát na daních. Název dostala operace podle první skupiny podvodníků, kteří prali peníze přes síť automyček na čerpacích stanicích. Od roku 2015 do loňska byl hlavním vyšetřovatelem této operace federální soudce Sérgio Moro, který je od ledna ministrem spravedlnosti.

Pozdější vyšetřování rozkryla rozsáhlý systém úplatků, v němž figurovala více než desítka firem, včetně konglomerátu Odebrecht a státní ropné firmy Petrobras. Vyšetřovány jsou v této kauze na dvě stovky lidí, včetně politiků různých stran i ministrů bývalých vlád. Odsouzen už byl v rámci této kauzy například i bývalý předseda dolní komory parlamentu Eduardo Cunha, který dostal trest 15 let za korupci, daňové delikty a praní špinavých peněz.

Trest vězení dostal i bývalý šéf firmy Odebrecht Marcelo Odebrecht, jemuž byl později výměnou za spolupráci a udávání dalších jmen v kauze trest snížen a který byl předloni propuštěn do domácího vězení. Společnost Odebrecht uplácela politiky a úředníky ve více než desítce zemí Latinské Ameriky, vyšetřováno je kvůli tomu například i několik exprezidentů Peru.

O operaci Lava Jato natočila loni společnost Netflix seriál inspirovaný knihou soudce Sérgia Mora. Letos má vzniknout druhá řada této série nazvané Mecanismo.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump se nebrání zveřejnění obsahu Muellerovy zprávy

20.03.2019 19:40 Americký prezident Donald Trump nenamítá nic proti tomu, aby se americká veřejnost seznámila s…

Policisté v New Yorku dopadli vandala, v metru nastražili kuriózní past

20.03.2019 14:50 Díky falešné zdi dopadli newyorští policisté vandala, který v metru zanechával nápisy Love Trump …

Trump a Bolsonaro prý chtějí vytvořit velkou brazilsko-americkou alianci

20.03.2019 10:44 Brazilský prezident Jair Bolsonoro a americký prezident Donald Trump si jsou v mnoha ohledech…

Přijde Maduro o armádu? Parlament dal důstojníkům záruky, opustí-li…

20.03.2019 10:13 Venezuelský parlament schválil dokument, který zaručí důstojníkům tamní armády stejné postavení i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama