USA zvažují možnost členství Brazílie v NATO, oznámil Trump

Spojené státy vážně zvažují možnost členství Brazílie v NATO nebo jinou možnou formu aliance. Při setkání s brazilským prezidentem Jairem Bolsonarem to dnes v Bílém domě řekl prezident USA Donald Trump. Konstatoval, že Washington rovněž podporuje zájem Brazílie o členství v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), v níž je mimo jiné členem i Česko.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Donald Trump
doporučujeme

Bolsonaro, označovaný za krajně pravicového politika a obdivovatele nynějšího šéfa Bílého domu, před setkáním s Trumpem ocenil restriktivní migrační politiku Spojených států a přivítal Trumpův záměr vybudovat zeď na hranicích s Mexikem. Zavázal se, že zahájí novou etapu ve vztazích své země s USA.

"Velká většina potenciálních migrantů nemá dobré úmysly. Nehodlají činit dobro ve prospěch amerického lidu," řekl v rozhovoru pro televizi Fox News. "Otevřu mu (Trumpovi) své srdce a udělám vše ve prospěch lidu Brazílie a USA," prohlásil prezident, jehož americká média překřtila na "tropického Trumpa".

Důležitým bodem jednání obou prezidentů byla situace ve Venezuele, potvrdil po jednání Trump. Americký prezident vyzval venezuelskou armádu, aby přestala podporovat autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, kterého označil za "kubánskou loutku".

Pro odstranění levicového Madura od moci nemá ale Trump žádný časový plán, pro řešení problému zůstávají otevřené "všechny možnosti". Bolsonaro i Trump se vyhnuli přímé odpovědi na dotazy novinářů, zda mezi zvažovanými možnostmi je i vojenský zásah.

Trump oznámil, že američtí experti dokončují bezpečnostní aspekty projektu, který umožní starty amerických kosmických raket z brazilského území. Americkým firmám to podle prezidenta ušetří miliony dolarů. "Z Brazílie je cesta do vesmíru kratší," poznamenal šéf Bílého domu.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Pentagonu si dupl. Jižní Korea má víc platit za vojenskou pomoc USA

15.11.2019 14:03 Americký ministr obrany Mark Esper při své dnešní návštěvě Jižní Koreje zdůraznil, že se Soul musí…

Zákeřná plicní nemoc kosí Američany. Desítky mrtvých, přes 2000 nemocných

15.11.2019 11:05 Aktualizováno Počet mrtvých dávaných do souvislosti s kouřením elektronických cigaret je ve Spojených státech už…

Motiv střelce z kalifornské školy je záhadou. Podle sousedů nebyl podivín

15.11.2019 10:46 Motiv střelce, který ve čtvrtek na kalifornské střední škole u Los Angeles zabil dva studenty a…

Chile kvůli protestům radikálně změní ústavu? Lidé rozhodnou v referendu

15.11.2019 10:17 Aktualizováno Chilané budou v dubnu příštího roku rozhodovat v referendu o tom, zda chtějí novou ústavu. Oznámil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama