Současný boj s terorismem? Muž ze CIA nešetří kritikou

Trumpova administrativa přestala vydávat každoroční zprávy, které zavedl exekutivní výnos předchozího amerického prezidenta Baracka Obamy, o počtech útoků amerických bezpilotních letounů mimo válečné zóny a odhadech počtu civilních obětí takových úderů, poukazuje Paul R. Pillar v komentáři pro server National Interest. Bývalý dlouholetý příslušník CIA a bezpečnostní analytik, který nyní působí na Georgetown University, dodává, že tyto zprávy vnášely alespoň částečně světlo do vedení války proti terorismu v asijských a afrických zemích, jejichž jméno mnoho Američanů nikdy ani neslyšelo.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Terorismus, ilustrační fotografie
doporučujeme

Živná půda pro extremisty

Většina Američanů si zřejmě ani neuvědomuje, že jejich země vede válku v těchto zemích, zatímco Trumpova administrativa tvrdí, že příslušné zprávy jsou zbytečné, jelikož Kongres vyžaduje od ministerstva obrany hlášení o všech obětech amerických vojenských operací, uvádí Pillar. Dodává, že v důsledku toho nebudou hlášeny údery vedené ostatními americkými institucemi, a to za situace, kdy je užívání dronů k likvidaci podezřelých teroristů na vzestupu – především v Africe –, jak Trumpův kabinet sám přiznává.

Argumentace Trumpovy administrativy podle analytika ignoruje, jak se v demokracii rozhoduje o vedení a pokračování války. Nejde o samotné informace schované v rámci rozsáhlých zpráv, ale také o veřejný konsensus a názor občanů, zda vojenské operace naplňují svůj deklarovaný cíl, zdůrazňuje odborník. Dodává, že zpráva o civilních obětech mimo válečné zóny může napomoci veřejnosti lépe pochopit dopady nasazení americké vojenské síly a zároveň pomoci usměrňovat rozhodování vládnoucí administrativy.

Exekutivní výnos, kterým Obama zahájil vydávání takových zpráv, zároveň nastavil přísná pravidla pro nasazení dronů v případech, kdy může dojít k ohrožení životů civilistů, vysvětluje bývalý muž ze CIA. Konstatuje, že mnozí sice Obamovu administrativu kritizovali, že odhady civilních obětí podhodnocuje, avšak její každoroční zprávy představovaly krok k transparentnosti a odpovědnosti.

Pochopitelně, zahraniční oběti, včetně civilistů, nikdy nepřitáhnou pozornost americké veřejnosti způsobem jako americké oběti,“ pokračuje Pillar. Podotýká, že údery bezpilotních letounů, které zabíjejí nevinné civilisty, mohou Spojeným státům z dlouhodobého hlediska způsobit značné škody, které přesahují základní úvahy o lidskosti a morálce.

Zabíjení civilistů a nálady, které jejich smrt vyvolává, jsou živnou půdou pro extremistické skupiny hlásající nenávist, násilí a pomstu, především vůči zemi, která se takového zabíjení dopouští, poukazuje odborník. Soudí, že v tomto směru jsou útoky dronů, které vedou k smrti civilistů, kontraproduktivní formou boje s terorismem.

Trump se obklopil jestřáby

Každá americká administrativa se obává politických dopadů průběhu vedení války, ale stávající prezident Donald Trump ve srovnání se svými předchůdci hledí na tyto dopady více než na konsistenci a efektivitu při nasazování vojenské síly, tvrdí Pillar. Připomíná, že jedním z hlavních hesel Trumpovy předvolební kampaně byla negace amerického angažmá v konfliktech na Blízkém východě, avšak po nástupu do úřadu se prezident obklopil jestřáby, jakými jsou John Bolton či Mike Pompeo, kteří by pro zahájení nové války nešli daleko.

Trumpova administrativa využívá drony daleko více než Obamův tým, deklaruje někdejší příslušník CIA. Za vhodný prostředek pro srovnání přístupů obou administrativ považuje také jejich politiku ohledně nasazení amerických pozemních sil v Africe v rámci protiteroristických operací – spolu s častějším nasazováním bezpilotních letounů totiž Trumpův tým stahuje americké vojáky působící v inkriminovaných zemích.

Zdá se, že rozdíl se točí okolo amerických obětí a citlivosti (americké) veřejnosti na ně,“ uvádí analytik. Podotýká, že zabití čtyř amerických vojáků v Nigeru v říjnu 2017 přitáhlo značnou pozornost veřejnosti a tento incident jednoznačně vedl k urychlení stahování vojsk.

Přítomnost amerických vojáků v zemích, jako je Niger, je sporná i z jiných důvodů, připouští odborník. Zdůrazňuje však, že výcvik a podpora, kterou poskytují místním silám, může mít přinejmenším stejně pozitivní dopad v boji s terorismem jako údery z bezpilotních letounů, a to při snížení počtu nezamýšlených civilních obětí.

Je tedy těžké najít racionální důvod pro zintenzivněné používání dronů, když je souběžně omezována či ukončována podpora místních bezpečnostních složek, které vždy ponesou hlavní břemeno protiteroristických operací, tvrdí Pillar. Dodává, že takové opatření dává smysl pouze ve chvíli, kdy jde americkému prezidentovi spíše o momentální politické nálady, nikoliv o formulaci jasné dlouhodobé strategie.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mohl Hitler přežít válku? Po krutém diktátorovi šla FBI

23.04.2019 18:54 Aktualizováno Američtí vyšetřovatelé se zabývali podezřením, že nacistický vůdce Adolf Hitler na konci války…

Joe Biden míří do boje o Bílý dům, ve středu oznámí kandidaturu

23.04.2019 17:56 Bývalý viceprezident Joe Biden vstoupí už brzy do souboje o Bílý dům, a to s heslem Bitva o duši…

Íránský parlament označil armádu USA za teroristickou

23.04.2019 17:05 Íránský parlament dnes schválil zákon, který označuje armádu Spojených států za teroristickou.…

Trump pojede na státní návštěvu Británie, přijme ho královna

23.04.2019 14:16 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump začátkem června zamíří na třídenní státní návštěvu do Británie, kde…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama