Venezuelská policie brutálně zmlátila polského novináře. FOTO pro silné žaludky

Venezuelská policie brutálně zbila polského novináře Tomasze Surdela, který události v jihoamerické zemi monitoruje pro deník Gazeta Wyborcza. Podle agentury EFE o tom dnes informoval syndikát venezuelských novinářů SNTP. Speciální jednotky venezuelské policie FAES zadržely polského novináře ve čtvrtek a po několika hodinách ho propustily.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Venezuela, ilustrační foto

SNTP dnes také na svém twitterovém účtu zveřejnil fotografii novináře Surdela s oteklým a zkrvaveným obličejem. Zatčen byl ve čtvrtek v Caracasu a po několika hodinách byl propuštěn.

"Když skončili s mlácením a sundali mi z hlavy pytel, viděl jsem hlaveň zbraně před očima," popsal události Surdel. Uvedl také, že jeden z policistů řekl druhému, ať novináře zastřelí. "Smál se a zmáčkl kohoutek, zbraň ale nebyla nabitá," dodal novinář s tím, že policisté měli na hlavě kukly.

Surdel je ve Venezuele dva měsíce, tedy zhruba od doby, kdy se lídr tamní opozice Juan Guaidó během protivládních demonstrací z pozice předsedy parlamentu prohlásil prozatímním prezidentem. Učinil tak poté, co parlament označil za nelegitimní nový mandát autoritářského prezidenta Nicoláse Madura s tím, že vzešel z nesvobodných voleb.

Guaidóa od té doby uznalo na šest desítek zemí včetně USA dočasnou hlavou země, jejímž úkolem je obnovit demokracii a uspořádat svobodné volby. To se mu ale zatím nedaří, ač zmobilizoval velkou část obyvatel země, sužované ekonomickou i humanitární krizí. Stále totiž nemá na své straně armádu, jejíž část si Maduro koupil ekonomickými výhodami. Mnozí řadoví vojáci se stále bojí represí. Stovky jich za poslední měsíc dezertovali do Kolumbie a přidali se k opozici, venezuelská armáda má ale na 100.000 členů.

Podle organizace Reportéři bez hranic venezuelský režim zintenzivnil v posledních týdnech represe vůči novinářům, kteří informují o humanitární krizi v této zemi. Maduro přitom na twitteru stále popisuje, jak jeho země vzkvétá, továrny fungují, vyrábí a stavaři budují nová rekreační centra.

Z Venezuely utekly za posledních několik let na tři miliony lidí, protože tam není dostatek základních potravin a léků. Od čtvrtka postihl celou zemi několikadenní výpadek elektřiny, kvůli němuž byly přerušeny i dodávky vody. Způsoben byl špatný stavem léta neudržované elektrické sítě, Maduro ho označil za sabotáž, jíž se ho opozice a USA snaží svrhnout.

Vstupte do diskuze (22)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump se nebrání zveřejnění obsahu Muellerovy zprávy

20.03.2019 19:40 Americký prezident Donald Trump nenamítá nic proti tomu, aby se americká veřejnost seznámila s…

Policisté v New Yorku dopadli vandala, v metru nastražili kuriózní past

20.03.2019 14:50 Díky falešné zdi dopadli newyorští policisté vandala, který v metru zanechával nápisy Love Trump …

Trump a Bolsonaro prý chtějí vytvořit velkou brazilsko-americkou alianci

20.03.2019 10:44 Brazilský prezident Jair Bolsonoro a americký prezident Donald Trump si jsou v mnoha ohledech…

Přijde Maduro o armádu? Parlament dal důstojníkům záruky, opustí-li…

20.03.2019 10:13 Venezuelský parlament schválil dokument, který zaručí důstojníkům tamní armády stejné postavení i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama